Статті

Без ланцюгів. Які права мають домашні тварини та як діяти, якщо їх порушують

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Останнім часом в Івано-Франківську та області говорили про кілька випадків, коли тварини зазнавали знущання. І хоч українське законодавство щодо чотирилапих покращується, добитися справедливості щодо кривдників не завжди легко, пише Репортер.

То які права мають домашні улюбленці й що буде тим, хто їх порушує?

Що робити, якщо права тварин порушують

Права тварин

У Цивільному кодексі України тварини, як дикі так і домашні, визначені «особливим об’єктом цивільних прав». Згідно зі статтею 180, «на тварин поширюється правовий режим речі, крім випадків, встановлених законом». Винятком є червонокнижні звірі.

Також є закон «Про захист тварин від жорстокого поводження», порушення якого викладені у Кримінальному кодексі України та Кодексі України про адміністративні правопорушення. Втім, багато років зоозахисники вимагали посилити покарання та розширити захист тварин.

Тож у лютому 2020 року Верховна Рада проголосувала за законопроєкт № 2351, який посилив захист тварин і збільшив покарання за жорстоке поводження з ними. Закон вступив у дію 8 листопада 2021 року. Ми поділили основні зміни по групах для зручності читання.

Читайте: Кажани і франківці: хто кому заважає спати

Загальні норми:

  • Забороняється умертвіння безпритульних тварин, як метод регулювання чисельності або умертвіння новонародженого приплоду тварин. Евтаназія дозволена лише у випадку, якщо для цього є медичні показання для припинення страждань, або ж у випадку невиліковних і небезпечних хвороб, як сказ. Евтаназія повинна бути проведена ветеринаром у гуманний спосіб – умертвіння «підручними» методами заборонене.
  • Тепер заборонене комерційне фотографування з тваринами, жебракування з ними, а також дарування тварин як призи, нагороди чи премії або використання їх як мішені на змагання чи навчанні зі стрільби.
  • Забороняється пропаганда жорсткого поводження з тваринами – розповсюдження фото, відео з таким змістом.

Домашні тварини:

  • Забороняється бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин, завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення, дресирувати тварин у спосіб, що завдає шкоди здоров’ю тварини та її загальному стану.
  • Забороняється залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше +20ºС та менше +5ºС.
  • Забороняється залишати домашню тварину прив’язаною, якщо довжина прив’язі становить менше 20 метрів, крім собак, що виконують сторожові функції, для яких така довжина має становити не менше 10 метрів.
  • Незалежно від довжини прив’язі забороняється залишати тварину без можливості сховатися у приміщенні, споруді тощо, прив’язаною під дією прямого сонячного проміння при температурі повітря більше +20º С або менше 0º С.
  • Забороняється залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду у громадських місцях, поблизу зупинок, магазинів, а також прив’язувати тварин до транспортних засобів та примушувати до бігу за моторними транспортними засобами.

Порушення прав тварин

Дикі тварини:

  • Хижих тварин, наприклад ведмедів, тигрів, не можна утримувати в ресторанах, готелях, нічних клубах, інших непристосованих місцях.
  • Забороняється знищення рідкісних видів тварин і рослин.
  • У період розмноження диких тварин у лісах, угіддях та інших територіях, де вони живуть, забороняється проводити рубки деревини, робити феєрверки, проводити фестивалі тощо.
  • Протягом 10 років забороняється утримувати тварин людям, яких притягали до кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з ними.

Читайте: На арену вийшов суд. Доки тварини будуть виступати в цирках у Франківську?

Свійські тварини:

  • Для тварин, які використовуються у сільському господарстві, мають бути забезпечені умови, притаманні їхньому виду. А їхні природні потреби в харчуванні, воді, сні, рухах, у природній активності мають бути задовільнені.
  • Також заборонено використовувати для роботи хворих, поранених, вагітних в останній третині вагітності або недогодованих тварин.
  • Не можна утримувати тварин у приміщеннях, в яких проводиться забій тварин або в яких знаходяться туші забитих тварин.
  • Закон забороняє насильне годування тварин, зокрема для отримання фуа-гра.
  • Заборонене патрання, обсмалювання, зняття шкіри, копчення, відокремлення частин у тварин тощо до припинення серцебиття тварини.
  • Під час проведення таврування, біркування, біостерилізації та інших болісних процедур обов’язково застосовуються методи знеболення.

Відповідальність: штрафи та в’язниця

За жорстоке поводження з тваринами, яке завдало їм болю і страждань, але не спричинило тілесних ушкоджень, можуть присудити штраф від 3400 грн до 5100 грн. Також тварину конфіскують, якщо перебування у власника становить загрозу її життю чи здоров’ю.

Якщо жорстоке поводження скоювали стосовно двох і більше тварин, або якщо в цьому замішаний той, кого протягом року вже притягували до відповідальності за це, штраф становитиме від 5100 грн до 8500 грн. Або ж – арешт до 15 діб.

Якщо ж, унаслідок жорстокого поводження, тварина загинула чи отримала тілесні ушкодження, або ж у разі пропаганди такого поводження, – покарання серйозніше. Тут можуть присудити обмеження волі на строк від одного до трьох років або позбавлення волі на строк від двох до трьох років з конфіскацією тварини.

Якщо ж буде доведена особлива жорстокість щодо тварини, можуть застосувати покарання – до восьми років позбавлення волі. Те ж саме буде і за виготовлення й розповсюдження фото та відео із жорстоким поводженням.

За утримання котів і собак у місцях, де це заборонено, вигул собак небезпечних порід без намордників, відмову прибирати за твариною в громадських місцях – все це карається штрафом у 170-340 грн, на посадових осіб – 340-850 грн. Якщо повторно – від 340 до 1020 грн. Якщо під час цього була нанесена шкода майну чи здоров’ю людини – штраф від 1700 до 5100 грн з конфіскацією тварини.

Що робити, якщо ви побачили жорстоке поводження з твариною

Закон – це добре, але на практиці буває, що поліція не спішить розслідувати справи про жорстоке поводження з тваринами. Тому, щоб покарати винних, треба наполегливо слідкувати за справою, а в ідеалі – надати їй розголосу, щоб створити суспільний тиск.

Читайте: Тварини – як люди. Франківка Ліна Якібчук допомагає собакам впоратися зі стресом (ФОТО)

Тож, якщо ви стали свідком негуманного поводження з тваринами, потрібно:

  • Зібрати докази – тоді справа матиме більшу вагу. Найкраще – зняти на відео або сфотографувати як власник чи інша людина знущається з тварини.
  • Викликати поліцію якнайшвидше. Тоді буде шанс затримати винуватця одразу на місці.
  • Після приїзду поліції написати заяву.

Жорстокість щодо чотирилапих на Франківщині

За останній місяць в Івано-Франківську набули розголосу кілька випадків звірства стосовно тварин. Найгучніший – 18 жовтня поліцейські приїхали на виклик на вулицю Залізничну й побачили нетверезу власницю та її собаку, якого хтось жорстоко порубав. Жінка також отримала травми, але не могла пояснити, хто їх наніс. Собака помер у ветклініці від травм.

Поліція розпочала кримінальне провадження. Згодом волонтери благодійної організації «Дім Сірка» поскаржилися у ЗМІ, що винуватця досі не покарали. Натомість він погрожує самим волонтерам. У поліції кажуть, що розслідування у цій справі триває.

Собака дивиться на господаря

Також у жовтні «Дім Сірка» повідомив, що двоє франківських школярок жорстоко вбивають домашніх тварин, а потім викладають фото та відео в інтернет. Обом дівчатам по 14 років.

У поліції “Репортеру” повідомили, що триває перевірка підозрюваних дівчат. Батьків однієї з них притягнули до адміністративної відповідальності за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (про невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей).  Штраф за цією статтею – від 850 до 1700 грн. Щодо другої дівчини, вона зараз перебуває з батьками за кордоном.

А 7 листопада у поліції Івано-Франківської області повідомили про відкрите кримінальне провадження з приводу отруєння цуценят. Дев’ятьох мертвих щенят знайшли на сміттєзвалищі у селі Княже на Снятинщині. Наразі поліцейські встановлюють причетних.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.