Статті

Давайте перевіримо: Священник танцює для TikTok, а чоловікам забороняють вступати у виші

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Чий священник станцював у TikTok на тлі церкви та чи правда, що чоловікам заборонять вступати до університетів. «Репортер» спільно з Каналом 402 і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо». У рамках проєкту наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах.

Ми підібрали п’ять цікавих правдивих і фейкових новин і запитали франківців – на вулицях міста та онлайн – де ж їм брешуть. А потім попросили пояснення в експертів, пише Репортер.

В Україні заборонять чоловікам вступати до вишів

«В Україні можуть заборонити чоловікам вступати до університетів» – стаття з таким заголовком з’явилася на сайті українського видання «Фокус».

В ній сказано, що «в Україні воєнний стан дозволяє обмежувати право на освіту, гарантоване Конституцією. Тобто якщо дійсно будуть внесені певні зміни до закону «Про освіту», існує ймовірність, що військовозобов’язані чоловіки будуть обмежені у праві на освіту, а це означає, що вони не зможуть отримати відстрочку від мобілізації».

Новину одразу ж підхопили інші ЗМІ й почалися бурхливі обговорення. Наші підписники у соцмережах розгубилися, а от франківці на вулицях запевнили, що новині категорично не довіряють.

І це дійсно фейк, адже насправді жодної законодавчої ініціативи немає. Навіть можливість така не обговорюється.

Чому ж така стаття з’явилася в українському виданні та з якою метою, ми запитали у медіаексперта Олександра Гороховського.

Насправді, цю інформацію можна відносно назвати фейком. Це більше створився хайп і хейт на тому, що самі українські медіа розігнали цю тему.

Так от вступ до ВНЗ – це був один з таких способів, завдяки якому чоловіки призивного віку могли отримати відстрочку від мобілізації. Звісно, що тема гостра, хайпова і спершу її підхопили наші медіа. І, звісно, що вони давали і коментарі фахівців, і різні точки зору, але, як правило, заголовки ставили клікабельні – «Чоловікам заборонять поступати у виші». Це сотні медіа поширювали новину з такими заголовками.

Ворожа пропаганда, звісно, моніторить наш інформаційний простір і не могла не звернути увагу на такі речі.

В Росії з’явилися білборди з правдою про війну

«Першого ж дня приїхали, жодного разу не стріляли, а нас як м’ясо…». Такі цитати російських військових нібито з’явилися на білбордах у Єкатеринбурзі.

За результатами наших опитувань на сторінках соціальних мережах, більшість цій новині не вірить. Та й перехожі відверто сумнівалися у сміливості сусіднього народу, адже за таке в московії можна й за ґрати потрапити.

Як не дивно, ця новина правдива, але є одне «але». Білборди – електронні, їх зламали невідомі, на екрані розмістили цитати мобілізованих про їхню участь у війні в Україні. А екран вимкнули вже за 15 хвилин.

Читайте: Давайте перевіримо. Заборона на фото кладовищ, міністерка у Playboy та ремікс «Червоної калини» – шукаємо фейк

До речі, в адміністрації Єкатеринбургу, заявили що подібне трапилося в Ульяновську та Ростові через злам системи.

В українських школах зменшать кількість предметів

Питання освіти в умовах війни досить болюче. У ЗМІ з’явилася інформація про те, що в Україні можуть зменшити кількість предметів у школах. Опитування у соціальних мережах показало, що більшість користувачів цій новині довіряють. Приблизно такої ж думки перехожі на вулицях Франківська.

І таке дійсно може бути. Про це заявив новий міністр освіти Оксен Лісовий на своїй сторінці у Facebook та в етері “Сніданку з 1+1”. Проте питання поки що на розгляді.

Лісовий

Кількість предметів у школі має бути раціональна, і вона повинна бути не збільшена, а зменшена. Тому потрібно вибрати золоту середину, той баланс, – пряма цитата очільника МОН.

На Миколаївщині спалили церкву московського патріархату

Горів сарай, гори й церква московського патріархату. Мережею шириться відео пожежі нібито у храмі УПЦ московського патріархату в селі Новополтавка Миколаївської області.

TikTok

Ця новина трохи заплутала наших користувачів у соціальних мережах, проте опитані нами на вулиці схильні їй не довіряти.

Відео з підпалом церкви – фейк. Його запустили російські пропагандисти. Що ж за пожежа насправді на кадрах? Це Астраханська область, село Ільїнка, а сама відеозйомка – десятирічної давнини, про що свідчить сюжет на YouTube.

До речі, тоді за офіційною інформацією вогонь здійнявся через неякісну китайську гірлянду. Тож палити московські храми почали не українці.

Звичайно, росіян дуже бісить вигнання їхніх кдбшників з українських храмів, от і понавигадують собі “підпал церкви раскольніками”, однак серед користувачів, які проголосували, 49 % – повірили у правдивість цього відео. Чому? Запитаємо в експерта Олександра Гороховського.

Цей фейк орієнтований на створення напруги у суспільстві та дискредитацію дій влади й ПЦУ. Як правило, пропаганда чітко реагує на соціальні виклики. І вони бачили, що, коли були певні дії владних структур щодо повернення приміщення Печерської Лаври, чимало було реальних прихожан, які намагалися захистити, як їм здавалося, свою віру. Тут треба говорити про те, що люди були під певним впливом.

Фейк про спалення церкви з’явився буквально наступного дня після того, як у Львові реально почали зносити маленьку церкву московського патріархату. А зносили її не тому, що це МП, а тому, що це була самозабудова.

Читайте: Давайте перевіримо. Смерть Горбунова, недружня Угорщина та небезпечна вакцина

Пропаганді це прекрасно лягало в ту канву подій, яка була на той час. Тому вони запустили оцей фейк. Знайшли відповідну картинку, саме відео у дуже поганій якості, зняте у темну пору доби, щось там горить.

Але для цього і є фактчекери, є журналісти, які дотримуються стандартів, тож цей  фейк було дуже швидко викрито.

Священник з Київщини станцював для ТікТок

Ну а поки у сусідів горять церкви, на Київщині танцюють священники. Наступне відео зібрало понад 10 мільйонів переглядів у ТікТок, його, справді, не можливо дивитися без посмішки.

@hlopets.official #пасха #великдень #великдень2023 #паска #скоровжебудепаска #скоровжебудепасха #батюшка #священник #свято #dance #dances #танцы #танці #танцітікток #dancer #dancechallenge ♬ оригинальный звук – Андрей Мацидонский

Результати опитування на сторінках соціальних мереж Західного полюсу, Репортера та Телеканалу 402 показали, що більшість щиро впевнені у правдивості того, що священник так відривався на цьому відео. А от перехожі завагалися.

Хто ж цей священник, що танцює? Цим зацікавився навіть блаженніший Епіфаній. А церкву, на тлі якої витанцьовує священнослужитель, швидко впізнали – це храм у селі Святопетрівське, що під Києвом.

Вже понад 20 років там править отець Михайло. Однак на відео не він. А український актор, байкер Ашот Арушанов, який три роки тому брав участь у зйомках фільму в цій церкві та й записав смішний танок.

Тож перед вами відеофейк, хоча і веселий. До, речі отець Михайло обіцяв так само затанцювати після нашої Перемоги. Чекаємо.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.