Соціум

У Франківську лікують суглоби ефективними методами

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Біль у суглобах – часте явище. У когось він з’являється періодично, а когось турбує постійно. За статистикою, від болів у суглобах страждає близько 30% людей. Причому схильні до них не лише літні люди, а й молодь.

Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то біль може закінчитись ендопротезуванням, тобто заміною пошкодженого або хворого суглоба. Втім, більшість оперативних втручань можна попередити курсом лікувальних ін’єкцій, розповів «Репортеру» ортопед-травматолог клініки «Мед-Атлант» Валентин Романюк.

Валентине, які захворювання можуть викликати біль у суглобах?

Найпоширеніші – дегенеративно-дистрофічні захворювання. Вони мають тривалий перебіг, тобто є хронічними. Одним з найбільш розповсюджених є остеоартроз. При цьому захворюванні руйнується суглобовий хрящ.

Найчастішими причинами остеоартрозу є травми, запальні процеси й дисплазії.

Причини остеоартрозу:

  • вік після 40-50 років;
  • м’язова слабкість;
  • інфекції;
  • ревматоїдний артрит;
  • акромегалія;
  • вроджені дисплазії;
  • спадкові порушення обміну речовин;
  • невропатичні патології;
  • гемоглобінопатії;
  • особливості трудової діяльності;
  • хірургічні операції на суглобах тощо.

Найчастіше остеоартрози розвиваються у жінок. Зазвичай цьому сприяє зниження рівня естрогенів після 40-50 років.

Від людей можна часто почути, що «суглоб стирається», але не все так просто. Слово «стирається» насправді можна застосувати тільки до одного хряща. Основний механізм розвитку цієї патології полягає в порушенні структури та функцій хрящового прошарку суглоба.

Під впливом несприятливих чинників із хряща видаляються глюкозаміни та колагени – речовини, які підтримують еластичність і міцність хряща. У результаті він стає тоншим, м’якшим і пухкішим, на ньому формуються виразкові дефекти. У разі прогресування деформуючого артрозу хрящ стає сухим і тонким. Через це прилегла до нього кістка стає товщою та розростається в сторони. Суглоб обмежується в рухливості. Капсула суглоба запалюється та піддається фіброзу. Вражаються зв’язки, сухожилля та м’язи.

У суглоба дуже складна анатомічна структура, тому під час захворювання вражається зв’язково-м’язовий апарат, навколосуглобовий апарат, капсула самого суглоба.

Та якщо зовсім просто, то так, основна проблема – це хрящ. З нього все починається. Як тільки ми втрачаємо хрящ, ми втрачаємо весь суглоб.

Хто найчастіше потрапляє в так звану групу ризику?

Спортсмени, люди старшого віку, люди, які ведуть не надто рухливий спосіб життя, або ж люди, чия робота пов’язана з надмірними фізичними навантаженнями. Насправді факторів ризику є дуже багато.

Які суглоби страждають найчастіше?

Якщо спиратися на досвід, то це колінний і кульшовий. В нас велика група пацієнтів має проблеми саме з цими суглобами. Колінний можемо поставити на перше місце, бо він найчастіше зазнає травм. Особливо коліна «полюбляють» зимові види спорту, а також футбол, баскетбол.

Що таке малоінвазивні способи лікування суглобів? Коли вони застосовуються?

До малоінвазивних можна віднести як оперативні методи лікування, так і неоперативні, наприклад, ін’єкції.

До оперативних малоінвазивних можна віднести артроскопічні методи лікування або коригуючу остеотомію. Ці оперативні втручання виконуються з малих доступів, під контролем камери. Найчастіше метою є відновлення цілісності внутрішніх структур або ж виправлення вісі кінцівки й правильного розподілення навантаження на суглобові поверхні.

Коли ми говоримо про ін’єкції, то маємо на увазі введення лікарських засобів у порожнину суглоба і в позасуглобові тканини.

Найпростіше – введення пролонгованих глюкокортикостероїдів. Цей метод досить давній, добре відомий, недорогий, має непоганий ефект, але разом з тим має дуже обмежені покази й ряд побічних чинників. У нашій клініці «Мед-Атлант» його застосовують рідко.

Більш сучасним методом є введення в порожнину суглоба гіалуронової кислоти. Ця кислота входить до складу синовіальної рідини здорового суглоба і є природним структурним компонентом суглобового хряща. При остеоартрозі в синовіальній рідині суглоба відбувається зменшення концентрації гіалуронової кислоти, що призводить до збільшення тертя в суглобі, наростання дегенеративних змін у хрящі.

Внутрішньосуглобове введення препаратів гіалуронової кислоти позитивно впливає на обмінні процеси у тканинах суглоба і в хрящі. Гіалуронат натрію утворює на пошкодженому хрящі захисну плівку, яка захищає хрящ від подальшого руйнування і поліпшує ковзання дотичних хрящових поверхонь. Крім того, препарати гіалуронової кислоти проникають всередину хряща, покращуючи його пружність і еластичність. Завдяки гіалуроновій кислоті зношений при артрозі хрящ відновлює свої властивості щодо ефективної амортизації. В результаті зменшується біль і скутість у суглобі, відновлюється функція й обсяг рухів.

Кількість ін’єкцій залежить від гіалуронової кислоти. Їх можуть вводити щоквартально, кожні пів року та щороку. Все залежить від вартості препарату та обсягів.

Досить часто застосовуємо плазмотерапію. В ортопедії застосовуємо метод PRP – Platelet rich plasma (збагачена тромбоцитами плазма). Це одна з сучасних високоефективних метод безопераційного лікування різних травм і захворювань кістково-м’язової системи.

Набираємо необхідний об’єм венозної крові у спеціальну пробірку, центрифугуємо і вводимо в порожнину суглоба або ж в інші структури скелетно-м’язевого апарату. Фактори зростання запускають процеси регенерації пошкоджених тканин, стимулюють синтез компонентів, необхідних для загоєння і відновлення структури тканин, відновлюють цілісність і підсилюють міцність м’язів, зв’язок, сухожиль, кісток. В середньому курс лікування складається з трьох ін’єкцій – одна на тиждень. У «Мед-Атланті» вартість однієї процедури – 1400 грн.

А який з методів на сьогодні є найбільш ефективним?

Власне введення гіалуронової кислоти та введення збагаченої тромбоцитами плазми є досить ефективними. Проте, віднедавна ми почали використовувати новий метод – SVF –терапію (введення стромально-васкулярної фракції жиру). Ми співпрацюємо з компанією Arthrex (www.arthrex.com). Їхній метод запатентований, пройшов клінічні дослідження, має ступінь доказовості та ефективності.

Як усе відбувається? Ми забираємо 30-40 мл жиру з передньої черевної стінки або стегна. Потім у спеціальній центрифузі жир розділяється на фракції, відділяється частина, яка містить стовбурові клітини. Стовбурова клітина є прародичем будь-якої клітини нашого організму. Тобто в ту ділянку, куди ми її відправляємо, в ту клітину вона далі й перетворюється.

Перед ін’єкцією стовбурові клітини змішуються зі збагаченою тромбоцитами плазмою. Усе це вводиться в порожнину суглоба під УЗД-контролем. В результаті ми отримуємо хороший трикомпонентний регенеративний коктейль.

Ця процедура виконується в операційній, бо займає більше часу, ніж звичайна плазмотерапія. Але є варіантом хірургії одного дня. Після процедури ми деякий час спостерігаємо пацієнта в палаті та відпускаємо додому.

З перерахованих вище, цей метод – найдорожчий, але ефективний. Особливо, якщо йдеться про молодих людей. Тобто, коли нам треба зберегти суглоб, дати додаткове живлення й відновити структури.

У будь-якому випадку кожен метод лікування має свої чіткі показання. За вибір того чи іншого методу лікування відповідає лікар, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта та стадію захворювання. Іноді враховуються й особисті побажання пацієнта. У випадках після оперативного лікування – по суті це обов’язковий метод подальшого лікування та реабілітації.

Чи є протипокази для введення тих чи інших ін’єкцій у суглоби?

Звичайно. Зокрема, хвороби крові, вагітність, алергічні реакції, запальні або інфекційні захворювання, гострий артрит. Тобто суглоб треба спочатку пролікувати, а потім робити ін’єкцію. В будь-якому випадку ми спочатку збираємо анамнез, оглядаємо пацієнта.

Сама ж підготовка до процедури доволі проста – не вживати жирної їжі напередодні, не вживати алкоголю, пити вдосталь рідини й кілька годин перед самою процедурою не курити.

Процедури виконуються під місцевим знеболенням і не викликають фізичного дискомфорту. В перші три доби після процедури варто відмовитись від важкої фізичної активності.

Партнерська публікація

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.