Соціум

У Франківську замість старовинної садиби хочуть збудувати багатоповерхівку із підземним паркінгом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня на містобудівній раді в Івано-Франківську вдруге розглянули проект будинку на розі вулиць Василіянок і Богунської, більш відомого в місті як садиба Гриневичів. Члени ради зобов’язали автора проекту та забудовника зменшити кількість поверхів, зберегти автентику старовинної садиби та отримати експертну оцінку від ДП «Укрзахідпроектреставрація». Лише тоді забудовник отримає необхідну документацію на роботи.

SAMSUNG

Нагадаємо — на місці садиби Гриневичів хочуть звести житловий будинок. Садиба побудована ще до «мармулядової» пожежі, тобто до 1868 року. Частина кам’яниці належала учасниці жіночого руху в Україні в довоєнні роки Катерині Гриневич, яка віддала своє майно «Союзу українок».

Нині приміщення має двох власників: 12 % будинку та дві земельні ділянки по вісім соток належать «союзянкам», а 88 % і три сотки землі — у приватній власності будівельної фірми «ВД Груп». «Союз українок» віддає свою частину забудовнику, бо їм обіцяють у новобудові 150 м2 для облаштування музею.

Ще 20 травня цього року на містобудівній раді вже розглядали проект забудови, але тоді його теж не затвердили. Автору проекту, архітектору Назару Чулупу порадили шукати варіанти, аби зберегти садибу Гриневичів. Також рекомендували інші функції для споруди — аби це була бібліотека, школа, але не житло…

DSC_0761

 

Отже голова міського осередку «Союзу українок» Раїса Романюк ще раз розповіла про історію садиби Гриневичів — як вона їм дісталася та як руйнувалась. За словами Романюк, відновити будівлю їм самим не під силу.

«Ми знайшли хороших інвесторів, — каже вона. — Нам дають солідну квадратуру, яку ми можемо використати для своєї роботи. Були й інші, що хотіли там будувати, але ті пропонували замалу площу».

Представник фірми «ВД Груп» Дмитро Сіреджук теж запевнив, що «Союзу українок» виділять 150 квадратів для облаштування музею, мовляв, усе це завірено нотаріально.

«Це не просто комерційний проект, аби побудувати й заробити, — стверджує Сіреджук. — Він нам цікавий тим, що ми ще й відродимо старий будинок, який нині в аварійному стані. Це в якійсь мірі — соціальний проект».

DSC_0760

На садибу Гриневичів забудовник планує витратити близько 1000 доларів за квадрат. Загальна площа будинку — 5700 м2.

Нарешті, архітектор Назар Чулуп представив свій ніби оновлений проект. Але з запропонованих раніше змін він врахував лише побажання членів ради зробити вхід з вулиці Василіянок. За словами Чулупа, реставрувати будинок неможливо, тому це буде нова споруда з імітацією старого фасаду. Музей Гриневичів розмістять на першому поверсі, «впишуть» його у житловий будинок на 42 квартири, вісім поверхів, з підземним паркінгом.

Далі пішли обговорення.

«Цей будинок цінний не лише фасадом, а саме автентичною унікальністю, — каже Ігор Панчишин, начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому. — Тобто всі складові — пропорції, дах, фасади, спосіб спорудження, використані матеріали — все цінне в комплексі. У новобудові автентика зникне. І це останній такого типу будинок в Івано-Франківську».

DSC_0773

На жаль, садиба Гриневичів не є пам’яткою архітектури, тому забудовник не зобов’язаний її реставрувати. Однак, за словами головного архітектора міста Володимира Гайдара, нині будинок розглядають як нововиявлену пам’ятку.

 

Архітектор Володимир Ідак висловив недовіру експертам, за оцінками яких будинок не підлягає відновленню. Він порадив звернутися до фахівців Львівського державного науково-проектного інституту «Укрзахідпроектреставрація». Також Ідак зауважив, що через дорогу росте унікальне реліктове дерево — гінкго. Будівництво підземного паркінгу може йому зашкодити, тож треба звернутися ще й по експертну оцінку до екологів.

«Шкода, але нічого не було сказано про саму «програму» майбутнього музею, — додав Ігор Панчишин. — У замовників такого проекту не існує. Навіть для проектанта невідомо, що ж там має відбуватись, яким чином «союзянки» хочуть донести спадщину Гриневичів до майбутніх поколінь. А це ж напряму пов’язано з проектуванням і реставрацією дому, тобто з програмою адаптації цілої ділянки — власне, заради чого все це!».

Після майже тригодинного обговорення, головний архітектор міста Володимир Гайдар таки зобов’язав Назарія Чулупа змінити проект і взагалі — переглянути концепцію збереження садиби.

DSC_0766

 

Також члени містобудівної ради порадили проектанту витримати лінію забудови, зменшити кількість поверхів до п’яти, провести повну комплексну експертизу старого будинку, отримати висновок від екологів щодо дерева гінкго тощо.

«Ми не видамо містобудівні умови й обмеження, якщо будівництво не відповідатиме нормам», — сказав на завершення Володимир Гайдар.

Дмитро Сіреджук ще обурився щодо зменшення поверхів, мовляв, на Василіянок вже будуються багатоповерхівки. На що члени містобудівної ради відповіли — зараз ці забудовники ходять по прокуратурах

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.