Спорт

Боротьбу викидають з Олімпіади?

Google+PinterestLinkedInTumblr

Днями виконком Міжнародного олімпійського комітету (МОК) рекомендував виключити спортивну боротьбу з програми літніх Олімпійських ігор 2020 року. Боротьба не потрапила до списку 25 «основних» видів олімпійської програми, і тепер конкуруватиме за місце ще з сімома видами спорту.

Таємне голосування обраних

До виконкому МОК, який рекомендував виключити боротьбу з олімпійської програми, входять 15 людей, в тому числі й президент МОК Жак Рогге. Однак він з цього питанні не голосував. Отже, рішення приймали 14 осіб. Голосування відбулося у чотири раунди. До «фіналу» потрапили боротьба, п’ятиборство та хокей на траві. За виключення боротьби проголосували восьмеро, інші два види-кандидати отримали по три голоси.

Голосування було таємним, і мотиви цих людей не зрозумілі. Кажуть, що спортивні чиновники брали до уваги кілька критеріїв — телевізійні рейтинги видів спорту, продажі квитків, кількість допінгових скандалів, інтерес преси та популярність у світі. За багатьма із цих критеріїв боротьба нібито отримала низький рейтинг.

МОК є дуже консервативною організацією, тому рішення його виконкому щодо боротьби є справжньою революцією. Востаннє з олімпійської програми когось вилучали у 1936 році. Тоді під удар чиновників потрапило поло. З того часу перелік видів тільки розширювали.

Як так вийшло, що боротьбу рекомендували викинути за борт, не зміг пояснити навіть прес-аташе МОК Марк Адамс. За його словами, справа не в тому, що з боротьбою щось не так, а в тому, що з іншими видами спорту все дуже добре. Погодьтеся, пояснення — ну дуже оригінальне.

Самі винуваті?

«Однією з причин такого кроку виконкому МОК є конфлікт Жака Рогге з президентом Міжнародної федерації об’єднаних стилів боротьби (FILA) Рафаелем Мартінетті,каже Едуард Прощук, президент Федерації вільної боротьби Івано-Франківської області.Мартінетті не був кваліфікованим у своїй справі, багато разів змінював правила. МОК багато разів вказував Мартінетті на недоліки його реформ, але він не прислухався до зауважень. За останні роки боротьба втратила свою видовищність, а суддівство — об’єктивність. Чого варте лише одне правило про жереб, коли спортсмени тягнуть фішки та вирішують, хто робить захват. Таким чином, хто переможе в сутичці, вирішується випадковістю».

Одну з небагатьох олімпійських медалей Івано-Франківська область отримала саме у боротьбі. «Бронзову» медаль в Пекіні-2008 виборов відомий калуський борець Василь Федоришин.

«Зараз міжнародна федерація повинна зробити все, аби спортивна боротьба увійшла до програми Олімпіади 2020 року, — каже Федоришин. — Якщо потрібно змінювати правила, то треба їх змінити. До того ж, усі ми давно сваримо свої правила, оскільки вони дійсно не дуже справедливі. Особисто мене найбільше розчаровує, що в новому періоді згорають усі бали. Наприклад, якщо я виграв перший період 6:0, а в другому супернику пощастило брати клінч, і в третьому він бере один бал, то він перемагає. Хоча загальний рахунок по балах — 6:2».

Світова борцівська громадськість вже відреагувала. У суботу, 16 лютого, на екстреному засіданні бюро FILA в Таїланді Мартінетті відправили у відставку. Нового президента мають вибрати у квітні-травні.

«Рішення виконкому МОК — це, звичайно, абсурд, — каже Едуард Прощук. — Але, з іншого боку, можливо, це підштовхне FILA до сміливих і радикальних змін на краще».

Чекаємо Буенос-Айреса

Отже, нині греко-римська, вільна та жіноча боротьба перебувають у підвішеному стані. На Олімпіаді-2016 у Ріо-де-Жанейро борці ще виступлять, а от чи потраплять вони на ігри-2020 — під питанням. Нині боротьба опинилась у переліку видів-кандидатів на ті ігри. Конкурентами є бейсбол, софтбол (їх розглядають як один вид спорту), карате, роллер-спорт, сквош, спортивне скелелазіння, вейкбординг і ушу.

Остаточно олімпійську долю спортивної боротьби вирішать на сесії МОК в Буенос-Айресі у вересні цього року. Там же визначать і столицю Олімпіади-2020.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.