Соціум

Життя спочатку. Як у Надвірній працює комунальний шелтер для ВПО

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Комунальний шелтер у Надвірній відкрили після комунального ремонту приміщення у вересні 2023 року.

Зараз тут мешкає 16 внутрішньо переміщених українців. Шелтер Репортер відвідав під час престуру до Надвірнянської громади, організованого регіональним відділенням Асоціації міст України.

шелтер

Загалом заклад розрахований на 20 людей, але більше ми не приймаємо, щоб не доселяти в кімнати до сімей, – каже начальник офісу соціальних послуг Надвірнянської міськради Василь Василенко. – Приміщення компактне, люди живуть у кімнатах, а кухня і санвузли спільні.

На ремонт приміщення для прихистку пішло 6 млн грн, з них понад 2 млн грн з міського бюджету, решта – від іноземних донорських організацій.

Читайте: Не дім, але майже. Як у Надвірній «Карітас» будує притулки для ВПО (ФОТО, ВІДЕО)

Всього тут є сім кімнат. Право на поселення мають люди з населених пунктів, де ведуться бойові дії. Більшість мешканців – із Запоріжжя, Донеччини, Луганщини. Це люди різного віку: від пенсіонерів до матерів з маленькими дітьми.

Спочатку ми планували, що люди тут мешкатимуть шість місяців безоплатно, а далі – на платній основі, – каже Василь Василенко. – Але тепер прихисток входить у всеукраїнську мережу, ми маємо отримати відшкодування з державного бюджету. Тому люди мешкають безкоштовно і надалі. Але одна сімʼя вже знайшла собі своє житло, багато мешканців шукають роботу.

Віталій Мураль – з Новогодівки Донецької області. Після початку вторгнення приїхав у Надвірну, а потім повернувся додому. Там у грудні 2022 року мобілізувався, воював у 93 бригаді.

Воював три місяці, потім отримав поранення, – каже Віталій Мураль. – Пройшов МСЕК, маю другу групу інвалідності. З того часу мешкаю тут, все подобається.

Наталія Гайдова – Покровська, з Донецької області. З рідного дому вона з сином та доньками виїхала у квітні 2022 року. З того часу жила у різних прихистках.

Жили в Чернівцях, Кутах, Вижниці, Франківську. Спочатку – в прихистках у садочку, школах. Потім знайшли будинок, возили за 5 км дітей в школу. У Франківську – гуртожитки, квартири від волонтерів, – розповідає Наталія Гайова. – Тут подобається, гарні люди, гарний край, добре нарешті осісти. Також син тут навчається у військово-спортивному ліцеї-інтернаті, а доньки – у Києві.

З початку повномасштабної війни сімʼя Наталії два тижні ховалася у підвалах від обстрілів. Зараз Покровський район не окупований, але повертатися немає, куди.

Я б хотіла залишитися жити у Надвірній, – говорить Наталія Гайова. – Було б добре, якби держава допомогла з житлом, яке я б могла виплачувати з часом. Уже знайшла роботу в готелі, проходжу стажування. Починаємо життя спочатку.

Загалом у Надвірній є два прихистки для ВПО: комунальний і від «Карітасу» на 49 людей. Станом на початок цього року в громаді зареєстровані понад 5 тисяч переселенців. Після війни шелтер планують перетворити на гуртожиток, де мешкатимуть діти, які навчатимуться в опорних закладах і добиратимуться з віддалених місць.

Читайте: «Хай облрада демонтує». Надвірна відмовилася від передачі на баланс приміщення школи, яке обвалилося

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.