Соціум Статті

Більше заяв, вища ціна. Як франківські університети завершили вступну кампанію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Завершилася чергова вступна кампанія. Зараз триває зарахування в університети.

У франківських вишах кажуть, після важкого «ковідного» року кількість заяв зросла. Втім, підвищилася й ціна за навчання, пише Репортер.

depositphotos
Усі заяви електронні

Цього року прийом документів розпочався 14 липня і тривав до 26 липня для тих, кого чекала ще співбесіда чи творчий конкурс, і до 2 серпня для решти. Рейтингові списки виші мають оприлюднити не пізніше четверга, 5 серпня. Оригінали документів треба було занести не пізніше понеділка, 2 серпня, а зарахування на бюджет відбудеться 9 серпня.

Цьогоріч рекомендації на вступ на бюд­жет отримали майже 65 тис українських абітурієнтів. А загалом під час вступу-2021 вступники подали понад 1,5 млн електрон­них заяв. Цього разу практично всі абітурієнти мали подавати заяви лише електронно: у тому числі на магістратуру, й ті, хто вступає в університет після закладів профосвіти.

Серед новацій вступної кампанії 2021 року: для вступників на контракт діяло обмеження кількості поданих заяв для вступу – до 30 включно. А вступники на бюджет могли подати максимум п’ять заяв, як і минулого року.

Ціна зростає

У Прикарпатський університет цього року вступники подали 20 842 заяви. За словами відповідального секретаря приймальної комісії ПНУ Едуарда Лапковського, кількість заяв на бакалавра цьогоріч більша на 22 %, ніж минулого року.

«На магістрів отримали заяв на рівні минулого року, – говорить Едуард Лапковський. – Така ситуація цього року є по всій державі, бо вступники, які закінчили бакалаврат, мали здавати Єдиний вступний іспит з іноземної мови, який відбувається у формі ЗНО. Відповідно, частина людей його не здала».

За словами Едуарда Лапковського, найпопулярніші спеціальності в останні роки залишаються незмінними. По-перше, це «Інженерія програмного забезпечення» – 16 заяв на одне місце. Далі «Управління міжнародним бізнесом», «Журналістика», «Політологія» і «Комп’ютерні науки» – по вісім заяв на місце. Трохи менше на «Психології», «Комп’ютерній інженерії», «Менеджменті». Також популярні філологічні й педагогічні спеціальності.

Навчання не дешевшає. Що та скільки коштує у франківських вишах

А найменш популярні – математичні та фізичні, а ще – спеціальності мистецького спрямування.

«У нас є нові освітні програми, – говорить відповідальний секретар комісії. – Це – «Польська мова і література та англійська мова» і «Середня освіта (інформатика, англійська мова)». Потребу у фахівцях, які б володіли англійською на рівні іншої спеціальності, зараз диктує ринок. Ці нові програми вже популярні, на інформатику та англійську маємо вісім заяв на місце, на польську та анг­лійську – п’ять».

Також збільшилися обсяги державного замовлення: на 24 % більше, ніж минулого року. Загалом – 15-20 % на кожну спеціальність. І з жодної не забрали державні місця.

depositphotos

Втім, ціна за платну форму теж зросла.

«Ціна зростає щороку. Міністерство має формулу розрахунку вартості навчання і відштовхується від поняття індикативної вартості, – пояснює Едуард Лапковський. – Жоден державний виш не має можливості встановити меншою ціну, ніж нижній поріг, який вказує міністерство. Тож цього року ціна зросла у межах 15-16 % по всіх спеціальностях».

Чи сядуть студенти за лави, а чи навчатимуться онлайн, поки невідомо. Втім, за словами Лапковського, університет готується до звичного режиму. Згідно з рекомендаціями міністерства, у виші має бути не менше 80 % вакцинованих викладачів і працівників, щоб безперешкодно почати навчання. Тож зараз займаються щепленнями.

Занедбана промисловість

У технічному університеті нафти і газу цьогоріч отримали 9409 заяв. Це також більше, ніж минулого року, зокрема державників. Тому кількість бюджетних місць в університеті щороку зростає.

Ковідні іспити. Як звільнення школярів від ДПА вплине на вступ до вишів

«Цьогоріч є позитивна динаміка по державних місцях, – говорить відповідальний секретар приймальної комісії ІФНТУНГ Ярослав Коваль. – За останні роки ми виконуємо вимоги до зарахування, тому щороку є приріст десь 50-60 державних місць. До того ж, вступна кампанія триває, ще будуть переведення і додаткові запити на державні місця».

Не поменшало у виші й пільгових місць. Зате ціна на навчання зросла, як і всюди – знову ж таки через індикативну вартість. Але це точно не впливає на набір на традиційно популярні спеціальності.

«У нас найпопулярнішими залишаються інженерно-технічні спеціальності, бо ми – профільний вуз. Також – «Філологія», «Менеджмент». Є багато заяв на «Електрику», «Гірництво», – говорить Ярослав Коваль. – Значно менш популярні – «Прикладна механіка», «Галузеве машинобудування». На жаль, промисловість зараз занедбана, тому діти переживають за майбутнє працевлаштування».

Нових спеціальностей немає, зате є нові освітні програми у спеціальностях «Фінанси, банківська справа та страхування», «Прикладна математика», «Геодезія та землеустрій» та «Інженерія програмного забезпечення».

«Багато державних місць на ці програми ми не давали, бо вони нові. Але ту кількість, яку розподілили, ми закрили в повному обсязі», – каже голова комісії.

В ІФТУНГ також налаштовані розпочинати повноцінне навчання з вересня. Зараз вакцинують працівників.

Терапія стає популярною

Івано-Франківський медуніверситет отримав цьогоріч 3663 заяв. Минулого року було менше.

«У 2020 був спад через коронавірус, – говорить відповідальний секретар приймальної комісії ІФНМУ Ігор Сарапук. – А цього року все вийшло на стабільний рівень, десь як у 2019. Маємо на 25 % більше заяв, ніж минулоріч».

Ціна на навчання в університеті теж зросла, каже Ігор Сарапук, у межах коефіцієнта інфляції. А найпопулярніша спеціальність, як завжди, «Лікувальна справа».

«Також популярна «Стоматологія». Хоч тут корективи внесло те, що запровадили обов’язкову математику, а випускники її здали погано, – каже відповідальний секретар комісії. – До того ж, у нас на «Стоматологію», «Лікувальну справу», «Педіатрію» пороговий бал з цього предмету – 150. Тому ті, хто набрав менше, пішли на інші спеціальності: «Фізична терапія та оргтерапія», «Фармація».

Щодо державних місць, то обсяг практично не змінився. Також не вводили нових спеціальностей. Найновіша – «Фізична терапія та оргтерапія», яка вже існує чотири роки і, за словами Сарапука, набирає популярності.

Якщо ситуація буде стабільна, як зараз, навчання розпочнеться у звичному режимі, про онлайн-пари зараз мова не йде. Втім, попереду ще місяць.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.