Усім «нормальним» людям нині здається, що до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) ще дуже далеко. А от одинадцятикласники, принаймні ті, що мають бажання піти до вишу, вже на повну зубрять дати, імена, формули та визначення. Неспокійно також їхнім батькам і… сімейному бюджету.
Репетитор чи довідник?
Із підготовкою до тестів на всі 100% спрацьовує старий добрий принцип — що раніше, то краще. Ідеальний варіант — почати у першому класі й нічого не забувати. Але таке буває нечасто. Більшість школярів ретельно беруться за підготовку вже у випускному класі.
«Я почав готуватися десь від початку вересня, — розказує одинадцятикласник Максим Карп. — Вибрав два предмети: мова-література — обов’язковий тест, історія. Щодо третього ще не визначився. Певно, то буде або російська, або якась інша іноземна».
Хлопчина розказує, що з історії готується сам, купив два довідники з повторювальним курсом і через день засідає за них на годинку. «Ніякої премудрої методики, просто сиджу в тиші та читаю, правда, відкрив для себе багато нового», — сміється школяр. З мови та літератури знайшли репетитора, бо предмет профільний, і треба набрати не менше 140 балів. На допомогу прийшла шкільна вчителька. Так само Максим ходить до репетитора з математики, хоча тесту з неї не складатиме, але треба підтягнути середній бал атестата: на тиждень два заняття по годині.
«Я поки що намагаюся вчитися по довідниках, — розказує інша одинадцятикласниця Світлана Мельник. — Піду здавати пробне, подивлюся. Якщо не потягну, то будемо шукати репетиторів». Каже, купити довідники не проблема — їх у книгарнях повно. З мови та літератури — 55 грн., з біології також, хімію купила за 29 грн. Та, каже, з хімії, певно, доведеться ще щось шукати, бо чим дешевша книжка, тим вона тонша, матеріалу там менше.
Репетитори ж обходяться значно дорожче. Так, Максим розповідає, що годинне заняття з математики йому обходиться у 60 грн. З мови та літератури — 70, правда, туди він ходить разом із другом, тож ділять на двох.
Школярі запевняють, що добре усвідомлюють — не все залежить від репетиторів та об’єму підручників. Треба ще й мати охоту до того навчання, а тут, напередодні свят, її — хоч закликай чарівними мантрами.
Беріть самі
Минуло уже кілька років відтоді, як учениця Долинського природничо-математичного ліцею Олена Дацків набрала з чотирьох тестів 800 балів. Цей рекорд і досі не вдалося нікому побити. Можливо, їй відомий якийсь чарівний рецепт?
З Оленкою нам не вдалося поговорити, зараз вона вчиться у Львові, зате застали вдома її тата. Пан Володимир дуже добре пам’ятає ті часи. «З української мови її постійно готувала до олімпіад її шкільна вчителька, а окремо до ЗНО ніхто не готував, — розповідає він. — Щодо біології та хімії, то ми з дружиною — вчителі з цих предметів. Почали готуватися десь перед Новим роком, більше з нею займалася мама».
Каже, що дуже багато матеріалу оформили у вигляді таблиць, мама просто брала листок формату А4 і малювала. І такі таблиці були розвішені по всій кімнаті, особливо перед самими тестами. То дуже гарний варіант для повторення — так звані опорні схеми. А з математики донька десь разів зо три ходила до своєї шкільної вчительки, розв’язували задачі підвищеної складності.
«Аби підготуватися, то треба самому до того братися, — каже пан Володимир. — Вона брала дуже багато. Наприклад, ті нюанси, які у книжках пишуться дрібним шрифтом — «на замітку», я на них не звертав уваги. А десь три-чотири питання з біології у доньки були саме з цих абзаців».
Скільки годин Олена відводила на підготовку, нині важко порахувати, посміхається батько, бо дочка вчилася у фізико-математичному класі, а там, як правило, багато задають, і, щоб усе зробити, доводиться сидіти довго.
«Ми ніколи її не підганяли, не заставляли, — каже пан Володимир. — Вона з маленького хотіла вчитися і вчилася».
Пробний бій
Непоганою можливістю підготуватися до основного тестування називають і пробне. Як каже директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук, є три складові успіху — технологічна готовність, психологічна, змістова. Пробне ЗНО дає учням дві перші позиції.
«Там, де вища участь у пробному тестування, — каже Томенчук, — там і вищі результати на основному. Ще не було такого, аби людина, яка взяла участь у пробному, потім прокололася на бойовому, що не там поставила кому, код чи номер варіанту. Бо щороку по Україні досить багато дітей мають проблеми через технічні моменти».
До речі, цього року в пробному тестуванні запроваджують новацію. Учасникам дадуть можливість порівняти свої результати з іншими. «Якщо коротко, вони будуть заносити на наш сайт свої відповіді на питання, — каже він. — Потім комп’ютер все порахує і покаже. Це буде багато про що говорити».
Цьогорічне пробне ЗНО, розповідає Томенчук, почнеться у березні та проходитиме у всіх районних центрах області. Взяти участь у ньому виявили бажання 5411 учнів, але заплатили за участь у ньому 4493 учні (6809 тестувань). Для решти поїзд пішов — останній день проплати був 7 грудня. Участь у пробному ЗНО обходиться школярам у 89 грн. з одного предмета. «Це три години роботи, на кожному пункті з учнями працюватиме мінімум 20 чоловік, — каже Богдан Томенчук. — Репетитор ті самі гроші бере за одну годину. Але жоден репетитор того не дасть».
Маленькі хитрощі
Наостанок ми вирішили зробити невеличку добірку хитростей про те, як запам’ятати багато інформації.
Найвдалішим способом вважається мнемотехніка (мнемоніка). Ця річ — комплексна, включає, зокрема, запам’ятовування асоціаціями. Треба запам’ятати дату — спробуйте згадати, що ця дата означає для вас особисто. Може, це день народження мами чи нагадує чийсь номер телефону.
Треба запам’ятати формулу — подивіться на неї під іншим кутом. Спробуйте прочитати її, як слово. Зіставте кожну букву формули в якесь слово та складіть смішне речення, яке «застрягне» в голові.
Дуже зручно запам’ятовувати будь-які визначення, явища, події, звівши їх до того, що ви вже знаєте. Завчаєте якесь довге визначення — спробуйте його спростити. Важливо зрозуміти суть.
Перед сном можна, якщо не вчити, то хоча б перегорнути пройдений матеріал: спробувати, дивлячись на заголовок, згадати зміст питання. Психологи стверджують, що найкраще запам’ятовується інформація, отримана під час засинання та пробудження.
Не забувайте про здоров’я. Повноцінний сон, збалансоване харчування, прогулянки на свіжому повітрі, розумне чергування роботи й відпочинку. Покращити пам’ять можна, якщо збільшити в раціоні речовини, що стимулюють зростання нейронних зв’язків. Це вітаміни С, Е, В6, В12, бета-каротин, жирні кислоти, що містяться в лососі, тунці, сардині, оселедці.
Отже, їжте рибу — і вперед до навчання!
Comments are closed.