Франківщині пощастило мати одразу кілька великих річок. Ми п’ємо з них воду та відпочиваємо на берегах влітку.
І якщо питну воду ще знезаражують, то наскільки безпечним є купання, розбирався Репортер. річок
Проблемна Сівка
Великих промислових підприємств у нас небагато. Тому основними забруднювачами річок в області можна вважати житлово-комунальні господарства. Не менший вплив на стан річок має й культура використання каналізації та ставлення мешканців до річок, бо часто вони залишають бажати кращого, каже начальник відділу департаменту екології та природних ресурсів ІФ ОДА Петро Кульба.
«У нас в області є 165 очисних споруд. І досі є населені пункти, які їх не мають. Наприклад, Болехів, який скидає використану воду в місцеву річку Сукель. І такого у нас достатньо, – говорить Кульба. – Проте, не менший вплив на річки мають і вигрібні ями, якими користуються майже у кожній господарці. Адже вони – тимчасові об’єкти, і часто наші ґазди роблять так, щоб вміст септиків якнайшвидше потрапляв у землю. Але вони не беруть до уваги те, що ті відходи рано чи пізно потраплять у річку».
Читайте також: Аня в селі, а Настя у столиці. Де жити екологічніше, дівчата порівнюють на Urban Space Radio
За його словами, зараз стали набагато краще перевіряти воду в річках. Усе через угоду про асоціацію України з ЄС, в якій одна з директив стосується стану довкілля.
«Тож тепер ми перейшли на басейнове управління водними ресурсами, працює система моніторингу річок, – пояснює Петро Кульба. – Раніше, коли було обласне управління водних ресурсів, то стан води перевіряли суто за хімічним складом. Тепер перевіряють ще й за екологічним – на наявність живих організмів на певній ділянці річки. Адже ці організми характеризують стан екології. Тому, за результатами аналізів, можу сказати, що зараз наші річки у задовільному або хорошому стані. Але не без проблем. Наприклад, річка Сівка вже кілька років залишається проблемною. Вона досить брудна, а вода у ній погана».
Не без добрих новин
Згадує Сівку і начальниця лабораторії моніторингу вод західного регіону Дністровського басейнового управління водними ресурсами (БУВР) Марія Засідко. І є, виявляється, річка брудніша за Сівку.
«Зараз у нас є затверджений список забруднюючих речовин на 45 позицій. Визначити можемо 35, для решти ще треба купити обладнання. І в наших річках ми знайшли 29 речовин зі списку. Це не дуже багато, та й концентрації не перевищують допустимі норми. Але знайшли перевищення у річці Сівка біля села Сівка-Войнилівська, – розповідає Марія Засідко. – А найбрудніша вода – у Саджаві, яка протікає на Долинщині. Це тому, що ця річка має невеликий водообмін. Вона просто не справляється з тими стоками, які в неї зливають».
Втім, загалом стан річок в області називають задовільним. Приміром, зараз у воді знаходять дуже мало пестицидів та інших шкідливих речовин. Хоч інколи не обходиться без сюрпризів.
«Є такий інсектицид ДДТ, який у всьому світі вже давно заборонили. Ви будете здивовані, але його залишки ми знаходимо у річках до цих пір. Усе тому, що його період піврозпаду дуже великий, – каже Засідко. – Також під час скринінгу Дністра знайшли навіть наркотики. Швидше за все, в якійсь лікарні в унітаз спустили ліки, а потім вони потрапили у воду».
Проте, не без добрих новин. За словами Марії Засідко, вода у Бистриці-Надвірнянській – найчистіша на Прикарпатті, а то й у цілій Україні.
Читайте також: Олії, сир, равлики. Які крафтові смаколики виробляють на Прикарпатті
«Бистриця-Надвірнянська – одна з найчистіших річок у районі водозабору біля Березівки, з якого Франківськ бере питну воду. Також дуже чиста й Лімниця біля Вістової та Осмолоди, – говорить вона. – Але тут варто звернути увагу на те, що вода перевіряється з пунктів спостереження. Тож це не означає, що по всій річці однаковий стан, адже це залежить від багатьох факторів».
Зараз на Прикарпатті працюють 27 пунктів з моніторингу води, з яких щомісяця набирають проби для досліджень. Найбільшу увагу приділяють воді з сіл Вістова, Княжолука, Березівка, Скобичівка, Шепарівці та міста Яремче. Адже там беруть питну воду для десятків тисяч людей.
«Усі пункти набирають проби води, які надсилають нам для досліджень. Але проби не просто набираються й відправляються. Аби визначити, чи є потрібна речовина, має бути спеціальний посуд, який декілька годин спеціально підготовлюють, холодильники та інше обладнання. Адже наша лабораторія проводить аналізи за європейськими стандартами та на сучасному обладнанні», – підсумовує Марія Засідко.
Три пляжі
Проте, лабораторія БУВР перевіряє лише фізико-хімічний склад. А санітарно-епідеміологічний стан контролює обласний центр контролю та профілактики міністерства охорони здоров’я. Саме там визначають, чи є у воді збудники небезпечних хвороб та чи можна купатися у річках, що особливо актуально влітку.
Коли сонце шкодить. Як засмагати безпечно і кому цього не можна взагалі
Так, за словами Юрія Здорового, завідуючого відділу дослідження фізичних та хімічних факторів центру, у місцях масового купання зараз збудників хвороб не знайшли.
«Останні мікробіологічні дослідження ми проводили у червні. У місцях перевірки ми відхилень не знайшли, на дозволених пляжах вода відповідає вимогам. Рівень лактозопозитивних кишкових паличок не перевищив санітарно-гігієнічні норми, – пояснює Юрій Здоровий. – Втім, коли цей показник дещо більший за норми, то це не означає, що можна одразу захворіти. Він лише вказує на те, що у воді може жити збудник хвороби. Тоді треба проводити додаткові дослідження на вміст патогенної флори – сальмонели, шаріхії тощо. Якщо їх нема, то купатися можна».
За його словами, за останні 10 років випадків спалахів інфекційних хвороб через воду не було. Також не було й захворювань шкіри. Каже, що річки області відносно чисті. Але це не означає, що там можна спокійно купатися. Адже, якби це дивно не було, в області на жодній річці немає «законного» пляжу.
«У нас в області є лише три пляжі, усі вони облаштовані біля озер – два у Буковелі, третє – у Франківську на міському озері, – говорить Юрій Здоровий. – Щодо річок, то законних пляжів просто нема. Тобто, масові місця для купання на них, щоб різко не сказати, незаконні. У купальний період їх мають перевіряти щотижня. Відповідальність за це несе місцева влада. Тобто, вони мають взяти місця купань на обліки та звертатися до спеціалістів для перевірки води. В області тільки Івано-Франківська міськрада зареєструвала береги Бистриці Солотвинської та Надвірнянської як зони рекреації. Тож ми, буквально на днях, провели там дослідження води. І вона відповідає усім нормам».
Comments are closed.