Гроші Статті

Навчання не дешевшає. Що та скільки коштує у франківських вишах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Цього року навчання у вишах, попри коронавірусну пандемію, що досі триває, планують проводити у звичній формі. На носі вступна кампанія, яка розпочнеться 14 липня. Ціни на багато спеціальностей уже звично піднялися.

То який фах обрати й куди податися прикарпатцям, аби з користю й не за всі гроші? В будь-якому разі вирішувати абітурієнтам, пише Репортер.

Нюанси індикативу

«У нас є понад 30 спеціальностей, а серед них певна кількість, що потрапили під таку собі «індикативну собівартість», – говорить відповідальний секретар прий­мальної комісії ІФНТУНГ Ярослав Коваль. – Тобто вартість на цих спеціальностях регулює не сам університет, а МОН. Таких є 13 (бакалаврат) та 11 (магістратура). Серед інших вони найдорожчі. Є чіткий поділ вартості – заочники за бакалавра платять 15 000 грн на рік, за магістратуру – 16 200 грн, незалежно від спеціальності. Відповідно на денній формі ситуація зовсім інша».

Читайте також: Прикарпаття тримає дистанцію. Скільки нам жити у «зеленій зоні» і що очікувати з осені

За його словами, вартість навчання на стаціонарі стартує від 19 300 грн. Найдорожчою є архітектура – 26 000 грн за рік.

«Ціна, в першу чергу, залежить від попиту, – каже Коваль. – Але, от, наприклад, індикативні спеціальності вартують за рік не менше 20 000 грн – це філологія, економіка, облік, фінанси, менеджмент, маркетинг, підприємництво, програмна інженерія, комп’ютерна інженерія, інформаційні системи і технології, архітектура, туризм і публічне управління. Тобто це ті спеціальності, на яких з року в рік подається найбільше заявок від вступників й на одне місце припадає більше однієї людини. Серед них лише маркетинг та інформаційні системи не мають магістратури».

Враховуючи те, що з 1 січня цього року зарплата освітянам зросла на 20 %, в університеті змушені були збільшити й вартість навчання на решту спеціальностей, говорить Ярослав Коваль. Також багато залежить від індексу інфляції в державі за попередній рік.

Читайте: Хлопці залипають онлайн. Чи є шанс позбавити дитину комп’ютерної залежності?

«Ціни на спеціальності не падають – вони або залишаються, або ростуть, – пояснює секретар приймальної комісії ІФНТУНГ. – Зменшувати вартість, відверто, просто нереально. Бо витрати закладу постійно збільшуються. До оплати праці ще враховуйте вартість комуналки. Я особисто моніторив це питання й не зустрічав такого, аби ціни на навчання падали. Наприкінці минулого року в дію вступив закон, який регламентує, що вартість навчання може бути змінена з певних причин, однією з яких є індекс інфляції. Але не частіше одного разу на рік й не більше, ніж відсоток рівня інфляції. Цей пункт у нашому університеті прописаний в кожному контракті».

Найпопулярніші спеціальності в ІФНТУНГ:

  • нафтогазова інженерія;
  • філологія;
  • програмна інженерія;
  • гірництво;
  • електрика.
Не як у всіх

«Найперше, від чого відштовхується медуніверситет, коли прописує вартість навчання на поточний рік, – це коефіцієнт інфляції, – говорить відповідальний секретар приймальної комісії ІФНМУ Ігор Сарапук. – Ціна базується також на зростанні вартості енергоносіїв, а друге – це розхідні матеріали, які необхідні для навчання студентів. Це найосновніші показники, що впливають на ціну, й, звичайно, зарплата викладачів. В медичному університеті є одна відмінність у контрактах, якої немає в інших вишах нашого міста. Вартість спеціальності, коли студент вступає на перший курс, фіксується до кінця його навчання».

На те, що вартість тої чи іншої спеціальності кожного року може зрости, в мед­університеті не зважають, бо ця умова не є обов’язковою.

До теми: Максим Карпаш: Дорога безкоштовна вища освіта

«Звісно, наш університет може встановлювати собі щороку вищу вартість навчання і студент щороку платитиме більше, але в нас такого немає, – пояснює секретар приймальної комісії ІФНМУ. – А ще на моїй пам’яті такого не було, аби в нашому університеті падала вартість навчання, принаймні за останні роки. Тому, на жаль, ситуація така, що ціни лише повзуть догори. І це стосується не лише популярних спеціальностей, бо в нас, на щастя, всі вони мають попит. Якісь трохи менше, якісь – більше, але медична сфера затребувана, тому й вартість на ту чи іншу спеціальність сильно не варіюється».

Якщо брати спеціальності за популярністю, то на першому місці – медицина. Але тут грає роль також кількість державних місць. Адже поданих заяв завжди більше там, де теоретично студент може навчатися безкоштовно.

«Другою за популярністю є стоматологія. Далі – педіатрія та фармація. Але тут є момент – зазвичай ми замовляємо на медицину 300 державних місць, а на стоматологію лише 10, – говорить Ігор Сарапук. – Вони найпопулярніші навіть при такому великому розриві в держмісцях, а ціна їхня майже однакова – 47 000 та 44 000 грн на рік. Вартість навчання стоматологів більша тільки тому, що багато грошей йде на закупку розхідного матеріалу».

Серед найдешевших спеціальностей цьогоріч в ІФНМУ – фізична терапія, ерготерапія – 20 000 грн. Усе тому, що вона відносно молода й зараз на неї є невеликий наплив заявок.

Найдорожчою цього року є стоматологія, друга – медицина, а замикає трійку педіатрія – 35 000 грн.

Буває і п’ять на місце

«У Прикарпатському університеті працює модель вираховування вартості, яку держава тратить на одного студента, – говорить відповідальний секретар прий­мальної комісії ПНУ Едуард Лапковський. – Мова йде як за державників, так і за студентів, що вчаться по контракту. На основі розрахунків встановлюється мінімальна ціна, яка повинна бути при оплаті за навчання. При цьому ціна встановлена на рівні 40 000 грн. Але виші мають право її регулювати. Як не як, всі університети, навіть державні – в цьому плані автономні».

Найнижча ціна в ПНУ на бакалаврат (20 000 грн) включає наступні спеціальності:

  • середня освіта (фізика);
  • середня освіта (фізика та математика);
  • фізична терапія, ерготерапія;
  • середня освіта (математика, інформатика);
  • середня освіта (інформатика, англійська мова);
  • середня освіта (біологія та здоров’я людини);
  • середня освіта (географія);
  • середня освіта (хімія).

Найдорожчі спеціальності вартують 25 500 грн:

  • право;
  • міжнародне і європейське право;
  • міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії.

«Заочна форма навчання в нас йде на рівні від 17 000 грн, а магістратура відповідно трішки дорожче – 24-25 тис грн, – пояснює Лапковський. – За кількістю заяв, наприклад, в нас найпопулярніші – інженерія програмного забезпечення, дитяча психологія та психологічна практика, журналістика, менеджмент організацій і адміністрування, менеджмент зовнішньо-економічної діяльності, політологія. Це спеціальності, на яких було більше п’яти людей на одне місце».

Непопулярних спеціальностей в ПНУ серед бакалаврату й магістратури також чимало: середня освіта (хімія), інструментально-виконавське мистецтво, агрономія, середня освіта (музичне мистецтво), лісове господарство, філософія, фізика та астрономія, хімія.

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.