«Репортер», спільно з «Каналом 402» і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо», де наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах.
Традиційно наша команда перевірила на правдивість п’ять новин і провела опитування у соціальних мережах та на вулицях міста. Цього разу зокрема розбиралися, чи будуть українців садити за ґрати через критику влади та хто розсилав SMS із запрошенням вступати до лав інформаційної армії.
Українців пропонують ув’язнювати за критику влади в інтернеті
Останнім часом багато українських ЗМІ лякають своїх читачів законопроєктом, в якому за критику влади нібито пропонують саджати до в’язниці на 5-7 років з конфіскацією майна. Цю новину супроводжують заголовки на кшталт «7 років в’язниці за критику влади», «Скандальний законопроєкт», «Дзеркалимо рф? У Раді пропонують ув’язнювати на 5-7 років».
Більшість опитаних нами у соцмережах та на вулицях міста до такої новини поставилися з недовірою, а ми з’ясували звідки взялася ця новина.
19 квітня на сайті Верховної Ради з’явився законопроєкт № 9223, його автор – нардеп Георгій Мазурашу. Він пропонує кримінальну відповідальність за створення, придбання, використання або збут облікових записів, у тому числі тих, які містять свідомо неправдиву інформацію про користувача, – для розміщення та поширення фейків. Однак цей законопроєкт поки що перебуває на розгляді та, чесно кажучи, ймовірність його ухвалення дорівнює нулю. Тож новина – фейк.
Генерал-майор Сергій Кривонос анонсував атаки на російські АЕС
У Києві анонсували атаки на російські АЕС. Таку заяву буцімто зробив колишній заступник командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ Сергій Кривонос в ефірі «5 каналу». Тему одразу ж підхопили російські пропагандисти. Користувачі соцмереж цю новину вважають фейковою, та й перехожі їй не дуже довіряють.
Насправді ж під час інтерв’ю ведуча запитала Сергія Кривоноса про ситуацію на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС та наскільки теоретично є можливість її визволити. На це спікер відповів, що для росіян утримання ЗАЕС – це важіль шантажу європейського суспільства й додав, що на території рф також є атомні станції.
Чомусь росіяни думають, що ми туди не підемо. Якщо буде правильно поставлено завдання і будуть правильно виважені ризики, то ми також можемо здійснити захоплення їхніх атомних станцій. Бо на війні, якщо нас шантажують, ми теж не будемо джентльменами та не підставлятимемо праву щоку. Ми просто з розвороту лупнемо – і рукою, і ногою, – сказав генерал Кривонос.
Нагадаємо, що Сергій Кривонос виступав як воєнний експерт, але зараз він не перебуває на службі та не представляє офіційну позицію української армії. І він говорив про можливості, а не про плани. Тож новина насправді є маніпуляцією.
Наскільки мені відомо, генерал припускає можливість ударів по російських АЕС, але не говорить про це напряму, – пояснює медіаексперт Олександр Гороховський. – Такі люди, коментуючи ту чи іншу тему, мають усвідомлювати, до яких наслідків це приведе. Бо російська пропаганда дуже швидко підхоплює такі тези та перекручує їх на свій лад. До влади та військового керівництва Кривонос зараз немає ніякого відношення, але він своїм висловлюванням дав підґрунтя для російської пропаганди. Це вже не вперше наші «говорящі голови» транслють меседжі, які підхоплює російська пропаганда.
В Україні 25 квітня відзначали Міжнародний день доньки
25 квітня українці, як вони були впевнені, відзначали Міжнародний день доньки. І більшість опитаних нами дійсно вважають його таким, а хтось навіть привітання отримував. Тож, давайте перевіримо.
Інформацію про те, що 25 квітня – день доньки, вже декілька років поспіль поширюють російські медіа. Насправді ж офіційного Міжнародного дня доньки просто немає. Є лише кілька дат, які претендують на таке звання. До прикладу, найчастіше святкують у четверту неділю вересня. У 2023 році ця дата припадає на 25 вересня. Тобто, новина – фейк.
Ще до повномасштабного вторгнення ми неодноразово писали, що це російське свято, яке з’явилося після розпаду СРСР, – каже Олександр Гороховський. – Нам ще треба вчитись і вчитись аналізувати інформацію й не калькувати свята, які нам не належать. Особливо зараз, коли проходить декомунізація, і ми відмовляємось від усього, що може пов’язувати з росією.
Українців смс-ками запрошують вступати до інформаційної армії
Днями багато хто отримав сумнівні SMS-повідомлення, в яких небайдужих українців закликають вступати «до найбільшої інформаційної армії, яка знищує російську пропаганду». Через масову розсилку навіть сам телефон почав пропонувати користувачам позначати їх як спам. Опитані нами люди тут дещо розгубилися.
Насправді ці повідомлення розіслані не шахраями або російськими пропагандистами. Відправники — Кіберполіція і волонтери. Вони просто не надто вдало це зробили. Якщо перейти за посиланням в смс – потрапите на офіційний телеграм-канал Stop russia Mriya. Можете перевірити.
У Полтаві відкрили школу, в якій дітей вчать керувати безпілотниками
У Полтаві дітей вчать керувати безпілотними апаратами й навіть відкрили для цього справжню школу. Наші користувачі соціальних мереж у новину не повірили, а от деякі перехожі припускають, що таке може бути.
Новина – чиста правда. У Полтаві дійсно відкрили школу керування дронами, де діти зможуть вивчити теорію, спробувати свої здібності на комп’ютерному симуляторі та самостійно покерувати квадрокоптером. До речі, навчання у школі проводять сертифіковані інструктори та професійні пілоти БПЛА.
Підсумуємо – міжнародного дня доньки не існує. Російські АЕС атакувати ніхто не збирається й за коментарі у соціальних мережах садити теж не будуть. А в наступному матеріалі ми розповімо, чи правда, що українцям вручають повістки через родичів і скільки насправді коштувала сталева писанка в середмісті Івано-Франківська.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Comments are closed.