Соціум

«Відремонтувати» обличчя. У Франківську лікарі з Канади та США оперують поранених бійців

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цього тижня, з 15 по 20 жовтня, в Івано-Франківську триває медична місія «Face the Future». В її рамках спеціалісти з Канади та США провели симпозіум для прикарпатських хірургів. Також лікарі проводять операції військовим із щелепно-лицевими травмами.

Всього планують прооперувати 30 поранених військових, які перебувають в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні. Всі операції транслюються по відео, тож їх можуть переглядати лікарі з усієї України, пише Репортер.

У Франківську лікарі з Канади та США оперуюють поранених бійців
Зображення ілюстративне

Павло Назаренко із Запоріжжя перебуває у франківській лікарні уже кілька місяців. Він – один із військових, яких прооперують іноземні хірурги у рамках програми.

Мені мають провести операцію – «відремонтувати» праву частину обличчя. Там у мене роздроблені кістки, це сталося, коли вибило око, – розповідає Павло Назаренко. – У мене тепер проблема, що всі протези туди провалюються. Тому мені туди вкладуть пластинку, додадуть жирової тканини. Але у мене простий випадок. От хлопці, мої сусіди по кімнаті, взагалі сильно побиті.

Павло Назаренко воює у 110 окремій бригаді територіальної оборони Запоріжжя. Поранення отримав 6 червня. Відтоді лікується у Франківській обласній лікарні.

Читайте: Не страшна МСЕК. У франківській лікарні спростили процедуру оформлення інвалідності для воїнів

Я вдома був десь три тижні за весь цей час, а так – постійно у Франківську на лікуванні, – каже військовий. – У мене основна проблема – це ліве око. В Одесі, в Інституті очних хвороб та тканинної терапії імені Філатова, мені вийняли звідти уламок, три місяці я носив шви. Тепер треба ще десь 3-5 місяців, доки все загоїться і зарубцюється. Після цього уже лікарі щось зроблять, щоб я почав більш-менш бачити.

Після лікування ока Павло Назаренко очікуватиме ще на протез руки, яку він теж втратив на фронті.

Лікарі та медсестри допоможуть з реабілітацією

Також у рамках програми американські медики провели одноденне навчання для медсестер з медзакладів Івано-Франківщини. Там говорили про післяопераційний догляд за ранами, медсестринський догляд складних дихальних шляхів та ПТСР у хірургічних пацієнтів.

За словами директорки з медсестринства Клініки пластичної хірургії в Торонто Крістін Моррелл, проблема посттравматичного синдрому в тих, хто пережив жахи війни, є важливою темою, на яку варто зважати при лікуванні пацієнтів.

Бої, вибухи, втрата побратимів та друзів – це все збільшує ризик виникнення ПТСР. Коли є і фізичні травми, і психологічні, вони подвійно впливають на людину. Бо їхні кошмари та флешбеки можуть тривати щодня протягом років після травми і навіть до кінця життя, – каже Крістін Моррелл. – З фізичними наслідками можна справитися досить швидко. Психологічні можуть тривати вічно.

Як розповідає демобілізований боєць Руслан, він отримав поранення у 2022 році. Спочатку проходив лікування у Дніпрі, потім у Києві. Там йому провели шість пластичних операцій, після цього боєць повернувся до звичного життя. Втім, довелося звикати до труднощів, бо на війні військовий втратив зір.

Повертатися теж нелегко, бо ти залишаєшся у чотирьох стінах, – каже Руслан. – Зараз багато колишніх військових, особливо ті, хто не має рідні, закриваються у собі. У мене була тривога, на початку – суїцидальні думки. Тоді я потрапив на реабілітацію, яка проходила на Львівщині, для військових, що втратили зір. Після цього знову відчув сенс життя.

Це вже не перша медична місія «Face the Future» в Івано-Франківську. Минулого разу лікарі з Канади та США приїжджали у березні 2023 року. Тоді впродовж чотирьох днів прооперували 35 пацієнтів.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.