Десятеро сиріт та їхні прийомні батьки, переміщені з Донеччини на Прикарпаття, мали шанс отримати власний будинок за гроші з державної субвенції. Дім, який підходив, знайшли у Більшівцях, а власниця навіть зробила ремонт під потреби дітей. Та місцеві депутати відмовилися проголосувати за передачу грошей за будинок.
Зараз сім’я замість власного дому мешкає у будівлі колишньої школи, пише Репортер.
Знайшли дім у Більшівцях
Ольга Мільченко уже майже 20 років займається вихованням прийомних дітей. Зараз вони з чоловіком виховують 10 дітей від 11 до 16 років, з яких троє – з інвалідністю. Усі родом з Донеччини.
До повномасштабної війни цей дитячий будинок сімейного типу розміщувався у Костянтинівці Донецької області, а у квітні 2022 року евакуювався на Франківщину. Спочатку мешкали у школі, як і інші переселенці, потім винаймали приватні будинки. У вересні 2022 року потрапили у Бурштин, де спочатку орендували житло, а з 2023 року Бурштинська міська рада виділила сім’ї стару школу.
Приміщення у досить доброму стані, ми його переобладнали під себе. Діти відвідують гімназію №1, добре влилися в колектив. Нас у Бурштині прийняли чудово, – розповідає Ольга Мільченко. – Жили б там і далі, але нам зателефонували з Донецької ОВА і повідомили, що є державна програма для придбання житла для внутрішньо переміщених дитячих будинків сімейного типу. Ми погодились. Розглядали багато варіантів, але, на жаль, у Бурштині нічого не знайшли.
Проєкт з придбання житла для прийомних родин – це державна програма, яку започаткували цього року. За нею, з держбюджету виділяють субвенцію на певну суму, за яку потрібно придбати готове житло. Воно повинне відповідати вимогам, наприклад, для сім’ї з 10 дітьми має мати п’ять спалень, три санвузли…
Складно знайти таке житло, враховуючи теперішні ціни, – говорить Ольга Мільченко. – Тоді мій чоловік побачив в інтернеті підходящий будинок у Більшівцях. Готовий був лише перший поверх, другий підготували, щоб люди могли зробити під себе. Але ми вирішили, що нам підходить: будинок сучасний, комфортний. Тоді я написала заяву і Донецька ОВА направила клопотання до Більшівцівської селищної ради з проханням посприяти у купівлі.
Ще одним аргументом за вибір Більшівців стало те, що це селище розташоване неподалік села Дієве, де живе рідний син Ольги. Він та її чоловік працюють у благодійних фондах, займаються волонтерством, зокрема ремонтом машин для ЗСУ. Тож бути близько було б зручно.
Тоді власниця будинку на продаж Оксана Макеєва погодилася виправити деякі недоліки. Субвенція на рахунок громади Більшівців надійшла, тож родина надіялася в’їхати у нове житло до різдвяних свят. Але тут почалися перепони.
Читайте: «Насолоджуйтеся життям». Поки двоє Савчуків воювали, у Франківську в сім’ї відбирали квартиру
«Хочуть відкат»
Спочатку кілька разів сесію селищної ради перенесли, а потім, коли вона нарешті відбулася, голосування провалили. «За» виступили шестеро депутатів, «проти» четверо, решта утрималася.
Почалося: «Чому нема бомбосховища?». У постанові такої вимоги немає. Тим більше у будинку поруч воно є. «Там незручні сходи, а мешкатимуть діти з інвалідністю». Я мама і краще знаю, які в мене діти. У них ментальна інвалідність, а з ручками і ніжками все прекрасно, – говорить Ольга Мільченко. – Селищний голова Василь Саноцький хоче допомогти. Але більшість депутатів проти нас. Таке враження, що вони хочуть звести власні рахунки з власницею будинку, бо вона колись балотувалася на посаду селищного голови. Але пані Оксана продасть свій будинок у будь-якому випадку. А без житла залишили мене і моїх дітей.
Власниця будинку Оксана Макеєва розповідає: ще у липні вона виклала свій будинок на OLX. Коли у вересні з нею зв’язалася Ольга Мільченко, вона погодилася допомогти сім’ї. У результаті на оновлення, які постійно вимагали місцеві депутати, вона витратила близько пів мільйона гривень.
Я не газифікувала будинок, там є камін на дровах, електричний підігрів, потужний кондиціонер. Для першого поверху вистачало, – розповідає пані Оксана. – Пройшов якийсь час, вони побачили, що я з усім справилася і кажуть – треба газовий котел, хоч у постанові такого не було. Газовики сказали, що так швидко це зробити неможливо. Тоді я пішла в Івано-Франківське обласне управління газового господарства, там директор – хоч бачив мене вперше у житті – настільки перейнявся, подзвонив у Галич і сказав: «Це будинок, де житимуть 10 сиріт, щоб до двох тижнів був газ». Тож газ провели, але депутати почали придумувати інші причини, називати моє житло «курником»…
Читайте: Землю продали з будинком. Мешканці новобудови на Пасічній не можуть отримати в управління свій дім
Вартість будинку оцінював незалежний експерт, каже Оксана Макеєва, але депутати все одного говорили про корупцію і про те, що вона з кимось «домовилася». Хоч жінка і так уступила з першої ціни у 140 тис доларів до 120 тисяч доларів.
Я думаю, вони побачили, що їм прийшли гроші й почали думати, як їх украсти. Але з субвенцією так не вийде, – каже пані Оксана. – Тоді почалися закиди, що їм треба від мене «відкат».
У тому, що голова громади ні в чому не винен, жінка не вірить. Каже – він умив руки й не доніс депутатам важливість ситуації.
Гроші відкликали у Франківськ
За словами голови Більшівцівської громади Василя Саноцького, гроші з субвенції уже відкликали назад в обласний бюджет. Тож наразі громада їх втратила.
Вийшло по-дурному, аж соромно. Шкода дітей і громаду, – каже Василь Саноцький. – Просто без причини депутати не проголосували. Якби ці гроші були актуальні на наступний рік, то може підшукали б якийсь інший дім. Але по цьому будинку вони гарантовано не проголосують. Шкода, бо будинок непоганий, батькам дітей підходить. Але депутатам щось не сподобалося.
На Прикарпаття з початку війни перемістилися уже 16 великих прийомних родин. Область отримала понад 45 млн грн субвенції на придбання житла для таких родин. Уже п’ять дитячих будинків сімейного типу отримали власний дім. Як каже керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської ОВА Марія Євчук, придбати будинок в Оксани Макеєвої не могли, бо він був не закінчений.
Спочатку жінка обіцяла, що все зробить. Але другий поверх практично не закінчений. Батарей не було, опалення не підключене, вода теж, – говорить Марія Євчук. – Платити майже 5 млн грн за незавершений будинок ми не могли. Якби приїхала перевірка, а приміщення не готове, сказали б нам – нецільове використання коштів.
Поки що родина має де жити і не платить ні за приміщення, ні за комунальні послуги, каже Марія Євчук. А на наступний рік служба у справах дітей планує розв’язати питання з постійним житлом для Мільченків.
Читайте: Дрони, міст, дороги. Найбільші закупівлі Івано-Франківська у 2024 році
Ми плануємо надати людям інше приміщення, – каже керівниця обласної служби у справах дітей. – У Галичі є приміщення, яке належить релігійній громаді, вона його спеціально відремонтувала і надає дитячим будинкам сімейного типу, люди платять тільки комунальні. Там квартира – 200 кв м, є меблі, побутова техніка. Якщо сім’я захоче, переїдуть туди.
Остання у цьому році сесія Більшівцівської селищної ради відбудеться у четвер, 19 грудня. Проте, чи винесуть на неї знову питання з купівлі будинку, невідомо.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.