Соціум

Тютюновий рейд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Виглядати авторитетно, не відставати від друзів чи намагатися схуднути. У кожного курця своя причина, через яку він спробував першу цигарку. У кожного і свій стаж. Чи не було б серед українців менше курців і пияків, якби це не було доступно з дитинства? Якби продавець у магазині хоч спитала: а скільки тобі років?

Про те, що для франківського підлітка сьогодні не є проблемою купити цигарки, пиво чи вино, самі школярі знають дуже добре. Деякі дорослі ще сумніваються, продавці заперечують, чиновники розмахують штрафами. «Репортер» вирішив дослідити цю тему краще. Причому, не тікаємо на околиці, йдемо прямо в центр міста, гуляємо історичною частиною та просто купуємо цигарки.

Для експерименту взяли з собою школярку Ліду. Їй – 17 років, вона прийшла прямо після уроків, за спиною – шкільний рюкзачок. Жодного макіяжу, підборів – жодних зовнішніх ознак «дорослості». Будь-кому за кілометр має бути видно – старшокласниця. Але виявилося, що наші продавці мають серйозні вади зору…

«Можете не сумніватися – в нашому місті для молоді з цим проблем немає, – стверджує Ліда. – Знаю, що моїм одноліткам легко продають і пиво, і цигарки, і вино».

Почали з магазину «Геркулес» (вул. Незалежності, 49). Алкогольно-тютюновий відділ тут працює цілодобово, школярі говорять, що спиртне-сигарети – без проблем. Так воно і є. Ліда заходить і через хвилину з’являється вже з пачкою цигарок. Далі пішли стометрівкою.

«Звісно, чим «доросліше» ти виглядаєш, тим більші шанси, – каже Ліда. – Якщо дівчина вся намальована, на каблуках і виглядає на 20 років (насправді може бути 15) чи хлопець – двометровий «качок», то їм продадуть алкоголь без жодних запитань. Винятки бувають, але не часто. Також багато залежить від майстерності підлітка брехати, від його нахабства й наполегливості».

Повертаємо на Шашкевича. Ліда заходить до магазину «Гостинець» і дуже скоро повертається з новою пачкою. Починаємо потрохи обурюватися. Невже наші підприємці вже взагалі нічого не бояться? Ще недавно міський голова Віктор Анушкевичус говорив про те, що будуть забирати ліцензії. Ще недавно у ЗМІ оприлюднювали список магазинів, які порушили закон саме у частині продажу алкогольних напоїв або тютюнових виробів неповнолітнім. І що?

Домовляємося піти по «депутатських» крамницях – може, хоч вони законослухняні? Наприклад, «Чумацький шлях», на Січових стрільців, відомий у місті магазин, який належить колишньому депутату Петрові Строїчу. Саме тут раніше продали щось із забороненого неповнолітнім, і «Чумацький шлях» за це оштрафували.
Ліда заходить і повертається… без цигарок. Каже, спитали паспорт. Тішимося, що у Франківську ще хтось таки чогось боїться.

Поруч – «Золота рибка». Там господарює конкурент Строїча – підприємець активний, подивимося, чи він ще й законослухняний. Дівчина заходить, стоїть у черзі, виходить без цигарок. «Не продали», – каже навіть трохи розчаровано. Зрештою, тішитися треба, що не все ще так погано!

Йдемо до магазину «Плюс» (вул. Леся Курбаса), до якого має стосунок нині діючий депутат міської ради Ростислав Кукурудз. І там «облом» – продавець запитує паспорт.

А що кіоски біля Ратуші? Вони працюють цілодобово, хоч міськвиконком минулого тижня відмовив їм у дозволі на нічну торгівлю. Втім, підприємці не засмутилися. Йдемо туди, й Ліда без проблем купує третю пачку.

Обурюємося зухвалістю підприємців і прямуємо під Білий будинок. Невже і там ніхто нічого не боїться? Магазин «Калина» на Грушевського недавно штрафували. Заходимо, дівчина купує цигарки, виходимо…

Так, за 40 хвилин ми побували у семи магазинах. У трьох школярці відмовили, а в чотирьох спокійно продали цигарки. Як вам така статистика? Дякую дівчині за допомогу, забираю в неї цигарки, вона прямує додому.

Про що підозрювали, те й підтвердилося. На жаль. І школярі, зважаючи на дорослу байдужість, ставляться до таких речей абсолютно спокійно.

Те, що цигарки чи алкоголь продають сімнадцятирічним, не є гострою проблемою, вважає одинадцятикласник Андрій. Мовляв, у такому віці вже й друзів маєш на рік старших, які так чи інакше тобі його куплять. А от те, що таке продають 12-13-літнім, на думку старшокласника, таки проблема.

«Якось я бачив, як учні сьомого класу розпивали настоянку в шкільному туалеті, а після того курили поза школою, – продовжив Андрій. – Не дивує, бо всі ми такими були і якщо не настоянками, то пивом у такі роки точно бавилися. Але як можна продавати? Невже не видно, що та дитина – метр від підлоги? Одну знайому в 13 років ледь не забрали в міліцію за те, що вона була п’яна, інша – у восьмому класі потрапила в реанімацію, бо вони з подругами на трьох випили дві пляшки горілки. Третя у 12 років, п’яною, позбулася цноти… Якщо говорити про тютюн, то з ним те саме. Хіба, може, наслідків менше. Мої однолітки вже кілька років курять по пачці на день. І хтось же ж їм цигарки продає?».

Напевно, висновок може бути лише один – треба карати. А от, наприклад, у США, без документів спиртного не купиш, хоч і виглядатимеш на 50 років. Там папір питають у всіх – аби нікого не образити. І є мода на здоровий спосіб життя. А в нас, на жаль, досі є мода на шкідливі звички, мовчазних продавців і «добрих» контролерів.

Коментар фахівця

Михайло Королик, начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в області:

«За 2011 рік Регіональне управління Департаменту САТ (спирт, алкоголь, тютюн) в області розглянуло 22 адміністративні справи про порушення за фактом продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів неповнолітнім особам. Також спільно із працівниками відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС було виявлено сім фактів продажу пива, слабоалкогольних, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

За ці порушення було застосовано фінансових санкцій на суму 176,8 тис. грн. Анульовано 12 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Законом за такі порушення передбачена фінансова санкція в розмірі 6800 грн. і позбавлення ліцензії на право роздрібної торгівлі алкоголем або тютюном.

Слід ще додати, що пиво на сьогоднішній день реалізовується без ліцензії. Однак, за його продаж неповнолітнім є санкція – 6800 грн.

Насправді є специфіка фіксування таких порушень. Ми можемо їх виявляти тільки спільно з представниками кримінальної міліції у справах неповнолітніх. Адже податкова служба не має права допитувати неповнолітніх».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.