Соціум

Що являє собою український ринок нарізної зброї

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З початком активної фази російсько-української війни інтерес громадян до вогнепальної зброї суттєво зріс. У тому числі ця тенденція чітко простежується і на ринку карабінів та гвинтівок. Асортимент мисливських магазинів дозволяє придбати різні зразки, деякі з яких перебувають або нещодавно перебували на озброєнні силових структур західних країн.

Оскільки важливий вплив на результат стрільби має також використовуваний набій, треба відразу зазначити, що цивільним особам доступні виключно мисливські боєприпаси, тоді як номенклатура армійських набоїв дуже широка і до неї входять зразки з бронебійно-запальною, трасуючою кулею та інші. Крім того, у вільному обороті зустрічаються не всі аксесуари до зброї, які використовують бійці спецпідрозділів.

Хороше уявлення про різноманітність доступного асортименту нарізної зброї дає присвячена їй сторінка каталогу магазину “Мисливська зброя” – https://zbroya.store/zbroya/vognepalna-zbroya/narizna-zbroya/. Сьогодні підібрати карабін можна для будь-яких завдань.

Що являє собою український ринок нарізної зброї

Популярні види нарізної зброї

Серед усього асортименту, представленого в магазинах зброї, основним попит мають моделі з поздовжньо-ковзним затвором та напівавтоматичні зразки. Зустрічаються також штуцери (відрізняються переломними нарізними стволами) і карабіни зі скобою Генрі (мають специфічну систему перезарядки), але попит на них досить низький. Розглянемо популярні в Україні різновиди.

Гвинтівки та карабіни з поздовжньо-ковзним затвором

Їх також називають “болтівками”, бо сам затвор має альтернативну назву – болтовий. Перезаряджання відбувається вручну після кожного пострілу. Цей тип має сильні і слабкі сторони.

Переваги

  1. Висока точність та кучність. На відміну від напівавтоматів, де ще до виходу кулі починає працювати газовідвідний механізм перезарядки, “болтівка” є монолітною конструкцією, вся енергія порохових газів в якій йде виключно на розгін кулі в каналі ствола.
  2. Простота конструкції. Як наслідок – менш складний догляд за зброєю порівняно з напівавтоматами.
  3. Надійність.
  4. Як правило, зразки з поздовжньо-ковзним затвором мають меншу вагу, ніж напівавтоматичні моделі.

Недоліки

  1. Низька швидкострільність. Може мати критичне значення, якщо стрільба велася з відносно невеликої відстані, і розлючений звір стрімко наближається до мисливця.
  2. Ручне перезаряджання передбачає зміну положення рук і зброї після кожного пострілу, що означає необхідність щоразу прицілюватися заново.

Даний тип завдяки своїй точності та високій забійній силі – відмінний варіант для звірового полювання. Крім того, “болтівки” – це єдиний тип гвинтівок, який застосовують для стрільби на дальні та наддальні дистанції.

Напівавтоматичні моделі

Перезаряджання у цього типу відбувається за рахунок відведення порохових газів. Серед широко поширених, можна виділити дві основні платформи, на яких базується дана зброя – АК та AR-15.

Карабіни на базі АК (автомата Калашникова) – це конверсійні зразки (перероблені армійські автомати) або моделі, що з самого початку були спроектовані для потреб цивільного ринку. Незважаючи на те, що батьківщиною платформи є СРСР і найбільшого поширення вона набула на пострадянському просторі, у США вона також досить популярна.

Платформа AR-15 була розроблена у США конструктором Юджином Стоунером. На її основі в 1960-х роках було випущено автоматичну модифікацію – легендарну гвинтівку M-16, яка, отримавши деякі поліпшення, стоїть на озброєнні армії США і донині.

Кожна платформа має свої сильні сторони, тому при виборі варто виходити насамперед із цілей, які стоятимуть перед зброєю.

До переваг напівавтоматичних карабінів відносять:

  1. Високу швидкострільність. Газовідвідний механізм працює швидше за найвправнішого стрільця з болтовою гвинтівкою.
  2. Немає необхідності відводити погляд від прицілу, якщо потрібно зробити кілька пострілів поспіль.
  3. Магазин напівавтомата в основному має більшу ємність ніж у болтової гвинтівки або карабіна.

Недоліки:

  1. Менша, в порівнянні з карабінами з поздовжньо-ковзним затвором, точність і кучність.
  2. Більша механічна складність (за рахунок наявності газовідвідного механізму) робить напівавтомат відносно складним в обслуговуванні, а також сприяє меншій надійності порівняно з “болтівками”.
  3. Напівавтомати, здебільшого, важчі за болтові карабіни.

Таким чином, напівавтомат за рахунок своєї більш високої вогневої потужності здатний нівелювати помилки в прицілюванні та конструктивні особливості, які знижують точність. Проте наявність рухливих деталей вимагає грамотного своєчасного обслуговування, бо відмова зброї в невідповідний момент може призвести до загибелі мисливця.

Перспективи

Наразі громадянам України з нарізної зброї доступні лише мисливські гвинтівки та карабіни, які можуть застосовуватись лише для полювання та спорту. Однак представники керівництва країни дедалі більше схиляються до того, щоб дозволити доступ громадян до нарізного короткоствола – бойових пістолетів. Обговорення цього питання неодноразово відбувалося і в законодавчому середовищі. Позитивне рішення цілком можливе в найближчому майбутньому, що безумовно значним чином позначиться на українському збройовому ринку.

На правах промо

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.