Соціум

В Івано-Франківську кавову гущу переробляють на паливні пелети

Google+PinterestLinkedInTumblr

Паливні гранули з кавових відходів почала виготовляти громадська організація «Нуль відходів Івано-Франківськ». Впродовж літа 2023 року її представники зібрали 400 кг кавової гущі, переробили її та отримали орієнтовно до 300 кг гранул.

Про це Суспільному повідомив голова громадської організації, керівник проєкту «Зігрівай», у межах якого налагодили виробництво, Михайло Веклин.

Три роки тому ми з командою шукали варіанти, як тверді побутові та органічні відходи перетворювати на більш корисні речі. До нас доєдналася науковиця з Івано-Франківська, яка запропонувала переробляти кавову гущу в паливні пелети. Ми почали розробляти проєкт і до початку 2022 року майже довели його до завершення. Мали стартувати, але, на жаль, почалася війна, — розповів Михайло Веклин.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну громадська організація «Нуль відходів Івано-Франківськ» на чотири місяці призупинила свою діяльність і зосередилася на допомозі ЗСУ. Тепер проєкт «Зігрівай» відновлюється. Його реалізують за грантові гроші, зокрема завдяки українській громадській організації ІСАР «Єднання» і Агентству США з міжнародного розвитку (USAID).

Громадська організація «Нуль відходів Івано-Франківськ» отримала 283 тис. грн. За ці гроші придбали обладнання для виробництва: гранулятор, змішувач, 10- і 20-літрові контейнери для збору кавової гущі, які безкоштовно передадуть закладам харчування. Також представники організації купили електровелосипед для кур’єрів, які перевозитимуть відходи з кави у межах міста.

Виробничий процес відбувається на території інноваційного центру «Промприлад. Реновація». Він має соціальне спрямування.

Всі гроші від продажу гранул знову інвестуємо в проєкт, а також передамо на розвиток нашої громадської діяльності. А вона пов’язана з освітнім простором екологічного спрямування в Івано-Франківську і громадською сортувальною станцією. Її створили для того, щоб усі жителі міста мали можливість будь-які відходи, які продукують упродовж життя, передавати на перероблення, — розказав Михайло Веклин.

Паливні гранули з кавової гущі громадська організація почне продавати, коли виготовить першу тонну продукції. А ті гранули, які мають уже зараз, передали на тестування одному з вітчизняних підприємств. Вони — невеликі за розмірами, описує продукцію Михайло Веклин. Довжина — 1 см, діаметр — 5-7 мм. Гранули мають хорошу енергоємність, можуть здешевити опалювальний процес і зменшити кількість органічних відходів, які потрапляють на сміттєзвалища.

Для виробництва гранул громадська організація «Нуль відходів Івано-Франківськ» постійно потребуватиме сировини. Тож просить жителів міста приносити кавові відходи у простір «RE:space», який діє на базі інноваційного центру «Промприлад. Реновація». Він працює щосуботи з 11:00 до 17:00. Кавова гуща має бути напівсухою, чистою, без домішок інших органічних відходів.

Прийматимуть кавові відходи безкоштовно.

Це наша принципова позиція — не платити гроші за вторинну сировину, — каже Михайло Веклин. — Ми фінансово не спонукаємо берегти довкілля. Ми спонукаємо відповідально ставитися до свого майбутнього.

Окрім кавової гущі, у просторі «RE:space» приймають на перероблення папір, пластик, скло, побутові метали, одноразові склянки. Також чекають на консервні бляшанки. Їх передаватимуть волонтерам для виготовлення окопних свічок.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.