Франківське міське озеро протягом багатьох років обростало забудовами. На останньому клаптику землі, де можуть з’явитися багатоповерхівки, міська влада ініціювала спорудження каплички та встановила 15 хрестів.
Що заважало міським посадовцям вберегти озеро від інших новобудов – розповідає Антикорупційна платформа.
Щоб не дати забудувати міське озеро, Івано-Франківська міська рада більш як на пів року відклала затвердження нового генерального плану міста. Це офіційна версія міської влади. Йдеться про ділянку, яку орендує ТОВ “Розважально-відпочинковий центр “Гаразд” підприємця Костянтина Бородайка площею 4 га на Південному бульварі.
Рішення про розробку генплану міська рада прийняла ще у 2017 році. Протягом серпня-жовтня минулого року проєкт генплану обговорювали на громадських слуханнях та містобудівній раді. Франківці надали низку пропозицій та зауважень. Серед іншого просили не допустити ущільнення забудови навколо міського озера.
Але наприкінці жовтня 2018 року міський голова Руслан Марцінків заявив, що міська рада відкладає затвердження нового генерального плану міста на невизначений термін через суди з “Розважально-відпочинковим центром “Гаразд”.
На сесії міської ради на початку червня цього року, питання про затвердження генплану внесли з голосу і без жодного обговорення проголосували. З рішення зрозуміло, що депутати внесли зміни до генплану, затвердженого у 2001 році, за винятком орендованої «Гараздом» земельної ділянки площею 4 га. Після сесії франківцям показали лише креслення генплану: ані пояснювальної записки, ані графічних додатків (ДПТ) досі не оприлюднено.
Таку конспірацію можна пояснити хіба тим, що новим генпланом міська рада фактично лише “узаконила” інші новобудови біля міського озера. Одним затвердила детальні плани територій, іншим – присвоїла поштові адреси.
Озеро прийме кораблі. Хто й навіщо у Франківську будує середньовічні судна (ФОТО)
Вільне озеро
Проти забудови зелених зон навколо міського озера франківці виступали ще у 2016 році. Тоді будівельна компанія “Вамбуд”, яка належить депутату міської ради Миколі Ковальчуку, представила проєкт будівництва на вулиці Ленкавського поруч із міським озером.
За проєктом на двох ділянках площею майже 6 гектарів мали збудувати 10 багатоповерхівок, хоч на генеральному плані вся ця земля була позначена як територія зелених насаджень. На той час ділянки мали двох орендарів. Одну ділянку площею 1,8 га з боку вулиці Ленкавського орендував підприємець Ріяфет Гасимов. На ній фірма “Вамбуд” завершила першу багатоповерхівку та оголосила про намір побудувати ще дві.
Друга – це ділянка площею 4 га з боку вулиці Південний бульвар. Саме за неї досі триває спір між міською радою та “Розважально-відпочинковим центром “Гаразд”.
Будова викликала чималий резонанс: громадські активісти вимагали зберегти ділянку як зелену зону. Активісти у соцмережах об’єдналися у спільноти “Вільне озеро” та “Ні! незаконній забудові міського озера”. Влада міста начебто підтримала ініціативу громадськості та створила тимчасову контрольну комісію, яка досліджувала законність зведення будинків довкола озера. Невдовзі комісія рекомендувала Департаменту архітектури винести на сесію Івано-Франківської міської ради проєкт розробки детального плану території довкола міського озера.
Не лише Бистрицями… Кожне озеро Станиславова має свою історію (ФОТО)
Ще комісія звернулася до Івано-Франківської міської прокуратури та міської архітектури, а також управління Держархбудконтролю в області з проханням перевірити законність ведення будівництва 24 суб’єктів підприємницької діяльності та забудову за 16 адресами біля озера.
До затвердження ДПТ навколо міського озера не дійшло, але за ініціативою комісії міська рада у лютому минулого року затвердила рішення “Про запровадження мораторію на будівництво нових та реконструкцію існуючих будівель і споруд навколо міського озера”. Після цього комісія де-факто припинила діяльність.
Судами по мораторію
Під гучною назвою “мораторій” міська влада ввела обмеження на будівництво та реконструкцію всього на трьох ділянках. Дві з них вже згадувані на Ленкавського і Південному бульварі, що орендує “Вамбуд” та “Гаразд”. Третя – ділянка по Мазепи, 144 – перебувала в оренді Ярослави Соловей – мами народного депутата Юрія Солов’я.
Незважаючи на мораторій, на двох з цих ділянок виросли багатоповерхівки, а на одній – каплиця та півтори десятка хрестів.
Тоді після невдалих переговорів з активістами “Вільного озера” тодішній орендар ділянки на вулиці Ленкавського Ріяфет Гасимов та підприємство “Вамбуд” пішли до суду. Там вони успішно себе захистили (чи то міська влада успішно їм програла?), і зараз “Вамбуд” завершує зведення своїх багатоповерхівок.
За право оренди сусідніх чотирьох гектарів на Південному бульварі бореться у судах ТОВ “Розважально-відпочинковий центр “Гаразд”. Власне, саме через те, що минулого року фірма виграла суд на продовження договору оренди, міський голова і відклав затвердження генплану.
У Франківську депутати затвердили зміни до генплану – ділянку «Гаразду» виключили
Зазначимо, що ділянка в оренді з 2006 року. Міська рада кілька разів продовжувала договори оренди. У 2011 одне з таких рішень підписував… сам Руслан Марцінків як секретар міської ради. Потім договір знову продовжили у 2014 році, коли у міськраді була “свободівська” більшість, яка, між іншим, нині зненацька виступає проти забудови цієї ділянки.
Активно рятувати озеро міський голова Руслан Марцінків взявся минулого року. На частині території спорудили дерев’яну каплицю та встановили 15 хрестів.
На решті території Марцінків обіцяв сквер імені Героя Небесної Сотні Романа Гурика.
Згодом міська рада затвердила ДПТ у цьому мікрорайоні. На спірній ділянці запроєктувала зелену зону. Зараз фірма Бородайка судиться з міською радою і щодо встановлення каплички, і щодо затвердження ДПТ, і щодо права на оренду.
Бородайко стверджує, що не планує зводити на спірній землі багатоповерхівки. Каже, що має намір спорудити одноповерхову споруду з інфраструктурою, яка передбачає і скверики, і озеленення. А доки міська рада судиться з Бородайком, на третій ділянці, на яку наклали мораторій, виросла багатоповерхівка та продаються квартири.
Ще у 2006 році міська рада дала дозвіл Ярославі Соловей на складання проєкту землеустрою з відведення цієї земельної ділянки на вулиці Мазепи, 144 для влаштування паркінгу автомобілів поруч з готельно-відпочинковим комплексом народного депутата Юрія Солов’я. Вже у січні 2015 року була зареєстрована декларація про початок будівельних робіт на “реконструкцію” уже готельно-оздоровчого комплексу з добудовою. Так запланований паркінг перетворився у багатоповерховий житловий будинок.
Попри те, що міська рада у лютому минулого року наклала мораторій на будівельні роботи на цій ділянці, у травні того ж року виконком присвоює цьому будинку (комплексу апартаментів загальною площею 4515,2 кв. м) адресу “Гетьмана Мазепи, 144-Д”.
Полуничка, нерухомість і генплан. Як депутати Івано-Франківської міської ради на сесії голосували
Знищення “Садко“
Доки міська влада піариться на захисті озера всього від одного забудовника, з карти Франківська зникає пам’ятка культурної спадщини – ресторан “Садко” між парком і озером.
Якраз у жовтні минулого року, коли Марцінків оголосив “війну” Бородайку і переніс затвердження генплану, прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо знищення пам’ятки.
“У зв’язку з неналежним виконанням службових обов’язків посадовими особами Івано-Франківської міської ради та ОДА пам’ятка культурної спадщини знищена, а державним інтересам спричинено тяжкі наслідки”, – йдеться у повідомленні прокуратури.
Ресторан “Садко” закрили начебто на ремонт у 2016 році. Протягом 2016-2017 років міська рада дає дозволи на будівництво багатоквартирних будинків по вулиці Гетьмана Мазепи, 138 та 140-А підприємцям Юрію Бричу та Оксані Чмиховій на місці ресторану “Садко”.
У липні 2016 року міська рада затвердила ДПТ кварталу на вул. Гетьмана Мазепи в районі будинків №№ 138, 140-А, за яким запланований всього один будинок “Парус”.
У листопаді 2016 року міська рада видала містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.
Власне на місці ресторану з’явилася прибудова до 14-поверхового будинку.
Пентхауси у цьому будинку активно рекламує і продає фірма “Благо”. Але ця масштабна забудова, яка виросла на березі міського озера, залишилася поза увагою міських можновладців. Можливо, тому, що співзасновником і керівником компанії є ректор Університету Короля Данила Андрій Луцький, який був членом виконкому за квотою партії “Свобода”.
Порушень не знайшли
Варто згадати й про інші забудови, проти яких виступали громадські активісти та якими цікавилися правоохоронні органи.
До прикладу, на Саєвича, 5 в Івано-Франківську управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області скасувало реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт. Замовником будівництва є вже скасоване ПП “Меридіан” та ФОП Бородайко. Засновником та директором ПП “Меридіан” теж був Костянтин Бородайко.
Прокуратура відкрила кримінальну справу за фактом самозахоплення землі. Але згодом провадження закрили, бо факт самовільного захоплення землі не підтвердився.
Ще одна сумнівна багатоповерхівка виросла на вулиці Мазепи, 144 на ділянці громадської організації “Товариство сприяння обороні України” (ТСОУ). На початку 2016 року будівельна компанія “Прикарпаття і К”, на замовлення громадської організації ТСОУ, взялася під виглядом спортивно-готельного комплексу будувати житловий будинок. ДАБІ видала припис про накладення штрафу на забудовника і зупинку будівельних робіт. Але за деякий час компанія відстояла право на будівництво у судах.
За цією адресою – Мазепи, 144 – є ще одна ділянка, яка роками чекала дозволів на будівництво багатоповерхівки. Йдеться про ділянку, яка перебуває в оренді ТОВ “ЛКМ-ІНВЕСТ” з цільовим призначенням “для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови”. Фірма кілька разів подавала на сесію документи щодо зміни цільового призначення, і міська рада відмовляла. Нарешті 7 червня цього року, у той день, коли затвердила зміни до генплану, міська рада дала дозвіл на складання проектів землеустрою зі зміною цільового призначення “для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури”.
Нагадаємо, у 2012 році за скаргою тодішнього директора ТОВ “ЛКМ-ІНВЕСТ” Віктора Ломея на отриманні хабаря правоохоронці затримали головного архітектора міста Олега Гаркота та оголосили у розшук, а згодом і затримали депутата міської ради Володимира Колковського. Ломей стверджував, що Івано-Франківська міська рада тричі відмовляла фірмі ТОВ “ЛКМ-ІНВЕСТ” в оренді земельної ділянки. Тоді Колковський нібито запропонував за 100 тис. доларів пролобіювати видачу дозвільної документації на будівництво багатоповерхівки за адресою Мазепи, 144.
Колковського засудили на 5,5 років позбавлення волі з конфіскацією майна, Гаркот отримав п’ять років позбавлення волі, але з відстрочкою у два роки.
Зараз “ЛКМ-ІНВЕСТ” очолює Лілія Матвєєва, яка також є директором ТОВ «Лігос», що належить родині ексголови ОДА Олега Гончарука. Матвєєва замінила на цій посаді Олега Гончарука, коли того п’ять років тому призначили головою ОДА. Вона також є дружиною директора відомої у місті будівельної компанії “Вертикаль”Олега Лєпєніна.
Хоч скільки би хрестів не встановлювали навколо міського озера, врятувати його від забудови вже не вдасться. А починати боротьбу із забудовниками слід було 10-15 років тому, і не вибірково, а з усіма.
Comments are closed.