Соціум

Ж / Шиття без обмежень: у Франківську стартує соціальна школа крою та шиття Nytka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Українське суспільство лише починає звикати до людей з інвалідністю на вулицях, у навчальних і громадських закладах. Час від часу в інформаційному просторі з’являються історії успіху людей з особливими потребами. Та це скоріше винятки, а не правило. Змінити ситуацію береться команда соціальної школи крою та шиття Nytka, яка в липні запрацює у Франківську.

Nytka: В’ячеслав Поцула (зліва) – керівник виробництва, Христина Мацейків – помічник вчителя, Тарас Винник – співзасновник, керівник проекту. Також у команді працюють співзасновниця, розробник методики навчання Тетяна Рожнова і ментор Остап Павлюк

Набридло «мінусувати»

Nytka – ініціатива команди «Швейної мануфактури», яка вже другий рік розробляє та шиє одяг нових українських брендів. Нині команда планує поділитися своїми знаннями та навиками з людьми з особливими потребами.

«Ми почали розширювати виробництво і набирати нових працівників. З кадрами в нас непросто. Тому брали людей і починали їх вчити, – розповідає керівник проекту Nytka Тарас Винник. – Під час наборів до нас зверталося багато людей з особливими потребами. Але ми не могли їх приймати. Запити надходили дуже часто, нам набридло їх «мінусувати», тож вирішили змінити ситуацію до навпаки».

З працевлаштуванням людей з інвалідністю в Україні все ще непросто. Хлопець каже, команда перейнялась цією проблемою.

«Так, ми могли на це закрити очі. Взагалі, можна закривати очі на багато речей, але нас це зачепило, – говорить Винник. – До нас приходять різні люди. Ми їх вчимо. В когось виходить, в когось не виходить. Натомість цим людям ми не давали навіть шансу спробувати. Також нам важливо, щоб школа давала не лише навчання, а й можливість працевлаштуватися. І не важливо де – в нас чи в інших проектах».

Вже нині команда веде перемовини зі швейними виробництвами та брендами одягу, які готові допомогти працевлаштуватися людям з особливими потребами.

Навчання «в полі»

До розробки програми навчання команда підійшла серйозно. Поєднають теорію, практику, а також роботу «в полі» – на виробництві.

«На звичних курсах крою і шиття за один курс навчають шити, наприклад, спідницю й футболку. Звісно, по завершенню випускники знають, як це пошити, але ми хочемо, щоб наші учні вчились у процесі виробництва. Курси – це комфортні умови, де все дуже спокійно і гладко. Виробництво й робота – це завжди непередбачувані моменти. От цього не вчать, – каже Тарас Винник. – Ми плануємо дати людині знання і навики, щоб вона могла самостійно виконувати всі операції, пошити все, що треба. А також розуміла, як функціонує все виробництво».

Окрім того, учнів знайомитимуть з усіма процесами – від відбору тканин, постачальників до продажу, до спілкування з покупцями.

«А ще хочемо, щоб наші учні не боялися експериментувати. Бо процес дуже творчий і часто потребує нових рішень», – говорить керівник проекту.

Навчання триватиме три місяці. Наразі планують по три заняття на тиждень, однак остаточний розклад формуватимуть, виходячи з потреб учасників.

Навчатимуть крою та шиття майстрині «Швейної мануфактури». Також у школі працюватиме команда психологів.

«Робота психологів дуже важлива. Вони працюватимуть як під час навчальних модулів, так і окремо з учасниками під час тренінгів, – каже Тарас Винник. – Психологи будуть містком між командою координаторів, майстринями та учнями. А також допомагатимуть учням з адаптацією в суспільстві».

Фінальним іспитом в школі стане пошиття виробу для реального замовника.

«Хочемо, щоб учні відчули відповідальність і отримали додаткову мотивацію. Тому матимуть завдання пошити річ для замовника. А після хочемо, щоб замовник обговорив роботу з учнем, який її виконував», – розповідає координатор.

На перший курс наберуть десять учнів. Навчання буде безкоштовним. Усі витрати «Швейна мануфактура» бере на себе. Планують, що сім місць нададуть людям з інвалідністю, три – повносправним. Відбір пройде у два етапи – анкета та мотиваційний лист і особиста співбесіда. Знайти анкету можна на сторінці проекту в мережі Facebook, або написати на [email protected], або зателефонувати 063 885 73 88.

«Нам важливо побачити, що людині це дійсно потрібно. Що вона хоче працювати в широкому значенні цього слова. Хоче розвиватися і творити щось нове», – говорить Винник.

Можливість самоствердитись

«Ми розуміємо, що теорія і практика це ще не все, що потрібно для успішного працевлаштування. Плануємо спілкуватися, допомагати цим людям і після завершення навчання. Допомагати в більшій інтеграції та адаптації», – розповідає Тарас.

Більше того, Nytka стане пілотним проектом платформи, в межах якої об’єднають місцеві бізнеси різних напрямків, які готові навчати і брати на роботу людей з інвалідністю. Нині вже є попередні домовленості в ІТ-галузі та сфері обслуговування.

«Спершу думав, що успішність проекту будемо вимірювати кількістю працевлаштованих учнів. Але тепер змінив свою думку. Чому людина не може після навчання відкрити власну справу? Вона матиме знання, а у нас є досвід запуску брендів. Тому ми зможемо їй у цьому допомогти, – каже Тарас. – Ці люди мають самоствердитись. В цьому я бачу голов­ну ціль і успіх проекту. В когось це буде проявлятися в тому, що він знайде роботу, хтось, можливо, залишиться в нас працювати, а хтось відкриє власну справу. У кожного свій ріст».

Хтозна, можливо, вже за кілька місяців у Франківську з’явиться кав’ярня, крамниця чи бренд, які створять їхні випускники.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.