Соціум

З весною приходять загострення. Франківські лікарі розповіли, як уникнути проблем зі здоров’ям

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Навесні міняється не лише погода, людському організму вона теж приносить зміни. Ті, хто не скаржиться на здоров’я, можуть вдосталь насолодитися потеплінням. А от людям з хронічними хворобами цей перехід зазвичай дається нелегко, адже з’являється так зване весняне загострення. Причина — різкі зміни погоди та перепади атмосферного тиску.

 

Від хребта до депресії

Не секрет, що весна починається з сирої та вітряної погоди. Саме в цей період загострюються хронічні хвороби суглобів і хребта. Лікар-невролог Оксана Турчин розповідає, що це зазвичай супроводжується болем у попереку, в ногах, обмеженням рухів. Щоб уникнути загострення, рекомендує проходити профілактичні курси, робити ранкову гімнастику, виконувати спеціальні вправи для зміцнення м’язів і розробки суглобів.

«До нас також звертаються люди з невралгією потиличних нервів, яка супроводжуються головними болями і болями у плечових суглобах, — говорить Оксана Турчин. — В більшості випадків вона є наслідком патології в шийному відділі хребта на рівні другого і третього хребців, звідки беруть початок потиличні нерви. Захворювання виникає при їх затисканні в місцях виходу з хребетного стовпа. Нерідко хвороба трапляється через переохолодження, стрес, тривале перебування в одному і тому ж вимушеному положенні».

Також за словами невролога, навесні загострюється гіпертонія. Цьому сприяють різкі перепади біоритмів, що супроводжуються зміною артеріального тиску. Результат — порушення мозкового кровообігу, що супроводжується головними болями, запамороченнями, хиткістю при ходьбі та, звісно, зниженням працездатності.

Крім того, якщо ви відчуваєте втому, у вас знизилась фізична та розумова активність, погіршилась пам’ять та увага, з’явилися сонливість вдень або безсоння вночі — це може бути першими симптомами весняної депресії.

«Депресивні стани загострюються через те, що на вулиці мало сонця, в організмі знижується кількість вітаміну D, — каже лікар Турчин. — Кризовий період може тривати від двох тижнів до місяця. Та при перших проявах потрібно звернутися до лікаря, щоб уникнути подальшого погіршення. Також треба багато рухатись, більше часу проводити на свіжому повітрі, включити у свій раціон продукти, багаті на вітамін D: риба, яйця, молочні».

Не кожна дієта корисна

Правильно харчуватися також радить лікар-гастроентеролог Наталія Ветоха. Адже, за її словами, весняне загострення може трапитися не лише при неврологічних захворюваннях, а й при наявності гастриту, виразки шлунку.

«Виразка загострюється навесні, оскільки саме в цей період в організмі бракує мікро- і макроелементів. Іншими словами, людям не вистачає вітамінів, які містяться в сезонних овочах, — розповідає Наталія Ветоха. — Як тільки починаються перші симптоми: печія, відрижка, дискомфорт, людина повинна переглянути свій денний раціон. Треба уникати, жирної, смаженої та гострої їжі. Їсти маленькими порціями чотири рази на день і пити щонайменше 1,5-2 літри води. Якщо це не допомогло, то звернутися до лікаря, який призначить препарати, що знижують кислотність».

Наталія Ветоха також наголошує, що потрібно їсти багато овочів і фруктів — 400-500 г на день, а також позбутися шкідливих звичок.

Крім того, гастроентеролог радить з обережністю ставитись до різного роду дієт. Адже низькокалорійна їжа може призвести не тільки до проблем зі шлунком, а й спровокувати шкірні захворювання. Мало того, дієти можуть викликати втому, поганий настрій і занепад сил.

«Дієти — це великий стрес для організму. Звісно, можна обмежувати себе в їжі, але займатися голодуванням не варто, тим більше коли є авітаміноз і послаблений імунітет, — говорить Надія Ветоха. — Натомість можна влаштовувати розвантажувальні дні. Тобто, весь день пити кефір, їсти лише м’який сир або печені яблука. Та щоб зменшити кілокалорії, цього недостатньо. Якщо людина не рухається, то на якому б голоді вона б не сиділа, ефекту не буде. Тому я рекомендую займатися спортом і робити ранкову зарядку».

Вітер носить алергію

Ще одна категорія людей, яка хворіє навесні, — це алергіки. І як не прикро, з кожним роком їхня кількість збільшується. Лікарі кажуть, що алергія — це захворювання імунної системи, обумовлене генетичними особливостями. На жаль, цілком вилікуватися тут неможливо, але симптоми можна полегшити, якщо звернутися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій.

«Найперше, пацієнти мають знати, що чхання, нежить і підвищення температури тіла не завжди є проявами гострих респіраторних захворювань — так само проявляється алергія, — зазначає лікар-отоларинголог Тетяна Куницька. — Найчастіше люди не надають цій проблемі великого значення і лікують тільки первинні симптоми, що може призвести до ускладнень».

Перші ознаки весняної алергії зазвичай проявляються в середині квітня, як реакція на пилок вільхи, берези, клена, липи ліщини та інших дерев. Часто причиною є пил, який піднімається при вітряній погоді. У дощ, навпаки, дихати стає значно легше.

«Для нас важливо, аби люди розуміли, що профілактика алергії повинна проходити до появи перших симптомів, — говорить Куницька. — Якщо людина вже знає, в який період в неї починається алергія, то терапію потрібно починати за два тижні до її проявів».

Окрім прийому спеціальних препаратів, медики радять дотримуватися запобіжних заходів, які допоможуть уникнути загострення:

  • Намагайтеся не виходити з дому в період алергії до 11 години ранку. Поясніть на роботі, що самопочуття алергіків в цей час погіршується настільки, що в результаті може знадобитися лікарняний.
  • Намагайтеся не виїжджати на пікніки і заміські поїздки в період цвітіння рослин.
  • Обов’язково носіть сонячні окуляри на вулиці.
  • Встановіть на вікнах дрібну сітку.
  • Приходячи додому, промивайте ніс і очі водою. Вона змиє пилок з шкіри та дихальних шляхів.
  • Регулярно влаштовуйте будинку вологе прибирання.
  • Обов’язково переодягайтесь, приходячи додому, а по можливості і в офісі. На одязі осідає багато пилку. Тому і прати речі навесні потрібно частіше.
  • Не приймайте лікарські засоби як вітаміни. Так недовго викликати звикання, тоді препарати не будуть надавати належної дії. Пийте таблетки лише в моменти загострення алергії. Причому, тільки ті, що рекомендує лікар.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.