Соціум

Вакцинованим – бонуси, невакцинованим – заборони. Яким буде новий локдаун в Україні

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Україні поступово зростає захворюваність на Covid-19. Людей, які потрапляють до лікарень вже більше, ніж тих, кого з лікарень виписують, а у владі починають говорити про карантин, як про щось невідворотне.

Якщо новий локдаун все ж буде, він може суттєво відрізнятися від попередніх тим, що цього разу в Україні є значна кількість людей зі щепленнями. Багато-хто з вакцинованих сподіваються на послаблення обмежень. При цьому невакцинованим обіцяють великі заборони, пише ВВС Україна.

“Не треба мати ілюзій – у нас буде велика хвиля, буде багато хворих, багато госпіталізацій і наша вакцинація і ті люди, які перехворіли, цього не зупинить. Ми останні у Європі за кількістю вакцинованого населення у всіх категоріях”, – категоричний у своїх прогнозах Павло Ковтонюк, ексзаступник міністра охорони здоров’я у 2016-2018 роках і співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC).

На його думку, в уряді будуть намагатися максимально відтягнути локдаун, але навряд чи зможуть його уникнути.

Головний санітарний лікар говорить про локдаун як про те, що має відбутися, проте відтягнути його хочуть “на максимально віддалений термін”.

Вже почав готуватися до нового карантину Київ. Там у тестовому режимі запустили систему видачі спецперепусток у громадському транспорті на випадок локдауну.

Закриють не все

Раніше, коли у якомусь регіоні вводили червону зону, там закривали школи. Хоча не всюди цих заборон дотримувались, але дітей на онлайн-навчання протягом минулого року відправляли по всій країні регулярно.

Цього року все може бути інакше, якщо вчителі у школі будуть вакциновані.

“Ми дозволили, щоб освітній процес продовжувався, але це тільки в тому випадку і в тих школах, де освітян буде вакциновано більше ніж 80% від усього складу”, – говорить міністр Віктор Ляшко.

Проте таких “вакцинованих” шкіл в Україні небагато. За словами Ляшка, лише у деяких регіонах станом на початок серпня вакциновано 50% освітян. Такі показники, зокрема, має Київ та Київська область. У решти областях ця кількість ще менша.

“Ще час є, щоб надолужити. Для того, щоб освітній процес не зупинявся під час потенційних карантинних обмежень”, – заявив міністр.

Бонуси для вакцинованих і заборони для нещеплених

Певні преференції для вакцинованих і заборони для невакцинованих у разі локдану в уряді обговорюють вже давно, повторюючи при цьому, що вакцинація в Україні – справа добровільна.

Конкретних рішень ще немає, але очікують, що разом з оголошенням локдауну оголосять і нові правила для вакцинованого і невакцинованого населення.

“Ніхто не має права змушувати людину робити щеплення, але цілком справедливо вимагати, щоб роботу, яка передбачає контакт з великою кількістю людей, виконували вакциновані співробітники”, – ділиться думками Михайло Радуцький, голова парламентського комітету з питань здоров’я нації.

За його словами, логічно запровадити такі обмеження “для транспортників, підприємств громадського харчування та комерційних або комунальних структур, співробітники яких безпосередньо контактують з населенням”.

Зобов’язав вакцинуватися своїх підлеглих або щотижня робити ПЛР-тест мер Дніпра Борис Філатов. Він заявив, що не треба соромитися брати на себе політичну відповідальність і пригрозив чиновникам звільненням у разі відмови від щеплення.

При цьому для вакцинованих мешканців міста пообіцяв винагороду – безплатний проїзд в міському електротранспорті та метро, а ще квитки у кіно.

Рішення Філатова схвалюють у МОЗ. “Я підтримую ідеї, які дозволяють промотувати щеплення і запобігти карантинним обмеженням”, – прокоментував ініціативу мера Дніпра Віктор Ляшко і розповів, що, можливо, у Києві до осіннього півмарафону допустять лише вакцинованих бігунів.

Наскільки законно вимагати щеплення?

Але чи законно вимагати від людей щеплень і погрожувати у разі відмови звільненням?

Вакцинація від Covid-19 в Україні є добровільною, а відсутність щеплення, згідно з законодавством, не може стати причиною для звільнення, говорить юрист Георгій Сандул, директор ГО “Трудові ініціативи”.

“Роботодавець в Україні не має жодного права будь-яким чином обмежувати найманих працівників у правах через відсутність щеплення від коронавірусу. В межах чинного законодавства це абсолютно незаконно”, – говорить юрист.

За його словами, вичерпний перелік обов`язкових щеплень є у законах “Про захист населення від інфекційних хвороб” та “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, а вакцинація від Covid-19 не входить в обов`язковий перелік.

При цьому керівництво підприємства може лише заохочувати своїх співробітників вакцинуватися, а будь-які примусові заходи будуть незаконними, говорить експерт.

За його словами, якщо людину, наприклад, звільнять за прогул через те, що керівник не допустив її до роботи через відсутність щеплення, це дає працівникові право звернутися до суду.

Повний текст читайте на ВВС Україна.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.