Соціум

Ринок вимагає програмістів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цього року івано­франківський університет імені Короля Данила Галицького відкрив три нових напрямки підготовки ІТ­фахівців. У виші вирішили піти на експеримент і змінити сам підхід до навчання, щоби у першу чергу їхні випускники відповідали вимогам роботодавців.

Для цього підписали договори з трьома компаніями – «SoftServe», «СофтДжорн­Україна» та «Eleks», які працюють на українському ринку та займаються розробкою програмного забезпечення. Саме ці компанії стануть практичною базою для студентів вишу. Які перспективи таким чином відкриваються перед нинішніми абітурієнтами, розповідають керівники цих компаній.

Сергій Фіцак, директор ТОВ «СофтДжорн­Україна»:

«Варто почати з того, що нині на ринку праці програмісти найбільш затребувані фахівці. Буває, що на одного припадає до п’яти відкритих вакансій. Якщо ж говорити по заробітній платі, то старт для студентів – це від 3 тисяч гривень, а зарплата ж досвідченого програміста сягає 20 і більше тисяч гривень.

Згідно з одним із досліджень, проведеного у 2012 році, ріст ІТ­галузі в Україні щороку становить 30 40 %, але проблема у тому, що виші країни не здатні забезпечити випуск сильних спеціалістів. На жаль, останніми роками спостерігаємо тенденцію до зниження рівня знань та практичних навиків випускників. А через дефіцит кадрів роботодавці готові брати на роботу молодих фахівців і самим навчати їх «з нуля».

То ж логічно, що нам є вигідною співпраця з вишем, який готує таких фахівців. Тим більше, що університет імені Короля Данила давно показав, що усвідомлює перспективність ІТ­напрямку. Для прикладу, вони підтримують щорічний захід «IT Event», де збираються сотні охочих дізнатися більше про діяльність місцевих ІТ­компаній, про новинки в розробці програмного забезпечення і т. д. І ми сподіваємося, що у результаті нашої співпраці студенти будуть більш підготовленими до роботи над реальними проектами, а це головне.

Згідно з нашою угодою, частина їхніх студентів зможе проходити практику в нашій компанії. Ми плануємо організовувати факультативи, а також заохочувати наших працівників, аби вони допомагали у підготовці конкретних навчальних програм.

І ми сподіваємося, що навчання за такою програмою зробить студентів готовими до реальної роботи у сфері програмування».

Наталя Мухітдінова, керівник Івано­Франківського філіалу компанії «Eleks»:

«Потреба на ринку в ІТ­фахівцях є і вона велика. Якщо ти умієш програмувати на будь­якій мові, то ти, не напружуючись, можеш знайти собі роботу.

Так, у нашій компанії ми ніколи не зупиняємо набір і перманентно у нас є відкритих як мінімум чотири вакансії. І навіть якщо у нас немає вільної вакансії, а приходить талановита людина, то ми не дозволяємо собі її втратити.

Не хочу нікого образити, але, на жаль, якщо говорити про підготовку випускників наших вишів, то вона, м’яко кажучи, недосконала. За їхніми програмами багато часу витрачається на теорію з якихось непотрібних і застарілих дисциплін. А практичних навичок дуже мало. Але маємо те, що маємо. Якщо приходить людина і ми бачимо, що її можна навчити, тоді компанія бере це на себе – відправляє на курси, конференції і так далі.

От зараз ми маємо угоду з університетом Короля Данила, сподіваємося, що таким чином зможемо безпосередньо впливати на якість освіти, а вже від того буде плюс самій компанії, не треба буде витрачати стільки часу на перепідготовку.

Ми домовилися, що студенти проходитимуть практику на базі нашої компанії. Тобто у них будуть цілком адекватні завдання, після виконання яких вони отримають затребувані на ринку навики.

Крім того, цей виш нам імпонує і ще тим, що набір студентів у них менший, ніж, скажімо, в державних ВНЗ Франківська. А на меншу аудиторію легше впливати. І ми надіємося, що зможемо зацікавити студентів добрим прикладом. Тим більше, що перед ними відкривається хороша перспектива – працювати вже після третього курсу. І ми готові брати їх до себе на роботу, все залежатиме від їхнього бажання вчитися».

Любомир Ходак, директор Івано­Франківської філії компанії «SoftServe»:

«Добре відомо, що заробітні плати ІТ­фахівців одні з найвищих в країні. Якщо говорити про програмування, то початківець у Івано­Франківську може зароб­ляти 2400 3200 грн. Середня заробітна плата коливається в районі 8800 11 000 грн. Досвідчені програмісти можуть заробляти 13 000 грн. і вище. Все залежить від кваліфікації спеціаліста.

Разом з тим хороший фахівець ніколи не залишиться без роботи. Дефіцит ІТ­кадрів по Україні – 30 %. І як результат, ІТ­компанії змагаються не тільки за досвідчених спеціалістів, але і за випуск­ників профільних спеціальностей. Про це свідчить збільшення державного замовлення на такі напрямки.

Разом з тим компаніям доводиться переучувати випускників вишів, оскільки університетські програми є застарілими, а викладачі здебільшого не мають реального досвіду розробки ІТ­проектів. Для прикладу, нам доводиться переучувати близько 90 % випускників.

Ми активно працюємо на заповнення прогалин у їхніх знан­нях. Так, «SoftServe» створив власну структуру – IT­академію, яка пропонує 3 місячні курси. Тепер же ми підписали угоду з університетом ім. Короля Данила. Тут для нас очевидними є два плюси – економія часу і грошей. Зараз ми витрачаємо 5,5 6 місяців на підготовку фахівця (3,5 місяця в академії і ще 2 3 місяці на інтеграцію в проект). Ми очікуємо, що інститут впровадить новітні програми навчання, що дозволить нам скоротити час підготовки молодих спеціалістів мінімум на 20 %.

Ми готові допомагати інституту з навчальними програмами та залученням спеціалістів з виробництва, які будуть ділитися досвідом зі студентами. Також плануємо організовувати спільні екскурсії по офісу компанії для ознайомлення абітурієнтів з умовами праці та перспективами, які пропонуються компанією «SoftServe». У перспективі ми плануємо брати їхніх студентів до нас на роботу. Звісно, якщо вони поставляться до навчання відповідально, і після його завершення будуть відповідати нашим критеріям відбору – високий рівень англійської мови і технічних знань».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.