Соціум Статті

Забагато цукру. Як не захворіти на діабет та як з ним жити, якщо не вберігся

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Щорічно 14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом.

Кількість хворих на діабет щороку зростає, зокрема, серед молоді. А найкраща профілактика недуги – здоровий спосіб життя, пише Репортер.

Як не захворіти на діабет

Залежить від самодисципліни

Як більшості відомо, є два основні типи цукрового діабету. Перший – це аутоімунне захворювання, яке виникає через те, що бета-клітини, які виробляють інсулін, помилково руйнуються. Другий тип – це порушення метаболізму, якому притаманний високий рівень глюкози у крові та надлишок інсуліну.

«Першим типом діабету переважно хворіють молоді люди, другим – дорослі від 40 років, – каже ендокринолог, експерт департаменту охорони здоров’я ОДА Оксана Марусин. – Хоч тут велике значення має надмірна вага, тому все частіше другий тип діабету виникає навіть у підлітків, які страждають на ожиріння. Є й інші типи: Лада-діабет, гестаційний діабет. Але вони зустрічаються рідше».

На цукровий діабет впливає також спадкова схильність. За словами лікаря, у першого типу вона становить 5 %, другого – до 20 %.

Читайте: На інсулін грошей забракло. Чи знайдуть чиновники Прикарпаття 17 мільйонів

Перший тип діабету діагностувати легше. Симптоми – підвищена спрага й сечовипускання, різка втрата ваги, постійний голод, сильна пітливість, затерпання рук і ніг, погіршення зору. Другий тип діабету більш непомітний. Людина може відчувати втому, спрагу й сухість у роті, мати затуманений зір, а її рани загоюватимуться повільно. Але ці симптоми менш виражені, тож на них можна не звертати увагу, а хвороба тим часом прогресуватиме.

«Діабет першого типу – менш небезпечний, бо розвивається гостро, – говорить Оксана Марусин. – Ми його діагностували, дали замісну терапію у вигляді інсуліну і, якщо людина ретельно його колить і дотримується режиму харчування, ускладнення у неї розвиваються дуже пізно. У мене є пацієнти, які хворіють уже 40-45 років першим типом діабету і не мають ускладнень. Тут усе залежить від самодисципліни. А от другий тип діабету можна вчасно не діагностувати».

Як лікувати цукровий діабет

За словами ендокринолога, пацієнти часто здають кров натще, мають добрий показник глюкози, і думають, що здорові. Але таким чином можна не виявити другий тип діабету на перших стадіях. Тому хоча б двічі на рік треба визначати рівень глюкози через дві години після їжі. Норма для здорової дорослої людини – від 3,3 до 5,55 ммоль / л.

Слідкувати за вагою

Тоді як «перший» діабет попередити важко, бо до кінця невідомо, чому він виникає, то «дорослий» тип залежить від харчування та способу життя. Основна причина його виникнення – надмірна вага. Також впливають шкідлива їжа і стрес. Для профілактики діабету другого типу лікарі радять правильно харчуватися, їсти менше цукру, займатися спортом і не нервуватися.

Якщо діабет все ж діагностували, призначають лікування. При першому типі обов’язково приписують інсулінотерапію. При другому все залежить від ступеня важкості: спочатку дієта, потім таблетки, а як не допомагає – тоді інсулін. Його можуть приписати і тимчасово, бо звикання не викликає.

«Інсулін – це білковий препарат, а не гормональний, – говорить ендокринолог. – Часто, коли пацієнт йде на операцію чи має супутні захворювання, при яких зросли рівні глікемії, ми призначаємо короткочасне лікування інсуліном. Після одужання пацієнт повертається до звичайної цукропонижуючої терапії».

Також при обох типах діабету призначають спеціальну дієту. Найголовніше – виключити цукор і солодощі.

Читайте: Коли цукор шкодить. На Франківщині хворих на діабет щороку більшає на 10 %

«Тарілка пацієнта має виглядати приблизно так: м’ясо або риба – шматок як долоня пацієнта, висотою не більше 1 см. Крупів, що містять крохмаль – як кулачок. З цим можна скільки завгодно зелені й салатів. Але рослинної олії на таку порцію має бути – як ніготь на великому пальці у пацієнта. І виключити жирні, гострі й солодкі страви, – розповідає Оксана Марусин. – При першому типі діабету, гіпокалорійну дієту можуть і не приписувати. А при другому, якщо ще є надмірна вага, тоді її не уникнути. А також – фізичні навантаження: хоча б 10 тисяч кроків на день».

У групі ризику – люди з надмірною вагою, з високим артеріальним тиском, з проблемами печінки, ті, хто має роботу з хімікатами, жінки, у яких були мертвонароджені діти або діти вагою понад 4,5 кг.

Правильне харчування при діабеті

Якщо хворий на діабет другого типу не дотримується рекомендацій лікаря, у нього можуть розвиватися ускладнення. Найбільш поширені – інфаркт, інсульт, артеріальна гіпертензія, ниркова недостатність.

«Якщо підвищений артеріальний тиск, були інфаркти, мікроінфаркти, чи просто стенокардія, таких пацієнтів обов’язково треба моніторити на наявність другого типу діабету, – говорить ендокринолог. – Також цукровий діабет може розвиватися при хронічних панкреатитах, порушених функціях печінки, гепатитах. А після гострого панкреатиту майже завжди розвивається перший тип діабету, тому що руйнуються бета-клітини».

Спільна відповідальність

За словами Оксани Марусин, в області є понад 50 тисяч пацієнтів з цукровим діабетом. З них понад шість тисяч перебувають на інсулінотерапії, решта отримує цукрознижуючі таблетки або просто дотримується дієти. Але це – лише ті, про кого знає статистика.

«У світі вважається, що лише половина хворих на діабет знає про це, – каже ендокринолог. – Діабет – хронічне захворювання, але не вирок, просто інший спосіб життя. Ця хвороба – спільна відповідальність пацієнта, лікаря і держави».

На Прикарпатті програма реімбурсації, за якою пацієнти можуть отримувати інсулін безкоштовно, триває з початку 2018 року. Ті, хто лікується таблетками, може отримувати їх за програмою «Доступні ліки».

«Деякі таблетки, передбачені програмою, підходять не всім. Але серед них є «Метформін», який добрий для всіх, – говорить Оксана Марусин. – Щодо програми реімбурсації, то тут є відповідальність і пацієнта. Якщо показник глікованого гемоглобіну нижчий за 7,5, то пацієнт отримує інсулін безкоштовно. Також він завжди безкоштовний для дітей, студентів і тих, хто хворіє цукровим діабетом з дитинства. Якщо глікований гемоглобін є більшим, то інші верстви населення отримують інсулінотерапію з незначною доплатою. Через три місяці знову визначають гемоглобін. Якщо пацієнт компенсував свій рівень глікемії, ведучи здоровий спосіб життя, то рецепт на наступні три місяці отримує безкоштовно».

Зараз про хворих на діабет заговорили більше, бо вважається, що вони – у групі ризику при Covid-19. Їм дійсно треба більше берегтися, але не все так страшно.

«Важливими чинниками є рівень глікемії, вага пацієнта, – каже лікар. – До мене щодня телефонують пацієнти, які кажуть, що хворіють або перехворіли на Covid-19. Одужати можна, головне – тримати на контролі цукор у крові».

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.