Останніми роками в Україні зростає популярність невеликих приватних пекарень, які пропонують свіжий хліб та випічку. Міні-пекарні відкриваються в торгових центрах, на центральних вулицях міст, в спальних районах. Тобто купити різні смаколики можна недалеко від будинку, роботи, на прогулянці в парку. Яка випічка найпопулярніша серед українців? Дані франшизи міні-пекарні Єгора Левченка «Гарячі булочки» показують, що найбільше вони купують традиційні хлібобулочні вироби – булочки, пироги, слойки.
Однак з’являються і нові тенденції останніх років – все більшим попитом користуються круасани і піца (в пекарнях, а не кафе), хліб різних сортів. Також спостерігається підвищений інтерес до десертів і особливої випічки. Тому все більше пекарень наймають кондитерів та інших фахівців, щоб не тільки радувати «класикою», а й дивувати своїх клієнтів різними нововведеннями.
Традиційно популярні види випічки в Україні
Традиційна українська випічка – це справжнє багатство смаків та ароматів. У пекарнях по всій країні ви можете знайти різноманітні ласощі, які завоювали серця багатьох шанувальників випічки та класифікуються як «класика» для більшості сімей.
Булочки є невід’ємною частиною українського сніданку. Хрусткі батони, пироги з різноманітними начинками, ароматні рогалики – кожен вид пекарні добре відомий, але не менш улюблений.
Булочки в українських пекарнях варіюються від класичних варіацій без начинки (а-ля пампушка) до різновидів з маком, корицею, іншими начинками, включаючи шоколад, джеми тощо. Поряд з дрібними продуктами є і досить великі – вони часто мають хрустку скоринку і м’яку м’якоть всередині, відмінно підходять для бутербродів або подають як хліб на обід.
Наступний традиційний для України вид випічки – бублики. Сьогодні вони також можуть бути з різноманітними начинками, починаючи від варення або маку і закінчуючи апельсиновою цедрою та горіхами. Ароматні і солодкі, вони стають ідеальним супроводом до ранкового чаю або кави, швидким перекусом. Звичайно, діти теж люблять такі кекси, переконаний пекар Єгор Левченко.
Пиріжки займають почесне місце в кулінарній спадщині України і користуються особливою популярністю у нас. Завдяки різноманітності начинок від класичної капусти до соковитого м’яса або черешні, вони стали символом домашнього тепла і гостинності. Наприклад, навіть пиріжки з капустою можуть бути самими різними. Вони відрізняються розмірами, додатковими інгредієнтами – можуть бути з додаванням моркви або цибулі і т.д.
Обидві ці випічки, булочки і пироги, є не тільки смачними ласощами, а й частиною національної спадщини. Вони відображають культуру, традиції і тепло української кухні, приносять радість і затишок людям в різні моменти життя – від сніданку до вечері.
Якщо традиційними лідерами попиту серед випічки в Україні є рулети і пироги, то хлібобулочні вироби на листковому тісті – це давня любов українців, яка прийшла з Франції і прижилася в нашій країні. Листкова випічка – це справжнє мистецтво. Шари тіста, просочені вершковим маслом, створюють легкість і неймовірно хрустку текстуру. Булочки з листкового тіста з начинкою, рулети з ніжними прошарками, слойки з апетитними добавками – це теж фактично «класика» для українців. Логічно, що багато пекарень включають деякі або всі ці позиції в свій асортимент.
Навіть з цих традиційних хлібобулочних виробів можна отримати великий асортимент, розділивши його за видами начинок, розмірами, додавши так звані фітнес-рішення – з цільнозернового борошна та/або з додаванням насіння тощо.
Хлібобулочні вироби, які користуються популярністю в останні роки
В останні роки смакові уподобання українців почали розширюватися, і в результаті з’явилося багато нових і популярних видів випічки.
- Хліб різних сортів. Останнім часом спостерігається зростання інтересу до різних видів хліба. Від багатонасіннєвих до житніх, різноманітність вибору дозволяє українцям насолоджуватися різними текстурами та смаками. Хліб став не просто доповненням до їжі, а предметом особливої уваги, в тому числі і для тих, хто піклується про свою фігуру і здоров’я.
- Круасани та пончики. Це дуже різна випічка, але ці позиції об’єднує дійсно вражаюче зростання популярності. Круасани – це легка та хрустка французька листкова випічка, яка також підкорила серця українців. Вони доступні в різних начинках, від шоколадних до кремових або фруктових. Пончики стали не тільки десертом, але і ранковим частуванням. Варіанти начинки, починаючи від класичних порошків і закінчуючи ягідними джемами або кремами, роблять їх популярним вибором серед клієнтів різного віку.
- Піца. Піца стала невід’ємною частиною культури фаст-фуду. Його популярність обумовлена різноманітністю начинок і простотою приготування. Але якщо раніше його пропонували в першу чергу спеціалізовані заклади (піцерії) і заклади громадського харчування, то зараз його пропонують і міні-пекарні. Починаючи свою справу, Єгор Левченко цілеспрямовано вибирав піцу як один з обов’язкових продуктів. У його пекарні можна замовити різні варіації: від класичних з сиром і пепероні до екзотичних поєднань з морепродуктами або овочами.
- Фокачча – італійська пшенична випічка, яка стала помітно популярнішою в Україні. На смак він нагадує хліб і може бути приправлений різноманітними травами та спеціями, що робить його чудовим доповненням до обіду чи вечері.
Ці види хлібобулочних виробів, які нещодавно з’явилися в українських пекарнях, дарують нові смакові відчуття та демонструють, як змінюється наша культура споживання та вподобання. Звичайно, пекарні стежать за трендами і розвивають свій асортимент. Але багато хто не зупиняється на досягнутому.
Спеціальна випічка
Все частіше майстерність випічки йде рука об руку з кондитерським мистецтвом. Відповідно, міні-пекарні вводять в свій асортимент безліч унікальних і популярних видів випічки, які завоювали серця ласунів, а саме:
- Торти, кекси, кекси. Торти завжди залишаються незабутнім символом свята. У них представлені різноманітні начинки, форми та декор. Від класичного шоколаду до вишуканих фруктів або сирних. Кекси – це невеликі кекси, часто прикрашені кремом або глазур’ю. Вони стали символом простоти і вишуканості в одному виконанні. Можливість робити кекси різними за рахунок використання варіативних начинок і декору робить їх хорошим вибором для свят і вечірок. Мафіни – це легкі, ніжні кекси з різноманітними начинками. Від ягідних до шоколадних, вони стали ідеальним вибором для сніданку чи перекусу, пропонуючи поєднання повітряної текстури та насиченості смаків.
- Пироги (фруктові і сирні). Пироги – одна з найулюбленіших страв у багатьох кулінарних традиціях, та й в Україні також, нагадує Єгор Левченко. Яблучні пироги випромінюють аромат дитинства, де для створення застілля достатньо трьох інгредієнтів — солодких яблук, кориці та тіста. Сьогодні, крім яблучних начинок, можуть бути будь-які інші фруктові начинки, в тому числі екзотичні. Також популярні пироги з сиром. Вони забезпечують поєднання ніжного тіста з ароматною і вершковою начинкою.
- Популярними десертами є тірамісу і чізкейки. Тірамісу – італійський десерт, який завоював серця багатьох українських гурманів. Він забезпечує багатошарову структуру, що створює насичений і ніжний смак. Чізкейк – це вершковий десерт на основі сиру або маскарпоне з додаванням цукру і яєць. Він може бути з різноманітними добавками, починаючи від фруктів і закінчуючи шоколадом.
Ці особливі види випічки – це не просто ласощі для смакових рецепторів. Якщо раніше їх можна було купити в кондитерських, то зараз все частіше хоча б деякі з перерахованих позицій зустрічаються в пекарнях. Ця тенденція настільки сильна, що іноді різниця між виробниками (і продавцями) солодощів стирається. Ніхто в Україні не дивується, коли відкриваються пекарні та кондитерські цехи 2 в 1.
Українці готові до нових видів випічки та солодощів, впевнений Єгор Левченко
Останнім часом відвідувачі міні-пекарень, кафе і кондитерських магазинів України зацікавилися і надзвичайно відкриті до різноманіття нових смаків і поєднань. З цією думкою згодні практично всі власники цих видів малого бізнесу. Однак, незважаючи на широкий інтерес, деякі нові десерти витримують випробування часом, а інші так і не стають постійним асортиментом закладів.
«Наш заклад має різноманітну аудиторію: від сімейних пар і дорослих до молоді, – розповідає Єгор Левченко. — Серед гостей є ті, хто вважає за краще постійно брати одні й ті ж предмети (наприклад, круасани або булочки з маком) і не ризикувати з новинками. Але є й ті, хто завжди запитує, що за новинка у вас і охоче погоджується її спробувати. Буває, що початкове хвилювання швидко вщухає. Найпопулярніші варіанти випічки і десертів – це, звичайно ж, постійні хіти. Ексклюзивні рішення часто мають іншу долю.
Скажімо, нещодавно наш яблучний бісквіт був популярний, але з часом його перестали замовляти. Але це не означає, що ми зробили щось погане. Просто вибір великий і людям більше подобаються інші посади. В результаті, якщо випічка або десерт залишаться непроданими, заклад може прийняти рішення не продовжувати їх виробництво».
Але є і винятки з правил. Наприклад, так сталося з сирниками. Окремі покупці почали питати, чи будуть вони коли-небудь в асортименті. Спочатку таких планів не було. Тоді ми вирішили провести тестування. Поки кондитера не було в нашому закладі, ми замовили у перевірених знайомих, так би мовити, спробувати. І продажі почалися. Потім ми самі почали готувати сирники. Якийсь час було відразу кілька найменувань (від іншого виробника, і нашого), але потім ми перейшли тільки на власне виробництво».
Багато пекарень і кондитерських люблять створювати нову випічку і десерти. Перш за все, такий підхід не дає майстрам нудьгувати, впевнений Єгор Левченко. По-друге, якщо постійно оновлювати асортимент, не відбираючи у покупців те, що вони дуже люблять, а пропонуючи щось потенційно не менш круте, то у закладу з’являється додаткова конкурентна перевага. Люди підуть туди, бо знають, що тут з’явиться щось нове, і це те, чого я хочу.
Є навіть кілька категорій відвідувачів міні-пекарень, які більш схильні до експериментів з новою випічкою і десертами:
- Любителі гастрономічних відкриттів: люди, які цінують різноманітність смаків і постійно шукають нові гастрономічні враження.
- Молодь: молоді покупці, особливо ті, хто сприймає їжу як частину свого способу життя і прагне спробувати щось унікальне та стильне.
- Шанувальники кулінарних шоу та блогерів: Ті, хто захоплений переглядом кулінарних програм, стежать за блогерами, які демонструють нові рецепти та варіації випічки.
- Прихильники здорового способу життя: люди, які дотримуються здорового способу життя та зацікавлені в нових альтернативах у випічці з використанням здорових інгредієнтів або альтернативної дієти (наприклад, веганська випічка).
- Food Travelers: Люди, які подорожують за їжею. Вони шукають автентичні, локальні десерти та випічку в різних країнах та містах. Для України зараз це не зовсім актуально, але є і регіональний туризм, і, наприклад, багато чоловіків можуть спробувати вдома те, чого їм зараз немає за кордоном.
Світові тренди, які візьмуть на озброєння українські пекарі та кондитери
Світові тенденції у світі випічки та кондитерських виробів регулярно відстежуються експертами. Власникам міні-пекарень не зайвим буде враховувати їх у своїй роботі, переконаний Єгор Левченко. Серед основних світових трендів можна виділити наступні:
- Використання контрасту між солодкістю і сіллю (гостротою) в десертах, а також поєднання солодощів з іншими, явно не десертними компонентами, такими як соєвий соус, сир пармезан і рокфор, а також м’ясні страви після термічної обробки.
- Десерти, натхненні вуличною їжею різних культур, що включає використання популярних спецій різних національних кухонь, спосіб подачі страв тощо. Наприклад, десерти з індійськими нотками масали або мексиканського перцю чилі та лаймів. До цього тренду можна віднести і створення компактних десертів, які зручно їсти на ходу або брати з собою.
- Переосмислення класичних десертів через використання знайомих смаків у поєднанні з новими інгредієнтами або в нестандартній формі подачі. Наприклад, веганські брауні, кавові кекси, матча с’морс (десерти у вигляді бутербродів з крекерів, шоколаду і підсмаженого на вогні зефіру).
- Використання екологічних інгредієнтів як спосіб підтримки місцевого виробництва та зменшення харчових відходів. Наприклад, пропонується звернути увагу на нове рослинне молоко з картоплі, на виробництво якого потрібно в 56 разів менше води, ніж на мигдальне.
- Функціональні десерти, які не тільки приносять задоволення, але і несуть користь для організму, покращуючи здоров’я. Це можуть бути десерти, що містять суперфуди, наприклад, популярний фрукт юзу, або багаті вітамінами трави та рослини: бузина, ромашка, шипшина, гібіскус та інші.
Висновок
Без сумніву, багато міні-пекарень в Україні сьогодні пропонують величезний асортимент смачної свіжої випічки на будь-який смак. Яким би продуктам ви не віддали перевагу – традиційним булочкам, пирогам і слойкам, або новим тенденціям на кшталт піци, фокаччі та різноманітного хліба, або якимось десертам на кшталт тістечок, чізкейків тощо – майже всі ці гастрономічні уподобання можна задовольнити (іноді навіть в одному місці).
При цьому важливо, щоб міні-пекарні використовували тільки якісні та натуральні інгредієнти, а процес виробництва від початку до кінця відбувався в одному місці (для забезпечення ретельного контролю якості). Тільки так, переконаний Єгор Левченко, ставка на різноманітність буде поєднуватися з іншою невід’ємною складовою успіху — зразковою якістю випічки та десертів.
На правах промо
Comments are closed.