Соціум Статті

За прогульників платять батьки. Восени на Прикарпатті вже оштрафували 12 сімей

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З початку цього навчального року поліція виявила 12 дітей на Прикарпатті, які не відвідували школу більше 10 днів.

За це несуть відповідальність батьки – платять штраф. Загалом у 2019 році в області оштрафували 30 батьків, пише “Репортер“.

Право на освіту

За словами Алли Бойчук, начальниці відділу ювенальної превенції Нацполіції в області, майже у кожному районі є діти, на батьків яких склали протоколи. Вже цього навчального року були такі випадки в Івано-Франківську, Долині, Надвірній, Яремчі, Тисменицькому районі, Коломиї. Переважно це учні з сьомого по дев’ятий клас.

«Були такі батьки, які щодня відправляли дітей у школу, але ті до школи не доходили, зате додому приходили ніби після уроків. Але такі випадки більш характерні для міста, – каже Алла Бойчук. – Більшість дітей-прогульників – із неблагополучних сімей. Переважно про них нам повідомляли у школі, але двох ми виявили, коли перевіряли неблагополучні сім’ї».

Спочатку причини того, чому дитина не прийшла на навчання, з’ясовують у школі. Якщо зв’язку з батьками немає, або вони не реа­гують на зауваження, а дитини немає вже 10 чи більше днів, дирекція повідомляє поліцію.

«Тоді ювенальна превенція спільно з соцслужбами або працівниками освіти відвідує сім’ю, з’ясовує обставини, – розповідає Алла Бойчук. – Або просто по телефону викликаємо до відділу поліції та складаємо протокол про адміністративне правопорушення. Опитуємо дитину, батьків, інших членів сім’ї, щоб з’ясувати, чи є поважні причини, що дитина не приступила до навчання. Буває, в дитини конфлікти у школі чи в сім’ї».

Потім матеріали направляють до суду, і вже там призначають санкції. Ситуації, коли учень був у лікарні, або батьки раптом повезли дитину за кордон і нікому не повідомили, до статистики не беруть. Хоч, за словами Бойчук, була ситуація, коли дитина не відвідувала школу, і з батьками не було зв’язку, але потім виявилося, що вона на лікуванні.

Про те, що дітьми, які понад 10 днів не відвідують школу, має займатися поліція, йдеться у постанові Кабміну № 684 «Про затвердження Порядку обліку дітей шкільного віку та учнів» від 13 вересня 2017 року. Згідно з нею, тоді поліція мусить діяти відповідно до законодавства про захист прав дітей на здобуття загальної середньої освіти.

За статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, невиконання батьківських обов’язків, у тому числі забезпечення права дитини на освіту, карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів – від 850 до 1700 грн. Якщо дитина повторно не відві­дує школу довгий час без причини, штраф може зрости – від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів – 1700-5100 грн. А якщо доведуть, що батьки не займаються дитиною, її можуть навіть вилучити із сім’ї.

Батьки пишуть у Viber

Щодня, до 12:00, кожна дирекція школи надає інформацію про відвідування у департамент освіти. За словами заступниці директора івано-франківського департаменту освіти і науки Наталії Микули, минулого тижня через хворобу на навчання не прийшли понад 8 % дітей.

Але великих проблем з відві­дуванням у франківських школах немає, навіть через хвороби, кажуть у департаменті. Наприклад, у вівторок, 15 жовтня, з 29524 учнів Франківська і приміських сіл було 2118 відсутніх – це 7 %.

«Зазвичай школу відвідують 99 % франківських учнів, – говорить Ольга Шендрик, заступниця директора департаменту з виховної роботи. – У школах проводять бесіди про те, що не можна прогулювати без поважних причин, а також є батьківські лекторії з цього питання. У кожній школі розміщені інформаційні стенди про відвідування».

У тій же постанові Кабміну від 13.09.2017 йдеться про те, що причину відсутності учня на уроках може підтвердити або довідка від лікаря, або письмове пояснення одно з батьків чи опікунів. Ці документи зберігають в особовій справі учня до кінця навчального року.

Директор франківської школи № 10 Руслан Куриндаш розповідає, що щодня після другого уроку класні керівники або черговий записують відсутніх у всіх класах. До кінця дня класні керівники й дирекція має з’ясувати причину відсутності.

«Уже на кінець дня у школі знають, чому учня чи учениці немає, – говорить Куриндаш. – Класні керівники телефонують батькам. Якщо дитина хвора, то у неї буде довідка, в іншому випадку батьки передають записки на ім’я класного керівника, чого дитини не було в школі. Якщо батьки не відповідають по телефону, то класний керівник чи соціальний педагог йдуть до них додому. Якщо більше 10 днів, то соціальний педагог при школі може звертатись у поліцію. Але у нас таких випадків ще не було».

За словами директора школи № 10, переважно батьки повідом­ляють про те, що дитини не буде на уроках, заздалегідь. Зазвичай пишуть у групу в Viber, створену для батьків та класного керівника.

У франківському ліцеї імені Романа Шухевича (колишня гімназія № 2) теж, за словами директора Геннадія Косаря, проблем з відвідуванням немає.

«У нас є так звана «рапортичка». Щодня діти приносять її вчителю, він записує у графі відсутніх на уроці, – розповідає директор. – Цього року ми ще ввели графу, де записують, коли дитина запізнюється. Далі педагог-організатор укладає журнал і дивиться, хто з дітей які уроки пропустив. Наприклад, якщо не було на другому-третьому, то міг утекти. Тоді з’ясовують, чи батьки відпросили, чи був у медсестри, чи просто прогуляв. І тоді класний керівник телефонує до батьків».

За словами Геннадія Косаря, такого, щоб дитина довго прогулювала, в них ще не було. Якщо когось немає понад 10 днів, вчителі пишуть пояснювальну записку на ім’я директора, в якій повідомляють причину відсутності: наприклад, лікування.

Не лише штрафами

Батьки підтримують посилений контроль за прогулами з боку школи, але вважають, що відві­дування – відповідальність не лише сім’ї, а й вчителів.

«Я вважаю, що штрафувати потрібно не тільки батьків, а і вчителя, якщо він не з’ясує, де перебуває учень в той час, коли за нього відповідає школа, – говорить мама дев’ятикласниці школи № 22 Олена Вороніна. – У нашому класі це контролюють: класний керівник розіслала всім батькам зразок заявки, яку потрібно приносити, якщо дитина пропускає школу до трьох днів. Якщо більше, то має бути довідка від лікаря. До речі, заявки треба надсилати у Viber, щоб у разі чого у вчителя було письмове підтвердження».

За словами Олена Вороніної, при такому контролі прогульників майже немає. Щоправда, є діти, які можуть втекти з уроку. Їх більше контролюють класний керівник і соціальний педагог.

Дехто вважає, що штраф – не завжди вирішення проблеми.

«Якщо немає контролю вдома, якщо сім’я неблагополучна, то треба втручатися соціальним працівникам, працювати з дитиною, а не одразу штрафувати малозабезпечену сім’ю, – говорить бабуся семикласниці ліцею № 23 Любов Волошин. – Бо злісним прогульником може бути тільки неконтрольована дитина. У нашому класі таких нема. Коли є постійно діалог класного керівника і батьків, то учні бояться прогулювати. А завдяки смартфонам спілкуватися просто».

До речі, у країнах Європи давно штрафують за прогулювання школи. А відколи у нас теж ввели за це відповідальність, то, за словами Алли Бойчук, прогулів стало менше. Більшість таки не хоче тяганини в суді і штрафів.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.