В Івано-Франківську фахівці “Архітектурно-планувального бюро” за замовленням департаменту містобудування та архітектури виготовлять проєкт реставрації колонади готелю “Дністер”.
Його розроблять за гроші з міського бюджету, пише Репортер з посиланням на КУРС.
Назва документа, за яким реставруватимуть колонаду, — “Паспорт опорядження частини фасаду (першого поверху) будинків на вулицях Січових Стрільців, 12 та Шевченка, 1”. Про це повідомив директор департаменту містобудування та архітектури Орест Кошик на сторінці у Facebook.
“Ми будемо проводити дослідження колонади, тому нам треба побачити, які матеріали були, зробити так звані зондажі і взяти історичну довідку. Зондажі робитимуть на збереженій колонаді, яку не засклили, з якох не здерли штукатурку. Так ми зможемо побачити автентичні матеріали, автентичний колір будівлі, тому що вона зводилася комплексно”, — розповів Суспільному архітектор КП “Архітектурно-планувальне бюро-ІФ “Остап Дольний.
Щодо того, чи мають фахівці доступ до заскленої частини колонади, Остап Дольний зазначив: “Найімовірніше — неможливо побачити. Я ще не був на об’єкті. Мені потрібен буде доступ до колонади, яка зараз за ширмою, де поставили склопакети. Потрібно глянути, в якому вона стані і оцінити обсяг робіт”.
Зі слів Остапа Дольного, паспорт пам’ятки архітектури або її частини – це набір креслень і текстових матеріалів.
Туди вносять дефектний акт, де вказують проблемні фрагменти будівлі: замокання, втрачені елементи. Далі треба сформувати паспорт опорядження, у якому вказана колірна гама, а також окремі деталі, які потребують відновлення.
З хворої на здорову: у Франківську знову скандал навколо готелю «Дністер» (ФОТО)
Для міського архітектурно-планувального бюро і Остапа Дольного зокрема – це не перший такий проєкт. Франківські архітектори виготовили й паспорти фрагментів фасадів будинків або комплексних будівель на вулицях Сотника Мартинця, 4, Незалежності, 37, костелу на Грюнвальдській.
“Люди, зокрема бізнесмени, інші жителі міста за свої гроші захотіли відреставрувати (будівлі — ред.). Звичайно, ми брали більше елементів фасаду, щоб у майбутньому, коли б розроблявся проєкт реставрації цілої будівлі, можна було провести всі роботи”, — розповідає архітектор.
Він також сказав, що ніколи не бачив паспорта реставрації готелю “Дністер”, хоча це, з його слів, — чи не єдина пам’ятка архітектури міста, про реставрацію якої заявили цілісно, як про єдину комплексну будівлю.
“Я думаю, що паспорт існує, тому що при виготовленні документації на пам’ятки архітектури через київське ДАБІ, Міністерство культури повинен бути паспорт опорядження. Який він, ми не бачили. Всі ці роботи почалися в момент реформи. Розформувалася Держархбудінспекція, не було органів контролю, а повноважень в архітектури чи навіть франківського ДАБІ, щоби вплинути на виконання робіт, немає”, — каже Остап Дольний.
Він додає, що за попередніми підрахунками бюро, паспорт опорядження коштуватиме міському бюджету 20 тисяч гривень. На його виготовлення піде від півтора до двох місяців за умови, якщо власники відкриють прибудову для фахівців, стверджує архітектор.
Щодо реставрації, мовить Остап Дольний, то поки не відомо, хто її проводитиме – місто, власники готелю чи власники частини будівлі на Шевченка, 1.
“Є багато варіантів вирішення цього питання. Там є і ОСББ, яке могло би податися на бюджет участі. Можливо, місто захоче долучитися. Міг би і бізнес приєднатися. Якщо власники “Дністра” зроблять свою частину якісно і фахово, то тоді можна буде про щось говорити”, — говорить архітектор.
Він також додає, що наразі не йдеться про кардинальні архітектурні зміни у готелі: “Думаю, те, що вже зроблено, навряд чи вдасться поміняти. Врятувати частину і показати дійсно, як воно би мало бути, — це можна зробити”.
За словами Остапа Дольного, розробка проєкту реставрації колонади відкриє можливості для порятунку ансамблю усієї будівлі.
Нагадаємо, реставрація готелю «Дністер» розпочалася у 2017 році. Під виглядом реставрації франківський підприємець Мирослав Бойко добудував до готелю зайві поверхи, замінив на даху автентичну черепицю на бляху, змінив колір будинку, а замість відтворення автентичної годинникової вежі встановив нову, не схожу на первісну ані за формою, ані за розміром.
Власники також засклили історичну колонаду з наміром перетворити публічний простір на частину холу готелю.
Після цього сотні небайдужих франківців влаштували дві акції протесту біля будівлі, вимагаючи прибрати склопакети і повернути колонаді первісний вигляд.
Чимало відомих українців підтримали вимоги франківської громадськості в конфлікті довкола пам’ятки архітектури готелю “Дністер”. Про необхідність дотримуватися пам’яткоохоронного законодавства, поважати й берегти спільну історичну спадщину нинішнім власникам “Дністра” нагадали письменник Юрій Андрухович, акторка Ірма Вітовська, архітектор і урбаніст Юліан Чаплінський, письменник і перекладач Остап Українець, письменник Тарас Прохасько, архітектори Володимир Ідак і Володимир Гайдар, художник Ігор Роп’яник та інші.
Недавно, Марцінків нагородив горе-реставратора готелю “Дністер” Мирослава Бойка відзнакою “Міць і гордість міста”.
Comments are closed.