Дуже скоро закінчиться літо, канікули, а для тисяч першачків почнеться новий життєвий етап, який триватиме наступні 12 років. Ця пригода для них удвічі незнайома, адже діти вкотре стають першопрохідцями у новій програмі.
«Нова українська школа» – реформа, яка має запрацювати з вересня цього року. Її мета – створити школу, яку буде приємно відвідувати дітям. Першокласники навчатимуться граючись і дізнаватимуться про речі, які можна буде застосовувати на практиці у повсякденному житті. Для цього Міносвіти виділило українським школам 1 млрд грн – на інтерактивні дошки, парти-трансформери, розвивальні ігри. Разом з паперовими підручниками дітям мають видати електронні, щоб не носили важкі портфелі.
За словами Ігоря Максимчука, директора міського департаменту освіти і науки, у вересні в Івано-Франківську запрацюють 125 перших класів. Згідно з новими стандартами, у кожному класі мають облаштувати вісім зон: для навчально-пізнавальної діяльності, для відпочинку, для вчителя, куточки живої природи тощо. Для цього потрібне спеціальне обладнання, як от одномісні парти, щоб діти могли працювати самостійно або пересувати їх для роботи у парах чи групах. І це не кажучи про техніку, карти й таблиці для ігрового навчання…
Читайте: Нова українська школа – зірвана, – мер Франківська
«Ми купуємо 125 комплектів меблів: індивідуальний стіл і стілець для учня, стіл і стілець для вчителя і невеликі навчальні меблі, – каже Ігор Максимчук. – На це виділено 1,5 млн грн від міста і приблизно така ж сума від області. Місто перерахувало кошти у фінансове управління області, де провели тендер і скоро почнуть завозити ці меблі до навчальних закладів. На придбання комп’ютерної техніки з міського бюджету виділили понад 21,5 млн грн. Це інтерактивні дошки, інтерактивна панель, ноутбук для вчителя і багатофункціональний принтер. На придбання оголосили тендер, який проведуть приблизно в середині серпня».
Крім того, за словами директора департаменту, тендер оголосили майже на 3,5 млн грн – для купівлі навчального приладдя. Втім, багато шкіл намагалися облаштовувати класи по-новому ще до всеукраїнської реформи.
«Наша школа набирає три перші класи. Усі вчителі мають сертифікати за новою програмою, крім того, самостійно дивляться вебінари, – розповідає Наталія Ільчишин, директор школи № 26. – Частина класів уже мають інтерактивну дошку, комп’ютери. Наша школа розташована у приміщенні садочка, тому всі діти мають роздягалки, першокласники вдень сплять. Зараз будуємо ще школу під відкритим небом, там відбуватимуться уроки на свіжому повітрі. В принципі, до змін ми готові вже давно».
Читайте: Школа для батьків. Як у Франківську підготуватися до першого класу
За умовами реформи, має бути індивідуальний підхід першого вчителя до кожної дитини. Навчання стає інтегрованим, тобто дитина вивчає річ чи явище природи не в рамках одного предмету, а у цілісній картині світу. Також акцент мають робити на висловленні емоцій і вмінні спілкуватись. Тепер вчитель повинен бути помічником, а не керівником. Для цього вони мали пройти навчання і отримати сертифікати.
«Спочатку вчителі навчалися на заочно-дистанційному курсі, де проходили тестування і дивилися мультимедійні уроки, – говорить Ігор Максимчук. – Навесні вчителі мали заняття на базі 18 і 23 шкіл під патронатом інституту післядипломної педагогічної освіти. З ними працювали шість франківських педагогів, які пройшли навчання ще у січні».
Тетяна Мирошниченко, директор приватної школи-садка «Перша ластівка», розповідає, що для їхнього колективу ця система не нова, тут діти навчаються за схожим методом уже давно.
«Ми вже 20 років співпрацюємо з освітнім фондом «Крок за кроком» і відтоді впроваджуємо навчання як у «Новій українській школі», – каже Мирошниченко. – Зараз період ремонтів, ми закупили одномісні легенькі парти і стільці, є мікроскопи, лабораторія. Також придбали різнокольоровий килим для ранкової зустрічі, на ньому багато пазлів, можна граючись запам’ятовувати різні речі. Очікуємо, що міська влада допоможе з інтерактивною дошкою, бо вона дуже дорога, і з дидактичними матеріалами. Але суть реформи не у додаткових матеріалах, а у підході вчителя, який діє в інтересах дитини. У нас набирається один перший клас – 25 дітей. Вчитель – Леся Загрійчук, яка навчає всю область, вона є тренером всеукраїнського рівня, переможцем конкурсу «Вчитель року».
Читайте: Бал батьківських гаманців. Як Франківськ готується до шкільних випускних
Але не у всіх школах впроваджують однакову програму. Так, першачки спеціалізованої школи № 11 навчатимуться за науково-педагогічним проектом «Інтелект України», тому й обладнання їм потрібно менше.
«Інтелект України» – це платний проект, за підручники-посібники для дітей першого класу платять батьки. Вони напряму укладають угоду з видавництвом, – каже Наталія Романишин, директор 11 школи. – Програма пристосована до реформи, але з невеликими відмінностями. Перший клас цього року вперше йде за цією програмою, він не має поглибленого вивчення англійської. А з другого класу вже починається спеціалізована школа. Усі вчителі пройшли курси по «Новій українській школі» та окремо – по «Інтелекту України». Ми як завжди набираємо три перші класи, на більше немає місця».
За підрахунками міського департаменту освіти і науки, цьогоріч у перший клас підуть 3,5 тисячі маленьких франківців. Вже менше як через місяць діти та їхні батьки самі випробують, якою буде для них «нова українська школа».
Comments are closed.