Мешканці сіл Довгого Войнилова та Негівців Калуського району, через які пролягає траса Калуш-Миколаїв, таки домоглися ямкового ремонту дороги. Вони перекрили рух на цьому автошляху та блокували його понад тиждень. У результаті приватна фірма «Будтранс-К» 10 жовтня розпочала ремонт.
За словами людей, їхати цією дорогою стало вже неможливо. Намагаючись об’їхати великі ями (діаметром до 1,5 м і глибиною 25 см), що тягнуться приблизно 10 км, водії виїжджають або на зустрічну смугу, або на узбіччя, часто створюючи аварійні ситуації.
Невигідними перевізникам стали автобусні рейси, що пролягають через ці села, оскільки ремонт і пальне обходяться їм дорожче. За словами Віри Винник, жительки села Довгий Войнилів, багато маршруток не їздять уже кілька років. «Якщо десь 10 років тому доїхати з Калуша до села можна було щогодини, – каже Віра, – то зараз можна чекати дуже довго». Це дуже незручно для тих, хто працює у Калуші. А таких більшість, адже роботи в селі небагато.
Погана дорога «винна» навіть у смерті кількох селян. Так, за словами Ольги Фредецької, місяць тому її сусід помер від інфаркту через те, що швидка із Калуша долала 15 км дороги більше години. У вересні від укусу оси померла молода жінка – до неї також не встигла швидка допомога.
Ще у 2013 році місцеві активісти на дві години заблокували цю ж трасу у селі Довгому Войнилові. Тодішній голова РДА Василь Петрів пообіцяв ямковий ремонт. Виділених 4,8 млн. грн. витратили на те, щоб засипати більші ями щебнем. Такий «ремонт» протримався кілька тижнів. З того часу Надія Лаврись, уродженка села, писала численні листи та звернення в різні інстанції з фотографіями дороги та вимогою її ремонту. Відповіді так і не дочекались, тому 1 жовтня цього року вдалися до радикальних дій.
Того ж дня на місце приїхала голова РДА Наталія Бабій.
«Питання доріг обговорюється на кожній сесії районної ради, – сказала вона. – Для капремонту дороги Калуш-Миколаїв потрібно 13 млн. грн., для поточного – 6 млн. Уже проведено тендер, є переможець, проте поки що немає джерела фінансування. 11 млн. грн., які виділили на ремонт калуських доріг, район вирішив розділити на дві дороги: Калуш- Миколаїв і Калуш-Бурштин».
Як з’ясувалося пізніше, всю суму «перекинули» на ремонт дороги Калуш-Бурштин. Громада села зрозуміла, що в кінці року знайти кошти на хоча б ямковий ремонт їхньої дороги не вдасться. Проте люди вперто вирішили стояти, поки не побачать на дорозі техніки та реальної роботи. Розробили графік нічних чергувань, облаштували нічліг, організували кухню та протрималися дев’ять днів – аж до початку реальних робіт, а не обіцянок.
Поки значна частина селян тримала блокаду, кілька активістів, представників обох громад, їздили на сесію райради. Депутати проголосували за виділення на ремонт заблокованої дороги 500 тис.грн. Обласна рада дала 600 тис. Олег Гончарук, голова ОДА, з яким зустрілися активісти, пообіцяв взяти ремонт дороги під власний контроль. Цього року змогли знайти кошти, щоб «полатати ями», наступного року очільник області пообіцяв закласти в бюджет 13 млн. грн. на капремонт проблемної дороги.
Активіст села Довгого Войнилова Михайло Стемберський стверджує: «Якщо з весни не почнеться капітальний ремонт нашої дороги, ми готові знову перекрити її та стояти до тих пір, поки нас не почують».
Дещо з історії
Мешканці села Довгого Войнилова завжди були наполегливими та активними. Ще у 1970-х домоглися будівництва нової школи. У 1990-х власними силами розпочали будівництво церкви Різдва Пресвятої Богородиці, яку освятили у 2003-му. Через кілька років активісти та сільський голова домоглися проведення газу.
Село належить до найдавніших. Про це свідчать археологічні знахідки на Басовій горі. Протяжність села із сходу на захід – 9 км, населення – близько 1500 мешканців. Близькість до Калуша створює сприятливі умови для проживання людей та розбудови села. Найбільша проблема – дорога.
Comments are closed.