Соціум

Водойми чекають оновлення. На озерах Івано-Франківська облаштовують зони відпочинку

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На території франківського міського парку є три озера. Ще донедавна вони були замулені, вкриті водоростями. Сьогодні їх намагаються привести до ладу. Що це означатиме на практиці?


Наступного року лежаків біля Середнього має побільшати

Каскад паркових озер має площу 1,3 га. Це так зване Лебедине озеро, Середнє – позаду будівлі ПрАТ «Івано-Франківськтурист» і Верхнє. Минулого року керівництво КП «Центр розвитку міста та рекреації», на балансі якого перебувають озера, взялося їх почистити і облаштовувати зони відпочинку.

«Спершу ми відремонтували шлюз і перелив на Лебединому, – говорить директор підприємства Руслана Василюк. – Багато років цей шлюз був завалений, тому й рівень води – низьким. Крім того, почали заміну шлюзу на Середньому. Отож маємо нормальний водообмін між парковими озерами і центральним міським озером, рівень води піднявся, водойми стали чистішими».

На ремонт шлюзу й переливу на Середньому минулого року з міського бюджету виділили 300 тис. грн. Така ж сума передбачена сьогодні на ремонт шлюзу та системи сполучення між Середнім і Лебединим. Та найбільшою проблемою, каже Василюк, завжди було озеро Верхнє, яке більше нагадувало звичайне болото.

Справа в тому, що через сильне замулення об’єм води не відповідав проектному рівню. Щоб привести його до порядку, треба було спустити всю воду, загнати туди техніку, вичистити весь непотріб і заново наповнити водою. Однак був ризик, що через погані гідросистеми озеро не заповниться, тому вирішили піти іншим шляхом.

«Цього року ми провели механічну очистку від водоростей, які були на поверхні водного плеса, – розповідає Руслана Василюк. – Коли звернулися до організацій, які займаються очисткою водойм, то нам сказали, що роботи на Верхньому озері коштуватимуть 240 тис. грн. Та оскільки у нас на балансі є кілька озер і всі їх треба привести до ладу, ми вирішили, що економічно доцільніше придбати техніку. Тому оголосили тендер на придбання спеціальної техніки, тобто міні-земснаряду, який очистить озеро від намулу і поглибить дно. А ще ми плануємо встановити фонтан з аератором, що забезпечить нормальне циркулювання води».


Поки водойми не почистили, вони більше нагадували болото

Після того, як озера будуть повністю вичищені, туди планують запустити мальків білого амуру. Ця риба харчується водними рослинами. Поїдаючи за добу стільки ж трави, скільки важить сам, амур очищує від надлишків рослинності ставки й озера. Також він не дає плодитися комару, що не менш важливо.

Окрім риби, також планують купити лебедів і декоративних качок.

«У нас є один лебідь, якого вдалося врятувати минулої зими, – говорить Руслана Василюк. – Ми його підлікували, бо в нього були обморожені лапки, і зараз він живе на Лебединому озері. Але йому сумно, тож вирішили придбати для нього пару. Ще двох, вже чорних лебедів, закупимо на Середнє озеро».

Разом із тим на берегах водойм облаштовані зони відпочинку. Цьогоріч біля Середнього озера поставили два лежаки, наступного року їх побільшає, а ще з’являться дерев’яні гойдалки.

«Коли ми починали працювати, то біля Верхнього озера не було ніякої інфраструктури і люди туди навіть не доходили, – каже Василюк. – Після того, як ми забрукували доріжки, поставили лавки та урни, там сформувалася відпочинкова зона, і ми плануємо її розвивати. Оскільки там висадили алею сакур, то вийшов своєрідний японський куточок. Саме в такому стилі будемо рухатись і надалі».

Подбають і про безпеку. Зокрема по всьому периметру парку встановлять камери відеоспостереження. Хоча наразі є проблема з живленням, адже бракує електроопор.

«На жаль, камери не вбережуть ні від крадіжок, ні від вандалізму, – говорить Руслана Василюк. – Але люди вже самі потроху контролюють ці процеси, повідомляють нас та поліцію, коли бачать, що майно нищать».


Невдовзі на Верхньому озері встановлять фонтан з аератором

А от охорона парку себе не виправдала. Адже зазвичай на таку роботу влаштовувались чоловіки за 50, часто зі шкідливими звичками. Зараз парк патрулюють Муніципальна варта й поліція, які наглядають за порядком.

Руслана Василюк каже, що працівники Центру розвитку міста та рекреації готові працювати над створенням комфортного громадського простору. Та зробити це без допомоги самих іванофранківців – неможливо.

«Ми завжди відкриті до нових ідей, – говорить вона. – На жаль, постійно знаходяться люди, які критикують, при цьому не маючи конструктивних пропозицій. А ми б хотіли бачити більшу активність мешканців, адже облаштовуємо простір саме для них».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.