Соціум

У Снятині єврейська громада планує побудувати меморіал з надгробків, які демонтували з-під ніг

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Снятині на Івано-Франківщині єврейська спільнота планує спорудити меморіал із майже 300 мацев. Їх навесні 2023 року демонтували з-під ніг у середмісті.

Надгробки декілька десятиліть слугували тротуарною плиткою. Операційний директор Об’єднаної єврейської общини України Віталій Камозін розповів Суспільному, що 300 мацев стануть основою меморіалу, щоб вшанувати пам’ять про євреїв Снятина.

Найстаріша мацева — 1752 року. Але в нас є надгробки, на яких не видно дати, проте за їхнім стилем ми припускаємо, що вони — приблизно кінця XVI століття. Мацеви були у занедбаному стані. Деякі з них повернуті надписами догори. Вони гірше збереглися. А ті, що були з надписами до землі — у задовільному стані, — пояснює Віталій Камозін.

Мацеви знайшов підприємець Сергій Палашовський, який викупив ділянку землі, де були надгробки. Чоловік пригадує: коли побачив на тротуарній плитці частини малюнків та надписів, почав дізнаватися більше про історію міста.

Я — з Тернопільщини, тому почав цікавитися історією Снятина. Довідався, що ці бетонні плити завезли з єврейського кладовища за часів радянської влади. А оскільки я є християнином, то розумію, що це — духовна спадщина єврейського народу. Я вирішив написати до єврейської громади — в Івано-Франківську, Коломийську, Київську синагоги. І єврейська громада дуже швидко відреагувала на це, — говорить Сергій Палашовський.

Єврейська спільнота організувала розкопки та перевезення надгробків на кладовище. Сергію Палашовському закупили нову тротуарну плитку, щоб він міг облаштувати розорану територію.

Всі ці роботи, каже Віталій Камозін, вартували єврейській громаді орієнтовно 220 тис грн.

Окрім 300 мацев, які перевезли на кладовище, неподалік, зі слів Віталія Камозіна, є ще 500 надгробних плит.

Історик Петро Кірєєв розповів, що у Снятині була велика єврейська громада. Перші згадки про євреїв в цьому місті датуються 1335 роком. А згідно з переписом 1910 року єврейська спільнота становила майже 36% від усього населення міста.

Зараз про єврейську громаду нагадують будівлі в середмісті. Серед них — колишні приватні вілли, фотостудії, театри та «торговий ряд» — кольорові двоповерхові кам’яниці.

Щоб вшанувати пам’ять про єврейський народ у Снятині, на кладовищі планують звести меморіал з мацев у формі менори, розповідає Віталій Камозін. Поруч встановлять інформаційні стенди, щоб пояснити, що означають візерунки на надгробках.

Якщо все вийде так, як ми задумали, це буде меморіал на 30 м завдовжки й 10-15 м завширшки, — каже Віталій Камозін.

З його слів, проєкт коштуватиме майже 20 тис. доларів. Гроші на побудову меморіалу шукатимуть у меценатів за кордоном. Розчищати територію на кладовищі планують почати цього року, а зводити меморіал — у 2024 році.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.