Соціум

Що таке карта побиту та якою вона буває

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Карта побиту – це документ, за яким іноземний громадянин має законне право перебувати на території Польської Республіки тривалий період.

Також вона  дозволяє працевлаштуватися, безкоштовно навчатися, купувати нерухомість, транспорт, вести підприємницьку діяльність, відкривати візи для родичів.

Буває двох видів: часовего (тимчасового) або сталего (сталого, постійного) побуту. Перший документ видається строком до трьох років, другий дає дозвіл на проживання до десяти років, в подальшому, обидві карти можуть бути продовжені.

Умови отримання карти

Отримати постійну або тимчасову карту перебування можна як безпосередньо у канцелярії, так і швидше – через інтернет. В першому випадку доведеться звернутися у воєводство, згідно з місцем тимчасового проживання. При поданні заяви через інтернет, іноземний громадянин має звернутися в управління з метою підтвердження особи шляхом зняття біометричних даних (відбитка пальця). Слід мати на увазі, що однією з головних умов отримання є знаходження на території Польщі.

Підставою для отримання карти тимчасового побиту є офіційне працевлаштування, за умови стажу роботи від трьох місяців на одній посаді, відкриття власного бізнесу, а також вступ до навчального закладу на території країни. Окрім цього, документ видають в разі шлюбу з громадянином Польщі.

Карта сталого побиту видається тим, хто проживає в країні 5 і більше років або має польське коріння і може це документально підтвердити. Також власники тимчасових карт після закінчення строку їх дії можуть подавати документи на отримання КСП.

Робочі питання та особливості

При поданні документів, потрібно знати такі нюанси:

  • працюючим на одній роботі менше ніж 3 місяці необхідно отримати й пред’явити інформацію від старости (Informacjastarosty);
  • при зміні роботодавця обов’язкове отримання запрошення на роботу від нового роботодавця, інакше перебування буде незаконним;
  • біженцям для отримання карти побиту потрібно перебувати на території Польщі не менше двох років.

Власникам карт перебування також слід пам’ятати, що змінюючи роботу потрібно інформувати Уженд Воєводський на протязі 15 днів. Після цього необхідно знайти роботу в термін до 30 днів, інакше карта буде анульована.

Необхідні документи

Список документів для пред’явлення не має єдиного стандарту, та може відрізнятися, в залежності від воєводства, а також особистої ситуації (для дітей чи дорослих, для роботи чи навчання, та ін.). Для отримання карти найчастіше потрібні такі документи:

  1. Анкета. Заповняється польською мовою, обов’язково вказувати адресу фактичного проживання, щоб надалі отримувати за нею повідомлення.
  2. Договір про працевлаштування.
  3. Фотокартки (кількість – 4 шт., розмір – 4,5*3,5 см). Зверніть увагу: фотокартки мають бути кольоровими, зроблені не пізніше, ніж за 6 місяців до подачі.
  4. Медична страховка.
  5. Закордонний паспорт та його копії.
  6. Квитанція про оплату.

Можливо знадобляться додаткові документи, такі як свідоцтво про народження, довідка про несудимість, сімейний стан, відсутність заборгованості по податкам, тест ринку праці (Informacjastarosty), а також договір на оренду житла, тимчасова прописка. Для КСП потрібно довести матеріальну забезпеченість, а отже мати на банківському рахунку певну суму грошей (близько 10 000 злотих). Додаткову інформацію по картам побиту читайте на worksol.com.ua .

Отримання карти

Доки справа про надання документа розглядається, іноземний громадянин має право знаходитися в Польщі. Це забезпечується спеціальним штампом в закордонному паспорті. Розгляд справи може зайняти тривалий період (до 6-8 місяців), про рішення буде повідомлено за допомогою листа на вказану адресу. Проте пластикова карта буде видана ще пізніше, через 14-30 днів.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.