Соціум Статті

Ялинки втомилися від свят. Куди подіти новорічні дерева у Франківську

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наприкінці січня на вулицях наших міст з’являється величезна кількість пожовклих обсипаних ялинок. Люди кидають їх поруч зі сміттєвими контейнерами, а часто й просто біля під’їзду. Натомість, є безліч способів утилізувати ці дерева з користю.

Ялинки втомилися від свят

Світова практика

Проблему утилізації новорічних ялинок у Європі вирішують по-різному. Наприклад, у Великій Британії, Австрії, Данії, Голландії для їх прийому встановлюють спеціальні пункти. Потім переробляють на паливні брикети чи компост. Таке органічне добриво популярне серед фермерів.

У Німеччині, крім компосту, з ялинок виготовляють національні дерев’яні ножі для масла, які мають неабиякий попит. У Швеції спалюють у котельнях, завдяки чому опалюються будинки понад 10 % населення країни. У Фінляндії дерева здебільшого використовують на меблевих фабриках.

Польща також не відстає. У Варшаві щороку створюється мобільний пункт збору ялинок – в межах акції «тепла з природи» святкові дерева використовують для виробництва електроенергії. Таку кампанію проводять уже шість років – біомаса потрапляє на теплоелектростанцію, яка виробляє енергію для мешканців Варшави. З часом така акція надихнула людей і до прибирання міста від використаних ялинок і недопускання їх спалювання.

У США взагалі до цієї проблеми вирішили підійти креативно – тим, хто приносить ялинки до пунктів збору, дарують насіння домашніх квітів або саджанці декоративних кущів. З хвойних дерев в Америці роблять папір і наповнювач для котячого туалету.

Для франківців готують штрафи

В Івано-Франківську правильною утилізацією ялинок уже теж переймаються, але не дуже. У більшості випадків новорічні дерева просто відправляють на сміттєзвалище. Але тепер їх можна принести / привезти лише у два місця – до «АТП 0928» (вулиця Максимовича, 11) або «Автоколони 2222» (Бандери, 60). Квітів за це не даруватимуть. Натомість того, хто залишить ялинку в будь-якому іншому місці, очікує штраф від Муніципальної інспекції з благоустрою.

«Оскільки ялинки вважаються негабаритними відходами, викидати їх біля смітників категорично заборонено, – каже директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою міськвиконкому Михайло Смушак. – За це передбачено штраф від 340 до 1700 грн. Звісно, всіх ми не зловимо, та якщо оштрафуємо навіть кожного десятого – це вже буде результат. Зрозумійте, коли людина купляє ялинку, то має знати, куди її потрібно викинути, аби не порушити законодавство у сфері благоустрою. В Івано-Франківську наразі є два такі пункти, де ялинки зможуть використати як біопаливо. Тож якщо людина знайшла спосіб привезти ялинку додому, то і знайде, як її вивезти. Вважаю, що ми не маємо витрачати кошти з міського бюджету, бо людям просто потрібно викинути дерево ближче до хати».

Однак в інших містах влада не така категорична. Наприклад у Києві вже перейняли європейський досвід. З 12 січня там запрацювали 10 спеціальних пунктів, де прийматимуть новорічні ялинки. У Львові теж такі будуть, але там вони працюватимуть лише 22 січня – з 10.00 до 13.00. Усі зібрані дерева обіцяють переробити й використати як паливо для котелень.

Ялинки втомилися від свят

Альтернатива переробці

Правильно утилізовувати новорічні ялинки закликають і в обласному управлінні лісового господарства. Але там пропонують свій спосіб. Кажуть, дерева можуть стати хорошою поживою чи забавкою для тварин Галицького національного природного парку.

Справа в тому, що хвоя містить чимало вітамінів, білків і мінералів, які є доброю добавкою до основного раціону тварин. Тож олені, косулі, лані, антилопи і кози їдять таке із задоволенням. Окрім корму, гілки ялинок можна використати як підстилку чи для обігріву вольєрів.

Відтак лісівники пропонують привозити ялинки на територію Рибненського лісництва (поблизу автобазару). Також можна одразу доставляти дерева до Галицького НПП в село Крилос. Аби спростити транспортування, радять обламати гілки від стовбура та спакувати їх у полотняний, паперовий чи синтетичний мішок.

На Прикарпатті з подібною ініціативою виступили вперше, однак така практика існує у зоопарках та фермах по всій Україні. Наприклад, у Миколаєві, Одесі, Харкові, Вінниці та Черкасах хвойні дерева вже кілька років використовують як корм для тварин. Просять приносити ялинки та сосни і в зоопарк «Межигір’я».

Якщо ж ви не маєте можливості вивезти ялинку на утилізацію, то віддайте її дачникам або знайомим, які живуть у приватних будинках. Із хвої дерев можна отримати гарне добриво для рослин. Також ялинові й соснові голки здатні відлякувати садових шкідників. І до того ж, хвоя має властивість дезінфікувати ґрунт.

Як би там не було, свята закінчуються, і попри всі рекомендації, чимало франківців викинуть дерева на смітник. Але з роками таких все одно буде менше. Бо це важливо. Якщо раптом цього року потягнете ялинку до найближчого смітника, уявіть, що ви в Німеччині й десь за контейнером сидить муніципальний інспектор – теж німець. Кажуть, таке дуже допомагає зробити свідомий вибір.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.