Статті

Давайте перевіримо. Одностатеві шлюби, почорнілі хрести й вірш Шевченка про москаля – де фейк?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Одностатеві шлюби, почорнілі хрести й вірш Шевченка про москаля. «Репортер», спільно з каналом 402 і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо». У рамках проєкту наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах.

Ми підібрали п’ять новин і запитали франківців – на вулицях міста та онлайн – що з цього правда, а що фейк. А потім попросили пояснення в експертів, пише Репортер.

В Україні хочуть дозволити одностатеві шлюби

шлюби самокати фейки новини Івано-Франківська

Жінка та чоловік чи жінка-жінка, чоловік-чоловік? В Україні хочуть дозволити одностатеві шлюби, така новина гуляє Інтернетом. Кажуть правду чи брешуть?  Тут наші підписники у соцмережах розгубилися: 40% проголосували за те, що це фейк, а 60%  вважають, що правда.

І зрештою більшість має рацію. Історія ось яка – ще у липні електронна петиція до Президента про легалізацію одностатевих шлюбів набрала необхідні 25 тисяч голосів.

Нині ж проєкт Закону про інститут реєстрованих партнерств внесений до Верховної Ради. Як зазначається у пояснювальній записці, реєстрованим партнерством є зареєстрований у визначеному порядку добровільний сімейний союз двох повнолітніх осіб, однієї чи різної статі, в основі якого лежить взаємоповага, взаєморозуміння, взаємопідтримка, взаємні права та обов’язки, що корелює з визначенням сім’ї, відповідно до норм Сімейного кодексу України.

Чи ухвалять його, дізнаємося згодом. Але ця новина – правда!

Держава виплатить кожному українцю 9 тисяч гривень

Кожному українцю виплатять 5, 9, а то й 12 тисяч гривень. Подібні повідомлення нерідко можна зустріти у Телеграм-чатах чи Фейсбуці, користувачі активно пересилають їх одне одному. Для реєстрації зазвичай обов’язково потрібно заповнити Гугл-форму.

Опитані нами користувачі на цей фейк не ведуться. 87,5% впевнено відповіли, що це брехня. Але, на жаль, ще й досі є ті, хто вірить у дармовий сир. Чим це небезпечно пояснює Ольга Юркова, медіаекспертка, співзасновниця проєкту “СтопФейк”

Останнім часом таких повідомлень дуже багато. Перше, що повинно насторожити – це джерело такої інформації, тобто де ви про це дізналися. Якщо воно поширюється в соцмережах, телеграм-каналах, або якихось месенджерах – перша ознака, що це, швидше за все, шахрайство.

Чому? Тому що, коли держава видає якусь допомогу громадянам, як це було, для прикладу, через «Дію» для ВПО, то при цьому йде велика інформаційна кампанія. Тобто ви про це ще почуєте по-телевізору, прочитаєте на сайтах ЗМІ…

Якщо ж інформація з’являється лише у соцмережі з якихось невідомих акаунтів, це вже підозріло. Що треба зробити? Треба піти на сайт організації, від імені якої обіцяють допомогу, і перевірити, чи є там відповідна інформація. Найчастіше ці організації уже в курсі, що шахраї користуються їхньою назвою і на їхніх офіційних ресурсах уже є попередження, що це обман.

Російська пропаганда використовує будь-які причини, щоб підірвати моральний дух українців, і поширення таких повідомлень може бути частиною подібної кампанії.

Після служінні ПЦУ у Лаврі почорніли хрести

У Лаврі, на даху Трапезного храму Антонія та Феодосія Печерських, почорніли хрести. У мережі пишуть, що це сталося після вигнання московського патріархату й служби ПЦУ. Вочевидь, цим хотіли зманіпулювати пропагандистські ЗМІ. Чи повелися на це франківці? Звісно, ні.

Ці хрести почорніли ще раніше. Але й у цьому нема жодного символізму. Просто через певний час на хрестах так само треба оновлювати позолоту, ремонтувати тощо. Востаннє ці хрести позолотили у 1960-х.

Тож жодного містицизму не сталося. Новина – фейк та маніпуляція!

Франківці просять назвати одну з вулиць Херсона на честь Богдана Бандери

Бандера, шлюби

Опитування на сторінках соцмереж Західного Полюсу, Репортера й Телеканалу 402 показало, що більшість, 55%, вважає цю новину правдивою. А от перехожі зовсім заплуталися – франківці й вулиця в Херсоні? Богдан Бандера?

Але це правда. Представники громадських організацій Івано-Франківщини звернулися до голови Херсонської міської військової адміністрації з ініціативою перейменувати одну з вулиць міста на честь Богдана Бандери.

Богдан Бандера – молодший брат Степана Бандери. Саме він у 1943-1944 роках на території сучасних Миколаївської та Херсонської областей працював у підпіллі ОУН, формував мережу. І загинув неподалік – у селі Піски Баштанської громади Миколаївської області.

Вірш Шевченка про москаля

Ці рядки начебто належать перу Тараса Шевченка. І це великий жирний фейк, який добряче заплутав франківців.

Працюючи над цим фейком, ми навіть не підозрювали, яке глибоке коріння він має. Насправді ці рядки мають іншого автора – держзрадника України та російського пропагандиста.

Ольга Юркова медіаекспертка, співзасновниця проєкту “СтопФейк”

Найпростіше, як перевірити, що це фейк, – просто подивитися у збірках Шевченка. Якщо говорити про авторство цього вірша, то колеги фактчекери знайшли, хто його автор. Це поет Ян Таксюр, він прихильник «руського міра». Цей вірш він написав ще в 1990-ті роки. І зробив це, щоб висміяти українських націоналістів. Він вирішив так посміятися, подивитися, чи вони поширять цей вірш, чи повірять, що це написав Шевченко. А минулого року Таксюр був звинувачений у державній зраді.

У наступному випуску ви дізнаєтеся чи справді парламент Молдови заборонив молдовську мову і чи справді франківські воєнкоми пересіли на самокати, аби роздавати повістки.

Авторка: Женя Ступ’як

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.