Соціум

Щоб педалі не крутив чужий: як вберегти велосипед від крадіжки і що робити, коли його поцупили

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Неможливо не помітити, як щороку на вулицях Франківська збільшується кількість велосипедистів. Та якби не тішив цей факт, не може не засмучувати факт інший. Разом з тим росте й кількість ласих до чужих роверів. Як вберегти свого залізного коня від злодіїв і що робити, коли халепа вже трапилася?

Статистика сумна – з початку року до поліції з заявами про крадіжки велосипедів звернулося понад 80 франківців. Статистика розкриття таких злочинів ще сумніша. За півроку слідчі оголошували про підозру за фактом викрадання лише двічі і то… одній і тій самій людині. Правоохоронці розводять руками – довести, що людина викрала велосипед, вкрай тяжко. Більшість підозрюваних розповідають, що купили їх, а у слідчих бракує доказів, щоб довести протилежне.

Тому спершу про те, як зменшити ймовірність викрадення вашого велосипеда.

Пильнувати самому. «Єдиний 100 % спосіб вберегтися від крадіжки велосипеда – не залишати його без нагляду», – переконаний франківський велоактивіст Тарас Левків. Чоловік більше п’яти років їздить на велосипеді містом, а нині навчає цьому як тренер у велошколі від програми «Стала мобільність».

Відганяти від себе думки – та я швидко, за цей час нічого не станеться – рекомендують у патрульній поліції. Також копи просять батьків пильнувати за роверами дітей. Їх теж часто викрадають.

Замки – не панацея. «Кажуть, що потрібно 30 % вартості велосипеда витратити на велозамок. Але фактично всі без винятку замки можна або перекусити або відімкнути. Це лише питання часу», – каже Тарас Левків. Найбільш надійними вважаються цільнометалеві U-подібні замки (U-lock). Але й їх крадії ламають… ломом. Ще один мінус цього виду замків – вони досить важкі.

Далі за надійністю – кодові. Але й тут замок не завжди допоможе. У досвідчених крадіїв підбір коду займає 5-7 хвилин.

Не покладатися на відеокамери. Часто велосипедисти залишають свої ровери без нагляду, сподіваючись на камери спостереження. «Ми живемо не в кіно, – пояснює патрульний Юрій Михайлюк. – По-перше, ви не можете бути впевненими за якість відео, яке знімає камера. По-друге, якщо людина йде красти велосипед, то вона одягне шапку, капюшон, закриє обличчя. В результаті на записі буде видно просто силует».

Не залишати в під’їзді. За даними патрульних, найбільше велосипедів крадуть уночі у під’їздах будинків. За таких умов у крадіїв вдосталь часу, щоб відкрити або зірвати замок. Тому рекомендують завозити велосипеди в квартиру. Також застерігають від зберігання у гаражах.

«Паркуватися» у різних місцях. Регулярність – зло для велосипедиста. «Якщо ви щодня, наприклад, їздите на роботу на велосипеді і день у день пристібаєте його в одному і тому ж місці, то тим самим збільшуєте ймовірність того, що ваш велосипед вкрадуть», – каже Тарас Левків.

Коли біда вже сталась

Якщо раптом вам не пощастило і ви стали жертвою велокрадіїв, то рекомендують одразу дзвонити в поліцію. Далі спробувати знайти свідків і таки пошукати поблизу камери спостереження.

«Чому важливо одразу телефонувати в поліцію? Отримавши інформацію про крадіжку, її передають на орієнтування всім патрулям, які працюють в місті, тому шанси одразу затримати крадія збільшуються», – говорить речник патрульної поліції Микола Гурак. Каже, за гарячими слідами копи вже знаходили вкрадені ровери, але спец­обліку не ведуть.

Якщо не знайшли одразу, за справу береться слідчо-оперативна група. Результати роботи слідчих уже написані вище…

Активісти радять зробити фото велосипеда, а також записати номер рами. Це допоможе в пошуку.

Також активісти рекомендують самотужки взятись за пошуки. В першу чергу – розмістити інформацію у соціальних мережах. Так, кажуть, є шанс, що хтось із користувачі впізнає ваш велосипед на вулиці і повідомить.

Далі пропонують взятися за моніторинг сайтів оголошень про продаж роверів, сходити на ринок. У поліції кажуть, більшість велокрадіїв – це люди, які вже мали проблеми з законом, вони крадуть для продажу.

Інновації в поміч

Не оминула проблема велокрадіжок і айтішників. Як результат, сьогодні в арсеналі велосипедистів вже кілька різноманітних проектів, що дозволяють знайти вкрадені велосипеди.

Backmy.bike. Це база крадених велосипедів, яку розробили франківські програмісти з компанії «DCMedia». Сервіс дозволяє зареєструвати викрадений ровер, а також стане в пригоді тим, хто купує велосипед з рук і хоче переконатись, що він «чистий».

З початку року за допомогою цього сервісу знайшли два велосипеди.

Finder. Проект двох киянок – Катерини Стеценко та Алли Божко. За допомогою розробки дівчат можна відслідковувати рух велосипеду. Пристрій функціонує як GPS / GSM-маячок, який можна заховати у велосипедній вилці. Він має датчик вібрації, що викликає сигналізацію. Якщо велосипед все ж викрали, можна відслідкувати його пересування на карті. Завдяки сервісу Finder також можна ввести паспортні дані велосипеда, щоб підтвердити право на його власність.

Крім того, активісти радять ознайомитися ще з такими ресурсами, як www.bikehelping.org та www.mybikenumber.com

І наголошують – врятувати ровер від крадіжки може лише пильність його власника.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.