Соціум

Якщо вкусила змія. Чи можна допомогти собі самому?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Літо, спека. Все частіше на городах і навіть на подвір’ях можна зустріти змій. Неприємно та ще й небезпечно.

На початок червня на Прикарпатті зареєстрували сім зміїних укусів у різних районах, найбільше в Долинському. Останніми вихідними – ще шість: у Косівському районі, Верховинському, Рожнятівському, Богородчанському тощо.

І то «сезон» лише почався. Чи можна допомогти собі самому, якщо вас вкусила змія, та що в такому разі треба робити?

Vipera_berus
Гадюка звичайна

 

Перше правило – не панікувати, радять лікарі, бо коли людина починає бігати, кликати на допомогу, цим вона прискорює всмоктування отрути. І треба пам’ятати, що у 95 % укус гадюки звичайної, яка водиться на Прикарпатті, не є для людини смертельним.

«Це може бути лише в окремих випадках і там має бути багато чинників, які поєднуються в один момент, – говорить Юрій Дащенко, лікар-анестезіо­лог Івано-Франківської міської клінічної лікарні № 1. – Це і фізіологічний стан змії і слабкість людського організму, можуть бути супутні фактори, наприклад, алкоголь – от тоді укус може бути смертельним».

Друге правило – треба визначити, чи вас вкусила отруйна змія чи ні.

«Коли кусає змія не отруйна, то на місці укусу залишаються дві серпоподібні смужки – це точки від зубів. А якщо змія отруйна, то між тими двома серпами, з двох сторін в передній частині будуть дві дірочки, з яких витікатиме кров, – каже лікар. – Оце й є ознака того, що змія була отруйна. Ті дві дірочки – укуси від двох верхніх зубів, в яких знаходиться отрута».

За його словами, якщо виявили, що укус не­отруйний – живіть і далі спокійно, можна нічого не робити. А от коли бачите ті дві дірки, тоді уважно читайте далі.

«Найперше – треба намагатися не рухатись, – рекомендує Юрій Дащенко. – Лягти, заспокоїтись. Потім відсмоктати отруту та сплюнути. Робити так протягом 10-15 хвилин. Навіть якщо у вас у роті є маленькі ранки, це безпечно. І якщо туди щось потрапить, то це маленька доза, яка не несе небезпеки».

Далі потрібно поставити просту пов’язку з будь-якої тканини вище місця укусу. Пов’язка не має бути щільною, між шкірою та тканиною повинно проходило один-два пальці. Це трохи сповільнить всмоктування отрути.

Саму рану треба обробити перекисом водню. Якщо є можливість, випити антигістамінні або гормональні препарати. Бажано випити чогось теплого – каву, чай – це стимулює серцево-судинну систему та запобігає зневодненню організму.

Чого робити не можна?

«Не можна ставити джгут на кінцівку, це спричинить некроз (змертвіння – Ред.) тканин у місці потрапляння отрути, – говорить лікар. – Не можна припікати рану, не можна її різати. І ще – жодних алкогольних напоїв!».

DSC_1422
Веретільниця – безнога ящірка, яку часто плутають з неотруйною змією – мідянкою. На Прикарпатті ії називають сліпаком

 

Якщо все це зробили і стан не погіршується, то в лікарню можна й не звертатись, каже Дащенко. Однак є симптоми, при яких треба якомога скоріше їхати у найближчий медпункт: людина стає апатичною, їй важко дихати.

І тут повинна б рятувати протизміїна сиворотка. Та зараз її у медзакладах Івано-Франківська лише шість доз.

«Справа в тому, що в нас вона не виробляється, а завозиться з-за кордону – говорить Марія Бойко, начальник відділу медицини катастроф департаменту охорони здоров’я ОДА. – У попередні роки сиворотку завозили з Росії, а зараз вона в Україні не зареєстрована й не завозилася». Російську планують замінити польською, та коли вона з’явиться на українському ринку, наразі невідомо.

Та вводити протизміїну сиворотку не завжди доцільно. До того ж, вона може виликати ще більшу алергічну реакцію, аніж сам укус, кажуть лікарі. Тому обходяться антигістамінними та гормональними препаратами, обробляють рану, знімають інтоксикацію. І лише у разі погіршення стану людини – прискорюється пульс, падає тиск, є прояви на шкірі – вводять сиворотку. І то лише після алергічної проби.

«За минулий рік у нас було зареєстровано з квітня по кінець жовтня 47 укусів, – говорить Марія Бойко. – На тих 47 укусів використали близько 20 доз сиворотки». Випадків смерті через зміїний укус протягом останніх років не було…

Як захистити себе від укусів змій? Тут усе прос­то. Якщо йдете в ліс, то взувайте гумові чоботи, мінімум – високі кросівки. Намагайтєся обходити ті місця, де найімовірніше можна зустріти змій – це висока трава, поля з ягодами.

І пам’ятайте, єдина отруйна змія, що водиться на Прикарпатті – це звичайна гадюка. Вона ніколи не нападає перша, вона або захищається, або ви на неї стали. Висновок – добре дивіться під ноги.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.