Соціум

У селі Саджава ексгумували рештки радянської розвідниці Верещагіної

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У селі Саджава Богородчанської громади ексгумували рештки радянської розвідниці-радистки Антоніни Верещагіної. Вона була похована на території місцевої школи.

Про це Суспільному розповів виконавець науково-пошукових робіт комунального підприємства “Пам’ять” Іван Князевич.

рештки
Виконавець науково-пошукових робіт комунального підприємства “Пам’ять” Іван Князевич. Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, радистка Верещагіна на території школи була вже перепохована. Після того, як її рештки заберуть з могили, їх передадуть представникам селищної ради, яка замовила ці роботи.

Рештки не мають анатомічної цілісності. Вони складені просто в труну. За історією, це — товаришка Верещагіна. Якщо подивитися на цей меморіал, він — взірець радянської пропаганди. Судячи за збереженнями зубів, особа дійсно була молодою. Як бачимо, їй було 22 роки, — каже Іван Князевич.

Ця могила з пам’ятником на території Саджавського ліцею — приблизно з 1970-х років, розповідає директорка освітнього закладу Ірина Коцюбинська. Ексгумувати тіло запропонували жителі Саджави й працівники школи.

На початку війни переселенці, які приїхали у наше село, дуже здивувалися. Кажуть: “Як у вас тут могила на території школи? Для чого вона вам?” Тому ми одразу написали звернення до селищної ради. Це давно ініційовано, але питання стояло із запитом щодо офіційного перенесення, — пояснює Ірина Коцюбинська.

Директорка народного музею етнографії і побуту села Саджава Галина Мороз каже, що Антоніна Верещагіна була радянською розвідницею-радисткою з російського міста Туапсе. Вона та ще десять розвідників в 1944 році потрапили в село на парашутах. Про решту розвідників інформації мало, Верещагіна загинула.

За її словами, після того, як у 1960-70 роках в лісі знайшли рештки радистки-розвідниці, її перепоховали на території школи. На цю могилу приїжджали родичі Антоніни Верещагіної.

Пам’ятник радянській розвідниці Антоніні Верещагіній. Суспільне Івано-Франківськ

На території Богородчанської громади більше немає поховань радянських солдатів чи працівників НКВС поза межами кладовищ, каже голова громади Ростислав Заремба. З його слів, на ексгумацію вони не витратили грошей з місцевого бюджету, бо роботи виконали працівники комунальних підприємств.

Після Другої світової війни сюди закидали радянські диверсійні групи передусім для боротьби з нашими повстанцями. Очевидно, що мати це на території школи — це не нормально. Тіло, звичайно, буде поховане по-християнськи, імовірно, на кладовищі у селі Саджава. А демонтаж пам’ятника — це питання організації будівельних робіт: як швидко його вдасться демонтувати, наскільки міцна там бетонна основа. Це — питання кількох днів, — говорить Ростислав Заремба.

Читайте: Міст до Європи. У Франківську знову пройде забіг слідами старої залізниці

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.