Соціум

Вам поможе кіберкоп. Хто такі кіберполіцейські?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Реформа правоохоронних органів триває і вже у листопаді в Україні має запрацювати новий підрозділ Національної поліції – кіберполіція. Хто вони такі та чим можуть допомогти звичайним українцям?

За Україною у світі вже давно закріпилася репутація «раю для хакерів». Для прикладу, у серпні цього року в США була викрита група, де були й українські «фахівці», які зламували бази даних спеціалізованих біржових видань. Збитки – десятки мільйонів доларів.

kiber

Крім того, всім добре відомо, що у нас зараз триває ще й інформаційна війна, де на повну працюють хакерські й поштові зломи, DDoS-атаки та крадіжки баз даних.

Але якщо до масштабних заокеанських авантюр українцям зазвичай байдуже, а добряча частина з нас вважає, що не цікава російським спецслужбам, то крадіжок грошей з банківських карт остерігається, певно, кожен. І не тільки цього.

Міністр внутрішніх справа Арсен Аваков перелічив цілий ряд злочинів, з якими мають боротися нові кіберкопи. Назви тут дивні, але самі факти у всіх на слуху. Для прикладу, той же скімінг – незаконне копіювання чіпів банківських карток, кеш-трепінг – викрадення готівки з банкомату, коли на нього встановлюють спеціальну накладку, кардінг – використання грошей з вашої картки, яке ви не підтверджували. Ще є фішинг – виманювання у користувачів інтернету їхніх логінів та паролів до електронних гаманців, сервісів, онлайн-аукціонів. Теж онлайн-шахрайство – коли ви щось купуєте в інтернеті, а теє «щось» вам не присилають. І звісно, серед зав­дань нового підрозділу – боротьба з піратством, вірусами, порнографією, екстремізмом.

Що важливо, допомогу від кіберкопа можна буде отримати онлайн. Так, уже на 7 листопада новостворений Департамент кіберполіції представить інформаційний антишахрайський майданчик «Stop Fraud». Там можна буде дізнатися, де та які саме випадки шахрайства набирають обертів, пожалітися, що тебе обманули або ж оперативно заблокувати незаконний переказ.

Хто ж стане новими кіберкопами? Логічно, що на ці посади мали б претендувати найкращі фахівці, на щастя, в Україні їх не бракує. Загалом планують набрати 400 людей, конкурс оголошено на посади 187 інспекторів і 39 спецагентів. Не багато? Так, для Франківської області, для приладу, шукають лише шість інспекторів і одного спецагента. Але тут треба додати, що в нову службу перейдуть і деякі діючі співробітники управління боротьби з кіберзлочинністю. Зараз їх усіх чекає переатестація. У МВС пояснюють – на 100 % оновити склад підрозділу неможливо. Чому? Аргументів кілька: на час навчання нових поліцейських просто нікому буде виконувати цю роботу, час адаптації нових людей без наставника буде дуже довгим плюс до всього втратяться напрацьовані зв’язки та технології розкриття кіберзлочинів.

Вимоги до нових кіберінспекторів високі – несудимість, вища освіта, фізична підготовка, знання профільного законодавства, англійська, українська та російська мови. І звісно, він має розумітися у суті кібер­злочинів, психології та соціальній інженерії. До агентів ще вищі – плюс до всього вони повинні мати досвід у перехопленні та аналізі мережевого трафіку, програмуванні на різних мовах і т. д. А ще перевагу віддадуть тим, хто знає китайську.

Разом з тим і зарплату їм обіцяють захмарну як для українських силовиків. Для інспекторів – від 6 тис. грн., а для спецагентів – від 25 до 30 тис. грн. У соцмережах вже зайнялася жвава дискусія, що насправді для хорошого фахівця це не такі аж великі гроші, адже й нині, працюючи на приватні компанії, вони можуть отримувати по кілька тисяч у місяць, і то не гривень. Тож привести їх у нову службу може хіба відчуття патріотизму. Але кількість кандидатів показує, що те відчуття таки сильне. Сам конкурс у кіберполіцію стартував 15 жовт­ня, на подання анкет в охочих було тільки 10 днів. А подали їх не мало й не багато, а 3,5 тисячі людей.

У понеділок, 26 жовтня, почався атестаційний конкурс для всіх майбутніх поліцейських. Аваков прог­нозує, що до 5 листопада сформують штат кіберполіції. Тож цілком можливо, що на початок наступного року нова служба запрацює на повну.

Чекаємо на зустріч в онлайні. Хоча, краще не треба…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.