З початку епідсезону на грип та ГРВІ захворіли понад 70 тис. людей, з них 41 тис. – діти. Близько 2000 людей були госпіталізовані. Двоє – померли. Лікарі закликають вакцинуватися, особливо людей з групи ризику. Полегшити перебіг захворювання можна правильно та вчасно підібраною противірусною терапією. Але призначити її може лише лікар, з яким у вас довірливі стосунки, пише Репортер.
Як розповідає головний санітарний лікар Руслан Савчук, серед симптомів грипу – висока температура, запаморочення, нежить, біль в тілі та суглобах, ломота. При таких симптомах потрібно звертатися до сімейного лікаря, а він вже вирішить, чи відібрати мазок на дослідження в лабораторію, аби виявити чи там циркулює грип, чи є ще паралельно є і коронавірусна інфекція.
Якщо звернутися до лікаря у першу добу і підібрати правильне лікування, то можна суттєво полегшити симптоми й не заробити ніяких ускладнень. В аптеках від грипу є ефективні противірусні препарати, але форму та дозування має обрати саме лікар залежно від вашої ваги.
За сучасними рекомендаціями противірусну терапію від грипу можна застосувати з 3 місячного віку.
Доза розраховується на вагу. Курс лікування – 5 днів. Симптоми швидко покращуються протягом 1-2 діб. Своєчасне лікування зменшує ризик грипозної пневмонії та інших ускладнень, пришвидшує загальне одужання.
Як розповіла очільниця «Центру первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради» Ольга Савчук, нині спостерігається епідемія гострих респіраторних інфекцій. В переважній більшості це – парагрип, є поодинокі випадки грипу та інші віруси.
Вони усі – неідентифіковані. Для того, щоб зробити швидкий тест на грип, його потрібно купити в аптеці. Це не входить в систему медичних гарантій і лікар не зобов’язаний їх забезпечувати. І коштують такі тести від 250 грн, – говорить Ольга Савчук. – Я б не радила нікому на тесті акцентуватися. Натомість необхідно мати сімейного лікаря, з яким маєш контакт і якому довіряєш – з яким укладав декларацію не формально, а лікаря, який тебе знає.
За симптомами, які пацієнт опише лікарю, лікар визначить чи потрібно звертатися до закладу, чи можна телефоном призначити базове противірусне лікування.
Коли лікар слухає легені, дивиться горло, визначає стан лімфатичних вузлів, попередньо ставить діагноз ГРВІ, бо ми не змушуємо пацієнтів купувати тести – це лишні витрати. Якщо лікар запідозрює грип чи запалення легень, то необхідно зробити рентген легень. І якщо є важкий стан чи середньої важкості, то тоді пацієнта скеровують у стаціонар, – каже Ольга Савчук.
Звертатися потрібно одразу і не чекати, коли стан погіршиться. Каже, смертності від грипу настають якраз через пізні звернення пацієнта.
Пацієнт вдома лікувався п’ять-шість днів, звернувся до сімейного лікаря. Сімейний лікар діагностує важкий стан і відразу відправляє з допомогою швидкої в стаціонар, але це вже пізно. Час пройшов, є незворотні зміни з боку легень, абсолютно ідентичні тим, що є при ковіді. Тому потрібно мати лікаря, якому ти довіряєш. Якщо цього немає, лікування буде неефективним і ніякі тести тоді не допоможуть.
З моменту впровадження медичної реформи діє положення, згідно з яким лікар може прийняти виклик на дім, якщо пацієнт не може прийти до поліклініки через погане самопочуття, коли пацієнт має високу температуру чи температура після призначеного лікування за дві-три години не падає, супутні захворювання чи інвалідність. Рішення чи їхати додому до пацієнта залишається за лікарем.
Якщо, до прикладу, пацієнт має бронхіальну астму, гіпертонію, ожиріння чи інші захворювання, які можуть ускладнити перебіг, то такому пацієнту потрібно одразу отримати консультацію лікаря. Він може тоді або прийти в поліклініку або лікар іде до нього. І тоді лікар за симптомами визначає тактику ведення, – говорить Ольга Савчук.
Терапевти у поліклініках міста приймають пацієнтів навіть в умовах відключень світла. Не працюють лише УЗД та рентген-лабораторія.
Поліклініки переважно вимикають вранці, є складнощі і для лікарів і для пацієнтів. Але аби терапевту прийняти пацієнта, світла не треба. Пульсоксиметри і безконтактні термометри працюють на батарейках. Є проблема лише, якщо треба терміново зробити рентген”, – каже Ольга Савчук.
Авторка: Ольга Суровська
Comments are closed.