Соціум Статті

Як франківці від рабства бігали (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
За даними Міжнародної організації з міграції, у 2014-2017 роках від торгівлі людьми постраждали 60 900 українців. З них 6600 – із Закарпаття та Івано-Франківщини. рабства

Минулими вихідними у Франківську відбулася квест-гра «Ціна свободи». Мета – навчити людей, як не потрапити в рабство та як діяти, якщо таки «попав». Разом з іншими бігав і «Репортер». рабства

За словами Ірини Ніколенко з міжнародної організації IREX, одної з організаторів гри, її учасники за чотири години мали дізнатися стільки, скільки не осилили б і за два дні тренінгу. Адже на практиці усе запам’ятовується краще.

Пограти прийшло близько сотні людей: звичайні франківці, які дізналися про квест з анонсів у соцмережах, патрульні поліцейські, ювенальна превенція.

Учасників квесту розбили на 10 команд, усім роздали кольорові значки «Проти рабства», відрізнялись команди кольорами значків. «Репортер» був у червоній.

Гра складалася з трьох історій. Перша – про дівчину, яка за кордоном потрапила у сексуальне рабство. У другій жінка, теж за межами України, була у рабстві трудовому. Третя історія – про літнього чоловіка, якого змусили жебракувати у сусідній області. Завдання – знайти інформацію про цих людей і вихід зі скрутної ситуації.

Читайте: Торгівля людьми. Як не стати секс-рабом на Івано-Франківщині?

Спершу команді показували відео, де жертва розповідала початок своєї історії, в кінці була підказка – де шукати наступну локацію. Далі треба було бігти, шукати точки, дзвонити за знай­деними номерами телефонів і ­зустрічатися з акторами.

На одній із локацій викликали поліцейську (це було умовою квесту), аби затримати «небезпечного злочинця» – його грав актор. У палаці Потоцьких треба було знайти і звільнити дівчину – теж акторку. Окрім того, учасники гри поспілкувалися і з нечесними роботодавцями, і з поліцією, і з жебраками. Команда з «Репортером» прибігла другою.

Із завданнями впоралися всі, а завершили квест за кавою та обговоренням помилок і курйозів. Наприклад, на локацію зі злочинцем одна команда викликала справжніх копів, яким потім довелося пояснювати, що це гра, а затриманий – актор.

В іншому місці висів плакат з потрібним номером телефону. Але ще на плакаті був силует спокусливої дівчини, тож один із мешканців будинку зірвав «цей сором» і викинув до смітника. В чому потім і зізнався команді, що прибігла на локацію останньою. В результаті гравці шукали номер телефона у смітнику.

А у сусідньому дворі місцеві пияки намагались поспілкуватися з кожною командою, випитували, чому це вони всі тут бігають…

Читайте У Франківську затримали чоловіка, який за 100 тисяч гривень продав немовля (ФОТО)

Квест сподобався всім учасникам, а найголовніше – гравці тепер точно знають, як не потрапити в руки торговців людьми і до кого звернутися в разі чого.

«Ми вже понад два роки працюємо з громадськими організаціями та бібліотеками, – каже Ірина Ніколенко. – Зараз, за підтримки посольства США, залучаємо українців до реформи поліції, фокусуємось на протидії домашньому насильству й торгівлі людьми. Адже багато людей їдуть за кордон навчатися чи працювати, тож треба знати, як діяти, якщо ти став жертвою або свідком – як розпізнати, як реагувати».

Автор квесту «Ціна свободи» – киянин Мирослав Криж. Вони з дружиною займаються нестандартними заходами: соціальними іграми, експериментами, квестами тощо.

«У нас в Києві є ГО «Squat 17b», ми разом з дружиною просували ідею збереження міського простору, – розказує Криж. – А потім почали займатися такими заходами, як цей квест. Спершу зробили його в Одесі, людям сподобалось, і нам запропонували продовжити його в інших містах. Після Івано-Франківська гра поїде до Херсона й Сєвєродонецька».

Знайти аудиторію у Франківську організаторам допомагала біб­ліотекарка Христина Шовкопляс.

«Ми вже багато років спів­працюємо з IREX, зробили чимало проектів, – каже Христина, яка працює в обласній бібліотеці імені Франка. – Коли нам сказали, що організують квест у Франківську, то ми долучилися вже як співорганізатори, допомагали рекламувати. Ми брали участь у квесті в Одесі, тож знали, що буде круто і дієво. Бо це хоч і гра, але ти розумієш, що подібний сценарій цілком може стати реальністю».

Треба знати

Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 або 527 з мобільного.
Гаряча лінія МЗС України: +38-044-238-16-57.

Коли влаштовуєтеся на роботу за кордоном — неодмінно з’ясуйте, чи має фірма-посередник відповідну ліцензію. Інформація є на сайті Мінсоцполітики — www.msp.gov.ua: Організаціям/Ліцензування/Перелік суб’єктів, які мають ліцензію з посередництва у працевлаштуванні за кордоном.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Фото – Олег Бацала

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.