Соціум

Сніг на голову. Як на Франківщині три дні давали раду з негодою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кілька днів у Франківську та області люди обговорюють небувалу кількість снігу на вулицях. З одного боку — радість і передчуття різдвяних свят, а з іншого — головний біль комунальникам, проблеми пересічним людям й радість для «зрадофілів», пише Репортер.

_mg_9612

Снігопад не припинявся з вечора суботи. За даними надзвичайників, у 15 областях України за добу випала місячна норма. І, звісно, вранці наступного дня ніхто не був готовим до такого дарунку природи.

Нам таки пощастило, що сніг на наші голови випав у неділю. Не потрібно було ломитися через незаймані снігові намети на роботу, в садок, на навчання. Мали час оговтатися, зорієнтуватися і почати діяти. Та не склалося. Сніг передбачали, але недооцінили.

За ніч двори і припарковані автівки засипало, дерева падали під вагою снігу, а згодом ще й утворилися загрозливі бурульки та снігові шапки на дахах. Після негоди у Франківську понад 120 зламаних та повалених дерев, понад 30 пошкоджень електромереж. Через ожеледь на тротуарах травмувалися 25 людей.

Неділі на подолання наслідків стихії не вистачило. Тож, прийняли рішення скасувати навчання у школах і дитсадках міста в понеділок, а в області ще й у вівторок. Університети теж закрили на два дні. Хоча освітяни на роботу все ж вийшли.

За словами головного комунальника Івано-Франківська Михайла Смушака, зі снігом боролися усіма силами.

«Від 21 години суботи в місті працює вся наявна техніка, — запевнив він. — Проїзд центральними вулицями забезпечили, громадський транспорт рухається».

img_9632

Та навіть у вівторок, 15 листопада, протиснутися машинам було непросто — дорогу радше прогорнули, ніж розчистили. Про парковки забули, і водії не придумали нічого кращого, як кидати автівки де прийдеться. Те ж і з кишенями для громадського транспорту. З автобуса потрібно було вистрибувати в снігову кашу.

І якщо за проїзд транспорту сяк-так подбали, то пішоходи навіть у центрі міста були змушені йти вузенькими прокиданими стежечками. А щоб розминутися, доводилося вступати в замет. Пішохідні переходи вели у глибокі калабані, які обійти нереально — доводилося кожного разу перевіряти мешти на водопроникність.

На оперативці мера Смушак пояснив, що немає сенсу вивозити сніг, якщо він за два дні сам розтопиться. Цікава логіка, та мабуть не для країни, де є три зимові місяці. Комунальник також повідомив, що місто прибирали 15 одиниць техніки та близько 400 двірників. У понеділок Муніципальна інспекція склала 165 приписів за неприбраний сніг.

_mg_9605

Зима у листопаді застала зненацька не лише комунальників, а й автомобілістів, які змушені були терміново «перевзувати» колеса. І на шиномонтажах був справжній ажіотаж — водіям доводилося по кілька годин стояти в черзі.

Дісталося й тим, кому в неділю потрібно було їхати за межі міста. В аеропортах скасовували вильоти, потяги прибували із затримкою, а надзвичайники просили на нерозчищені дороги без потреби взагалі не виїжджати.

У службі автодоріг області повідомляють, що з 13 по 15 листопада облавтодор для розчистки снігу застосував 113 одиниць власної техніки та 25 — зі сторонніх організацій, використав 2100 тонн піщано-соляної суміші. Однак, на вівторок, важкодоступним залишався проїзд ще до 18 сіл у Верховинському, Косівському, Городенківскому районах.

Додалося роботи і рятувальникам. Лише за добу 14 листопада вони звільнили від снігу 111 машин, з них вісім автобусів, три швидких, по дві автівки РЕМу й автодору, один автомобіль поліції.

Франківець Віталій Філяк, який у неділю мав вилетіти до Барселони, ледве встиг на запланований рейс.

«Авікомпанія МАУ чотири рази переносила рейс, а потім — скасувала, — розповідає Віталій. — Пообіцяли, що перебронюють на наступний день, а в 17:50 повідомили, що не зможуть змінити бронь. В сумі понад 15 дзвінків на гарячу лінію. В результаті їхав до Львова з середньою швидкістю 33 км/год. А звідти — потягом до Києва, бо рейси зі Львова теж скасували».

Із залізницею на заході країни теж було непросто. Колії Франківщини вкрило 30 см снігу. А ділянки Львівської залізниці Коломия-Отинія та Отинія-Снятин через негоду залишилися без струму. Потяги затримувалися від 30 хвилин до кількох годин. Та у прес-службі кажуть, що графік руху вже відновили.

Місто й область потроху оговтуються від негоди. Та за два тижні — грудень, а з ним і чергові сніги й морози. І кивати на вічно раптовий снігопад уже не вийде.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.