Соціум

Як провести Прощену неділю і підготуватися до Великого посту

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Сьогодні, 14 березня, остання неділя перед Великим постом. Її ще називають Неділею сиропусною, оскільки це останній день, коли дозволено вживати молочні продукти перед Великим постом. У цей день в церквах на Літургії читається Євангеліє з частиною з Нагірної Проповіді.

Згідно з цим Євангельським читанням, християни просять цього дня один в одного прощення гріхів. Це перший крок на шляху до Великого посту. Тому цю неділю прийнято називати Прощеною неділею, пише Репортер з посиланням на Твоє місто.

Сам Великий піст – це час підготовки християн до Великодня і утримання від м’ясної та молочної їжі. Це один з найтриваліших і найсуворіших за обмеженнями постів в році. Суть Великого посту не в простому утриманні від їжі, а в духовному вихованні і позбавленні від гріхів.

Насправді, Великий піст триває 49 днів – 7 тижнів, а цифра 40 – лише умовна, що нагадує Євангельські події у пустелі, коли Христос після свого хрещення 40 днів без води і їжі знаходився в пустелі.

У 2021 році Великий піст розпочинається від 15 березня, а завершиться 2 травня – на Великдень. У період Великого посту не влаштовують весілля та інші гучні урочистості. Піст для християн повинен стати часом подвигу душі та тіла, належної підготовки до Великодня зокрема.

Дев’ять тез про піст від отця Івана Рибарука

Найсуворіші тижні посту – перша і Страсна седмиця (тиждень, що передує Великодню та триває з 26 квітня по 1 травня). Найвідданіші християни в ці дні, буває, не обмежують себе одним тільки хлібом. У інші тижні пост не такий суворий, проте вживання продуктів тваринного походження забороняється до 2 травня. Виняток – невелика кількість вина і риба з другого по передостанній тиждень, пише РБК-Україна..

Звичайно, головне під час Великого посту – це розумний підхід до нього. Не потрібно обмежувати себе в їжі, якщо у вас є патології в частині гастроентерології, а відсутність тих чи інших поживних речовин підірве ваше здоров’я. Піст – це не дієта, і його мета не в забороні на певні продукти, а в покаянні.

Календар на Великий піст 2021
  • 1 тиждень – Урочистість православ’я. Це тиждень суворого посту, потрібно повністю відмовитися від їжі, з вівторка по п’ятницю можна їсти хліб, сіль, сирі фрукти та овочі, сухофрукти, горіхи, мед, воду. Гарячу їжу з маслом можна тільки в суботу і неділю.
  • 2-6 тиждень посту. Понеділок, середа, п’ятниця – сухоїдіння, вівторок і четвер – гаряча їжа без олії, субота та неділя – гаряча їжа з маслом.
  • 7 тиждень – Страсна седмиця – у всі дні тижня дозволено тільки сухоїдіння, в п’ятницю не можна їсти до виносу плащаниці.
  • 15 березня – повна відмова від їжі.
  • 17, 19, 22, 24, 26, 31 березня – сухоїдіння. Їжа, яка не проходила термічну обробку – сирі овочі, фрукти, сухофрукти, горіхи, мед, вода.
  • 16,18, 23, 15, 30 березня – можна вживати гарячу їжу без олії. У ці дні в раціоні можна каші, супи, гриби.
  • 5, 7, 9, 12, 14, 16, 19, 21, 23 квітня – сухоїдіння.
  • 2, 6, 8, 13, 15, 20, 22 квітня – гаряча їжа без олії.
  • 20, 21, 27, 28 березня і 3, 4, 10, 11, 17, 18 квітня – менш суворі дні та дозволена гаряча їжа з маслом. Можна готувати каші, супи, гриби, тушкувати овочі з додаванням масла.
  • 7 квітня – Благовіщення. Можна їсти рибу, морепродукти, варену і тушковану їжу рослинного походження з додаванням олії.
  • 24 квітня – Лазарева субота – можна їсти рибну ікру, варені та тушковані овочі, каші, супи, гриби, з додаванням масла.
  • 25 квітня – Вербна неділя. В цей день дозволено їсти їжу з рослинною олією і додати в раціон рибу.

Аби піст був не марним. Прикарпатський священик розповів, чому не варто постити у Facebook

Які ще існують заборони на період посту

У період Великого посту кожен віруючий повинен обмежити свої задоволення і поводитися смиренно, зосереджено, щоб переглянути своє життя, очиститися від надмірностей і зміцнити віру. Тому під час Великого посту забороняється:

  • сваритися, злитися, затівати суперечки, лихословити;
  • влаштовувати свята (весілля, дні народження, новосілля, ювілеї тощо), відвідувати веселі заходи;
  • пити алкогольні напої, не можна курити;
  • займатися перелюбом;
  • повчати інших, демонструвати гординю.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.