Статті

Давайте перевіримо. Заборона на фото кладовищ, міністерка у Playboy та ремікс «Червоної калини» – шукаємо фейк

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Репортер», спільно з «Каналом 402» і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо», де наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах. Цього тижня наша команда перевірила п’ять чергових новин на правдивість. В Україні хочуть заборонити фотографувати кладовища? Французька міністерка знялась для обкладинки Playboy? Девід Ґетта зіграв ремікс «Червоної калини»? Ми перевірили, що з цього правда, а що фейк. Про найцікавіші новини поговорили з експертом.

Давайте перевіримо фейки новини Івано-Франківська

На Прикарпатті витратять понад півтора мільйона гривень на створення парків

Цю новину активно обговорювали в мережі, а більшість опитаних їй довіряють. Це – правда.

Про облаштування парків написала на своїй офіційній сторінці у Facebook голова обласної військової адміністрації Світлана Онищук.  Вона повідомила, що 17 громад Івано-Франківщини отримають державні кошти на проєкт «Активні парки – локації здорової України».

Читайте: Давайте перевіримо. Смерть Горбунова, недружня Угорщина та небезпечна вакцина

Реалізація проєкту входить у загальнонаціональну програму Президента України Володимира Зеленського «Здорова Україна». З початку проєкту у 2021 році на Прикарпатті відкрили 17 таких парків. На жаль, через повномасштабну війну у 2022 році парки не відкривали. 

Новина – правда.

Французька міністерка знялася для обкладинки Playboy

У цьогорічному квітневому номері на обкладинці Playboy нібито має з’явитися фото французької міністерки соціальної економіки.  Більшість опитаних у соцмережах цю новину вважають фейком. 56% вважає, що це фейк, а 44% – що правда. А от перехожі на вулиці мають іншу думку. Не всі можуть примірити закордонну чиновницю на обкладинку, адже їй треба бути серйозною та носити костюм. Та є й такі, які припускають таку можливість, бо ж у Європі взагалі немає ніяких обмежень для депутатів.

Ця новина – правдива. Міністерці Марлен Скіаппа – 40 років. Окрім політичної кар’єри, вона також є письменницею-феміністкою й виступає за права жінок. Для журналу PlayBoy Марлен Скіаппа сфотографувалась у білій сукні з відвертим декольте. За словами міністерки, це фото та інтерв’ю для журналу – про захист прав жінок робити зі своїм тілом те, що вони хочуть, не залежно від того, чи це когось дратує.

фейк і правдв новини Прикарпаття

У Тернополі, в жіночій консультації, переконують не називати дітей Іванами

У мережі з’явилася інформація, що у тернопольській жіночій консультації майбутніх батьків відмовляють називати дітей Іванами. Ще й спеціальні брошури роздають. Ця новина здалася дуже дивною, тож ми не могли не звернути на неї увагу. 

Перехожі в більшості відмовилися вірити у таку дискримінацію імені. Опитані користувачі соцмереж теж у 80% визнали цю інформацію фейком. І вони не помилилися. Новина – відвертий фейк.

Читайте: Давайте перевіримо. Військкомат на самокатах, заборона молдовської мови та російська марка з дроном – де фейк?

В Україні хочуть заборонити фотографувати кладовища

Днями така інформація з’явилася у Telegram-каналах. До публікації прикріпили навіть скрін статті з сайту Укрінформ. Наші підписники у соцмережах вважають це фейком та й перехожі до новини поставилися з недовірою.

Чи існує взагалі такий законопроєкт та стаття на Укрінформі, пояснює медіаексперт Олександр Гороховський.

Тут одна з класичних схем, яку використовує російська пропаганда останнім часом. І таке клонування, підробка топових українських медіаресурсів, починаючи від сайтів агенцій і закінчуючи топовими виданнями стало частішим, – говорить Гороховський. – Буквально днями з’явився клон Української правди. Також була підроблена сторінка інформаційної агенції Укрінформ. 

Якщо ж перевірити сайт Верховної Ради, то там немає такого – ні в законопроєктах, ні в поданнях, ні у регламентних комітетах подібного законопроєкту немає.

Коли вчитатися детально у цю фейкову новину, то там є такий класичний прийом, як пролонгування у часі. Зокрема, там було сказано, що Верховна Рада планує прийняти, а вони вже розписали, що начебто дія відбулася і що українська влада таким чином хоче приховати втрати ЗСУ, – каже Гороховський. –  І, знаєте, вони спалилися на своїх же деталях. Вони сказали, що ЗСУ приховують і не розповсюджують інформацію про втрати. Насправді ж, українська сторона час від часу оприлюднює ці дані та озвучує.

Новина – цілковитий фейк російської пропаганди.

Девід Ґетта зіграв ремікс “Червоної калини”

Девід Ґетта – відомий французький діджей, і навряд чи знайдеться людина, яка його не знає. У мережі завірусилося відео, на якому він виконує ремікс вже всесвітньо відомої “Червоної калини”. Більшість опитаних нами вважають, що це – правда. 

На вулиці перехожі мотивують це тим, що зараз багато українських пісень переспівують відомі виконавці, та й сама “Червона калина” – вартує світового визнання.

Насправді ж запис “Червоної калини” з концерту Девіда Ґетти – відеомонтаж. Автором реміксу є музикант The Emilio – Еміль Махмудов. У своєму Instagram він зізнався, що жартома наклав звук на відео з виступу Девіда Ґетта, не очікуючи, що воно набере такого розголосу.

Читайте: Давайте перевіримо. Одностатеві шлюби, почорнілі хрести й вірш Шевченка про москаля – де фейк?

Це така собі помилка, яку підхопили медіа і трошки масштабували. Її звичайно можна віднести до позитивного фейку, – пояснює Олександр Гороховський. – Підтримка патріотичного – це добре, але небезпека таких позитивних фейків в тому, що це фейки хибної надії. Перший такий фейк хибної надії був у квітні минулого року про те, що привид Києва пересів на винищувач F-16 і вже патрулює небо Києва. Тоді навіть на рівні Повітряних сил було спростування, що привид Києва – це збірний образ, і що на F-16 небо в нас ніхто не патрулює.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений The Emillio (@the_emillio)

Ми назвали такі фейки фейками хибної надії, тому що ми починаємо в щось вірити, чого нам би хотілося, починаємо надіятись на позитивні зміни, на позитивні емоції, та цього не стається. Звичайно, в такому випадку ми розчаровуємось. Тому до подібних новин треба ставитись дуже-дуже виважено й обережно. В них є миттєва позитивна емоція, але в середньостроковій чи довгостроковій перспективі вони будуть впливати на нас негативно. 

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.