Соціум

Як франківець Андрій Негрич керує одним з найбільших приватних американських фондів в Україні під час війни

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Два роки тому франківець Андрій Негрич став операційним директором представництва «Global Empowerment Mission» (GEM) в Україні. На сьогоднішній день це один з найбільших приватних американських фондів, які діють в Україні за час повномасштабного вторгнення. Фонд уже надав допомоги цивільному населенню України на 390 млн доларів. Андрій та його команда доводять донорам, що українцям можна довіряти й працювати разом, що вони професіонали своєї справи та здатні виконувати великі, складні, системні завдання на високому рівні.

Як франківець Андрій Негрич керує одним з найбільших приватним американським фондом в Україні під час війни
Зустріч у Запорізькій ОДА

А що я взагалі роблю?

За рік до повномасштабного вторгнення Андрій Негрич поїхав в Європу розвивати транспортний бізнес. Сам за кермом на машині возив вантажі, аби з чогось фірма почала розвиватися, жити, рухатися. Вкладав свою працю, вивчав бізнес і таким чином подорожував.

24 лютого 2022 року він якраз був у рейсі в Брюсселі (Бельгія). Зранку відкрив Facebook і побачив перші пости про вибухи в Україні, що почалося повномасштабне вторгнення.

Тоді довго не думав, сказав бізнес-партнеру, що не може бути мови про заробляння грошей, коли йде війна. Треба розвертати машини та їхати в Україну допомагати.

Ми розвернули вантажівки, – пригадує Андрій Негрич. – По дорозі зідзвонилися з друзями в Польщі, Німеччині, з різними українськими діаспорами й по дорозі вантажили машини гуманітаркою. Тоді був такий сплеск, що всі почали щось робити, донатити, збирати, везти, нести, купувати. Адже в Україні не було багато того, чого критично не вистачало в ті дні. Далі зі всім вантажем прямували у бік кордону з Україною.

Крім того, Андрій Негрич допомагав українцям, які прямували за кордон. Він зв’язався з президентом благодійної організації «GEM» Майклом Капоні, який тоді якраз допомагав тим українцям, що виїжджали. На зустріч з Капоні, Негрич приїхав під час чергового перевезення гуманітарки.

Майкл запитав мене, а що я взагалі роблю? – згадує Негрич. – Коли дізнався, попросив показати, що я перевожу. Я відкрив вантажівку, там було все – їжа, товари першої необхідності, медицина. Були бинти, джгути, перекис водню, хлоргексидин, бетадин. Адже в Україні не було бандажів, стерильних бинтів в такій кількості, яка була потрібна під час військових дій. Майкл сказав, приїжджай, завтра я тебе загружу й повезеш ще.

Як франківець Андрій Негрич керує одним з найбільших приватним американським фондом в Україні під час війни
Разом з засновником GEM Майклом Каппоні біля лікарні Охматдит

А в той час з Маямі вже плило близько 300 контейнерів гуманітарної допомоги. Капоні були потрібні люди, аби допомагати з організацією складу та логістикою. І таку роботу він запропонував Андрію Негричу.

Багаторічний досвід роботи в IKEA, а потім у транспортній логістичній мережі, допомагали йому добре справлятися з роботою. Спершу організували один склад у Жешуві, потім у Варшаві. Згодом ситуація дозволила відкрити склади в Україні – у Львові та Києві.

Уже два роки я працюю в Україні, – говорить Андрій Негрич. – Сьогодні я операційний директор представництва фонду GEM в Україні, який два з половиною роки успішно допомагає нашій країні. З одного боку я радий і мене тішить, що я допомагаю та роблю стільки всього, але з іншого боку – прикро, що доводиться це робити за таких обставин.

Продукти, вікна, вода, генератори

Сьогодні нема такого міста на фронті, де б GEM не завозили гуманітарну допомогу. За словами Андрія Негрича, до останніх днів постачали гумдопомогу в Авдіївку, так само й у Бахмут. Сьогодні такі близькі міста до фронту – це Оріхове, Покровський напрямок, Курахівський напрямок, Лиманський напрямок, Куп’янськ.

Фонд координує свою діяльність з кластерами ООН – з World Food Program. Також за статистикою ООН GEM посідає перші місця у певних категоріях гуманітарної допомоги.

Уже півтора року всі населені пункти прифронтової зони постачаються продуктовими наборами системно та масштабно завдяки підтримці Говарда Баффета і його фундації HGBF.

До того ми також дуже багато розповсюджували, але не було такої масштабності, – говорить Негрич. – У партнерстві з паном Баффетом ми розповсюдили уже понад три з половиною мільйони продуктових наборів. Це сімейний набір, який складається з 14 позицій. Його вага близько 15 кілограм і за міжнародними стандартами по мінімально необхідній кількості калорій цього набору вистачає на місяць.

Як франківець Андрій Негрич керує одним з найбільших приватним американським фондом в Україні під час війни
Видача продуктових наборів на Херсонщині

Крім продуктової програми, GEM в Україні успішно впроваджують інші програми. Серед них і генераторна програма. Зараз Андрій Негрич об’їздить усі регіони, з якими працює GEM. Такими робочими поїздками досліджує та вивчає сектор енергетики, адже енергетична система зараз уражена, а попереду зима.

Ми, як гуманітарна організація, очікуємо і готуємося, наскільки це можливо до кризових сценаріїв, – пояснює Андрій Негрич. – Ми вже розповсюдили півтори тисячі генераторів різної потужності. Зараз на складах також накопичуємо потужні генератори, маємо бути готовими до викликів, які можуть з’явитися у нас зимою.

Також майже у всіх регіонах діє віконна програма – це заміна вікон після обстрілів. Нещодавно Андрій Негрич мав зустріч з ректором його рідного університету – ІФНТУНГ. Фонд допоміг з відновленням корпусу університету, який постраждав від обстрілу. Тут встановили нові вікна.

Як франківець Андрій Негрич керує одним з найбільших приватним американським фондом в Україні під час війни
Львів, місце падіння ракет

Шанс на трансформацію

За словами операційного директора представництва «Global Empowerment Mission» в Україні, знань, які він отримав в університеті вистачило, аби ефективно застосувати їх спершу у роботі в найбільшій компанії з виробництва меблів у світі IKEA. Там Андрій пропрацював чотири роки. Потім їх вистачило, аби відкрити свою справу й працювати з різними країнами й зараз – у «Global Empowerment Mission».

До нас було дуже багато упередженого ставлення, яке формувалося на якихось легендах, можливо, на якихось випадках, які були раніше в досвіді пострадянського простору, – каже Андрій Негрич. – Та часи міняються. Ми вдосконалюємося та вчимось. Ми дуже сильно пішли вперед і це упереджене ставлення мене часто ображало. «А, їм не треба це довіряти, вони з цим не справляться». Ні! Ми справимося ще краще, ніж будь-хто. Таким завжди був мій девіз і я своїми діями завжди хотів доказати, що ми не країна третього світу, а достойна європейська держава, розвинута і з нами треба працювати. Що я й робив увесь свій час за будь-якої нагоди. Я просто показував що ми освічені, професійні, ерудовані й готові працювати.

Андрій Негрич переконаний, що система навчання в школі в Україні є сильнішою, також у багатьох підходах краща й університетська система.

Це все якраз створює ту основу професіоналізму, який є в наших людях, але цей потенціал важко розкривається саме в тих умовах, в яких ми жили, в пострадянських умовах і цю догматику потрібно міняти, – вважає Негрич. – Я за кожної можливості показував, що ми ефективні. Ми так само, як і на фронті, боремося, ми всюди готові так боротися і всюди готові показувати, що ми гідні.

Також він переконаний, якщо міжнародне суспільство побачить, якого рівня в нас є менеджери, економісти, маркетологи, бухгалтери, фінансисти, то вони почнуть нам довіряти свої проєкти.

Саме наявність спеціалістів відповідного рівня в державі, якраз і буде тим рушійним фактором та силою, аби заводити сюди інвестиційні проєкти, – говорить Андрій Негрич. – Свідомість українця повинна розвинутися в цих всіх обставинах. Зараз ми проходимо трансформацію суспільства, хоч і дуже болісно, але ми проходимо те, що не хотіли робити самі. І це є шанс нам, як державі, отримати нове обличчя – нового українця з новою свідомістю.

ІФНТУНГ з головою Франківської ОВА та ректором університету

Франківськ – кузня кадрів

Негричу й команді фонду в Україні вдалося довести свій професіоналізм за цей невеликий час роботи. Тепер багато чого американці вже переймають у них. Наприклад, Негрич і команда започаткували формат місячної звітності, який зараз використовується вже і в інших країнах. Систему фінансових звітів, яка є прикладом навіть для фінансистів центральному офісу в Маямі веде фінансовий директор і також франківець – Михайло Кінаш.

Майкл часто ставить нас у приклад іншим відділенням фонду по всьому світі, – говорить про команду Андрій Негрич. – Йому дуже подобається, як ми ведемо фінансовий облік, бухгалтерський облік, складський облік. Йому подобається, що в нас все структуровано, є системність і є модель. Майкл Капоні щомісяця приїжджає до нас, дивиться, допомагає, контролює.

До речі, левова частка команди – це іванофранківці, які на сьогоднішній день показують рівень роботи всій міжнародній спільноті.

Тому Франківськ – це чудова кузня талановитих людей, – говорить Андрій Негрич. – Тут можна отримати освіти достатньо, аби займатися потужними міжнародними проєктами. Тут достатньо потенціалу для того, аби виховати себе, виховати свою моральність, виховати свій патріотизм, професіоналізм. Я сам франківець і в мене було багато хороших друзів, які є добрими спеціалістами у своїх сферах – бухгалтери, юристи, управлінці, фінансисти. Ми запрошували у команду людей, яким ми знали, що ми можемо довіритись, хто вже є готовий спеціаліст і готовий діяти.

Сьогодні фонд в Україні має понад 100 прямих працівників, а разом зі всіма програмами створив близько трьох тисяч робочих місць.

Наприклад, до продуктової програми залучено 30 фермерських господарств. Вони  вирощують продукцію, яку ми розвозимо у прифронтові зони, – розповідає Негрич. – Керівництвом фонду було прийнято рішення усю закупівлю продуктів та товарів робити тільки в Україні. Тобто не завозити нічого з-за кордону, інакше при такій масштабній діяльності ми вбивали б економіку країни. Усі товари мають виготовлятися в Україні. Таким чином ми підтримуємо економіку країни, ми сплачуємо всі податки, зберігаються робочі місця і створюються нові.

Андрій Негрич пояснює, що «Global Empowerment Mission» – це місія з розширення прав та можливостей, а саме слово «empowerment» перекладається як – наділення сили.

Тому ми, українці, які працюють у фонді – ми наділені силою допомагати своїй країні, – говорить Андрій Негрич.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.