Статті

Давайте перевіримо. Військкомат на самокатах, заборона молдовської мови та російська марка з дроном – де фейк?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Чи насправді представники військкоматів пересіли на самокати, чому парламент Молдови скасував молдовську мову, чи справді в росії випустили поштову марку зі збитим американським дроном. «Репортер», спільно з «Каналом 402» і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо». У рамках проєкту наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах. Ми відібрали п’ять актуальних новин і запитали франківців – на вулицях міста та онлайн – що з цього правда, а що фейк.

Щодо найбільш резонансного отримали коментар від експерта. Отже, розбираймося разом, пише Репортер.

новини Івано-Франківська

Представники військкоматів пересіли на самокати, щоб роздавати повістки

У мережі активно поширюється відео з дописом про те, що представники військкоматів нібито пересіли на електросамокати, аби ефективніше роздавати повістки. За результатами онлайн-опитування, на сторінках соціальних мереж радіо “Західний полюс”, “Репортера” та “Каналу 402” більшість цій новині не довіряє. 80% опитаних проголосували за те, що це фейк, лише 20% припустили, що це твердження є правдивим.

Користувачі, які бачили це відео, кажуть, що люди у формі цілком могли скористатися самокатами для своїх потреб. А от в те, що так роздають повістки, – не вірять.

За попередньою інформацією, відео з військовими на самокатах були зняті в Одесі. Автора відео дуже потішила ця картина, тож він вирішив поділитися ним у мережі. З якою метою й куди їхали військові, досі залишається загадкою, але навряд чи для того, аби наздоганяти злісних ухилянтів. Ця новина – фейк.

Як пояснює медіа-експертка Ольга Юркова, фейки завжди є небезпечними – насамперед тому, що вони впливають на загальну атмосферу довіри.

Якщо ми підхоплюємо таку непідтверджену інформацію, ми також сприяємо поширенню цієї культури недовіри та ослабленню нашого суспільства.

Коли люди не довіряють одне одному, їм важко щось робити разом. З цього відео, де військові їдуть на самокаті, жодної іншої інформації ми не отримуємо. Потім його поширили з жартівливим підписом, що це військкомат перейшов на нові швидкості, – говорить Юркова. – Я бачила такі підписи в соцмережах, і було зрозуміло, що це жарт. Далі вже без всякого гумору це підхопили російські канали, російські джерела і також псевдоукраїнські телеграм-канали, які швидше за все ведуть росіяни, але вони видають себе за українське.

За словами експертки, такі телеграм-канали дуже активно поширюють панічні відео і фото масової, нібито незаконної, мобілізації в Україні. При цьому додають відповідні підписи, що мобілізація ведеться незаконно і від неї всі ховаються.

Під час війни одна з ключових цілей ворога – це підірвати мобілізаційну кампанію, тому що це прямо впливає на здатність України захищатися. Ну і мета тут, звичайно, підірвати цю здатність і змусити Україну здатися, – говорить Ольга Юркова. – Саме на цю здатність росія хоче вплинути, і для цього використовуються всі можливі відео, які вони можуть знайти в інтернеті. Наприклад, днями в Одесі поширили відео, де начебто група військових кладе на землю і заламує руки мобілізованому. Так це подавалося. Але насправді це було затримання агента ФСБ, про яке кілька днів тому повідомила СБУ.

Читайте: Давайте перевіримо. Одностатеві шлюби, почорнілі хрести й вірш Шевченка про москаля – де фейк?

Експертка радить до будь-якої такої інформації ставитися прискіпливо, перевіряти джерела, які її повідомляють.

У Молдові парламент ухвалив рішення про скасування молдовської мови

Опитування у соцмережах показало, що більшість вважають цю інформацію фейковою. А от окремі перехожі були шоковані. Дехто навіть заперечував існування молдовської мови.

Думки опитаних розділилися. 57% користувачів соцмереж проголосували, що це – фейк, 43% – проголосували за правду.

У декларації про незалежність Молдови від 1991 року чітко написано: державна мова – румунська. По суті, визначення «молдовська мова» – це одна з двох назв румунської мови в Молдові. Румунська є рідною для 82% населення.

16 березня 2023 року парламент Молдови у другому читанні схвалив законопроєкт, який передбачає заміну у всіх законах та Конституції словосполучення “молдовська мова” на “румунська мова” тож, як бачите, новина – чиста правда.

що правда, а що фейк давайте перевіримо новини Івано-Франківська

Компанія Universal Pictures придбала права на показ анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня»

Останнім часом персонаж Мавки з “Лісової пісні” Лесі Українки став дуже відомим завдяки новому українському анімаційному фільму. Касові збори мультика “Мавка. Лісова пісня” протягом березня склали понад 98 мільйонів гривень. На стрічку продали понад 189 тисяч квитків по всій Україні.

У мережі гуляють новини про те, що компанія Universal Pictures придбала повний пакет прав на показ фільму у Франції, Бельгії, Канаді, Швейцарії та інших країнах.

Більшість опитаних у соціальних мережах – 79%, вважають, що це правда. 21% – що це фейк. Перехожі на вулиці навіть на хитрощі журналістки не велися. Мовляв, все може бути. У будь-якому разі це – чиста правда!

В Україні будуть безкоштовно зберігати репродуктивні клітини військових для подальшого запліднення

Спочатку ця новина багатьох здивувала. Користувачі соціальних мереж та опитані перехожі дещо розгубилися, адже питання серйозне.

Читайте: Давайте перевіримо. Євроколія, концтабори, виїзд хлопців за кордон – шукаємо фейки

Верховна Рада ухвалила за основу закон про безкоштовне зберігання репродуктивних клітин військових на випадок травми. Процедура відбуватиметься коштом держбюджету. На сьогодні в Україні працюють як державні, так і приватні кріобанки, де дуже довго можна зберігати ці клітини. Тепер законопроєкт чекає на друге читання. Новина – правда.

У росії випустили поштову марку зі збитим американським дроном

У мережі активно поширювали зображення марки, дизайн якої скопіювали з української – «Русскій воєнний корабль… всьо!». От тільки замість затопленої “Москви” там зображений збитий російським літаком американський дрон. Ну і замість жовтого тла зробили червоне з відповідним написом.

60% користувачів соцмереж повірили у цю інформацію. А от 40% таки відповіли, що це фейк. Опитані перехожі в підлості сусідів не сумніваються.

Насправді такої марки не існує. В росії ніколи не випускали такої марки, навіть повідомлень про плани не було.

Цю новину першим опублікував російський сатиричний телеграм-канал – як жарт. І я можу припустити, що українські блогери підхопили його, аби підняти дух, щоб посміятися з того, який ворог недолугий, – говорить  медіаекспертка Ольга Юркова. – Думаю, певну роль зіграло й те, що потім це також підхопили медіа – великі медіа, топові телеканали. І коли в результаті виявляється, що це фейк, то стає ще гірше, на жаль. Тому що це розвиває недовіру у суспільстві. Тобто люди все менше починають розуміти,  хто говорить правду, а хто обманює. І в результаті не вірять ні своїм, ні чужим.  І це точно не те, чого варто добиватися.

Читайте: Давайте перевіримо. Автобус за євро, впізнайте пораненого – де вам брешуть

Експертка пояснює, що ця марка – обрізана. Тобто, можна припустити, що внизу якраз був логотип чи інший знак того джерела, в якому вона з’явилася.

Якщо ми скористаємося інструментами пошуку за картинками, наприклад Google Images, то вам видасть подібні картинки. Так ви побачите, що вперше ця картинка з’явилася на російському Telegram-каналі. І там стояв логотип цього телеграм-каналу.

У наступному матеріалі ми поговоримо про те, чи будуть повістки розсилати через месенджери, чи росія внесла Угорщину до списку недружніх країн та чи правда, що пенсії прокурорів в Україні вищі, ніж у Євросоюзі.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.