22 квітня у Франківську стартувало голосування за проекти «Бюджету участі». 130 ініціатив мають можливість розділити 4 млн грн. Проголосувати за переможців може кожен франківець. «Репортер» роздивився конкурсантів поближче.
Умови й дедлайни
Цьогоріч міськрада прийняла на конкурс 133 проекти, але до голосування дійшли 130. Один проект зняла комісія, бо той не був у компетенції міськради – з бюджету міста його фінансувати не можна. Два проекти, що стосувалися однієї адреси – благоустрою алеї біля аеропорту – об’єдналися в один. Згідно з новим положенням про конкурс, від одної адреси чи установи може бути лише один проект. Тож мешканці вирішили подати інший проект наступного року.
Ще два проекти були щодо одної школи – тут теж один зняли на користь іншого. А от ще дві школи так і не змогли вирішити, який із проектів відкликати.
«Там є конфлікт. Але у нас немає механізму їх зняття, – говорить координаторка «Бюджету участі» Христина Костирко. – Згідно з положенням, при виграші обох проектів фінансується той, який набере більшу кількість голосів. А якщо голосів буде однаково, то виграє менший за фінансуванням».
Голосувати за учасників конкурсу можуть усі франківці, а також селяни з Угорників, Хриплина, Микитинців, Крихівців чи Вовчинця. Одна людина може обрати лише один великий і один малий проекти.
Голосувати можна онлайн на сайті bu.mvk.if.ua з допомогою електронного цифрового підпису чи BankID. А з 3 травня – і в центральному ЦНАПі чи в одному з його підрозділів на вулицях Івана Павла ІІ, 4, Мазепи, 185, Галицька, 124. Також мікрорайонами та приміськими селами їздитиме мобільний ЦНАП. Його графік теж є на сайті «Бюджету участі».
Христина Костирко каже, що минулого року в голосуванні взяли участь 25000 мешканців, а цьогоріч лише за два перші дні – вже є 7000.
Точну кількість переможців нині сказати не може ніхто. Усе залежатиме від суми фінансування проектів, які здобудуть найбільше голосів.
Серед малих проектів у освітній категорії може бути 11 проектів з максимальним фінансуванням, а в категорії інші – близько 15 проектів. При максимальній сумі у 300 тис можна буде профінансувати два великі освітні проекти. А в категорії інше – ще три.
«Не всі великі проекти претендують на фінансування в 300 тис. Є й менші – на 100 чи 200 тисяч. Тоді суму, яка залишиться, віддадуть проекту, який, можливо, й не переможе, але впишеться у гроші, що залишилися», – каже Костирко.
Парк, палац, наркодиспансер
Серед проектів – не лише локальні ініціативи, а й масштабні загальноміські. Так, очільниця КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк зареєструвала великий проект з влаштування «Зеленого лабіринту» в парку Шевченка вартістю 156 703 грн.
Аби залучити до голосування більше людей, на сторінці КП у Facebook запустили розіграш 10 годин катання на човнах чи катамаранах на міському озері. Аби взяти участь, треба проголосувати за «Зелений лабіринт» на сайті бюджету участі, позначити у коментарях під дописом того, з ким кататиметесь, і поширити допис. Розіграш проведуть 23 травня.
Працівниця КП «Палац», архітекторка Лариса Поліщук за 250 540 прагне створити макет міста-фортеці Станиславова XVII-XVIII століття. А Ірина Шевчук планує за 293 110 грн встановити вуличні меблі для громадського простору на території палацу Потоцьких.
Ще один цікавий великий проект – творчий простір «Сцена +» для сімейного відпочинку та благодійних і соціальних ініціатив у мистецькій студії «Акторко». Режисер, хореограф та співзасновник студії Євген Холодняк оцінив проект у 211 459 грн.
А от студенти ПНУ хочуть облаштувати занедбаний простір на вулиці Шевченка біля коворкінгу «Апостроф». Автор ініціативи Андрій Шпак прагне, щоб новий простір став місцем відпочинку, творчості й саморозвитку. Зокрема, планує проводити там перегляди кінофільмів, акустичні концерти, художні виставки. Для втілення задуманого треба 298 900 грн.
Засновник компанії з виробництва свіжообсмаженої кави Тарас Бойчук подав великий проект на 300 тис грн з облаштування відпочинкової зони на міському озері. Він планує розчистити ділянку біля «Парк готелю» від чагарників і сміття, облаштувати окремі місця для розведення вогню та встановити сміттєві баки, лавочки, столи.
Долучився до конкурсу проектів і керівник обласного наркодиспансеру Валерій Скопич. За 254 474 грн він хоче облаштувати на території диспансеру тротуари з бруківки, місця для паркування швидкої допомоги та автівок відвідувачів, влаштувати колодязі та відведення дощової каналізації.
Рятувати життя та допомагати іншим
БФ «Карітас» подав великий проект «Мир і безпека починається з сім’ї» з бюджетом у 299 950 грн. За ці гроші проведуть тренінги для дружин учасників АТО, групи психологічної підтримки, виїзні інтеграційні сімейні зустрічі, кіно- та дискусійні клуби, міський фестиваль та фотовиставку. Ініціатива розрахована на ветеранів АТО та їхні сім’ї, на внутрішньо переміщених осіб і місцевих, що опинилися у складних життєвих обставинах.
Василь Адамчук та Ростислава Мартинюк за 195 024 грн хочуть реалізувати соціальний проект Odizh зі збору й реставрації одягу і побутових речей. Непридатні до вжитку речі – утилізовуватимуть. А до роботи в проекті залучатимуть людей з інвалідністю.
Андрій Марков подав проект зі створення цілодобового кризового центру для постраждалих від домашнього насильства «Притулок Гармонія». Вартість – 293 000 грн.
Ще одна ініціатива з порятунку життя належить лікарю-кардіохірургу Івану Будзану. Він пропонує встановити вуличні дефібрилятори. Вартість ідеї «Врятуй життя з АЗД (Автоматичний зовнішній дефібрілятор – Ред)» – 232 950 грн.
А завідувачка лікувально-діагностичного відділення міської дитячої лікарні Галина Григорів подала малий проект з комп’ютерної спірографії дітям із захворюваннями органів дихання. Такий метод дозволяє ефективно діагностувати у дітей бронхіальну астму. Вартість – 42 тис грн.
Згідно з проектом Христини Магас «Рятувати – просто», за 299 722 грн планується розробка та запуск мобільного додатку першої допомоги та організація міжнародних мальтійських маневрів для рятувальників.
Ще одна ідея від мальтійців – «Приятельський бал для людей з обмеженими можливостями», який планують провести у готелі «Надія». Хочуть запросити понад 50 учасників на візках, 60 волонтерів і 55 гостей. Потрібно 95 080 грн.
Малий проект Юрія Іщука «Дитяча 3D-Лабораторія» для всіх охочих школярів має бюджет у 99 470 грн. Учні міста зможуть безоплатно відвідувати гуртки у новоствореній 3D-лабораторії в міському центрі науково-технічної творчості.
Поміж типових ремонтів у школах, садках та під’їздах вирізняється проект «Місце, де народжуються ідеї» – ремонт вбиральні для дівчат в Угорницькій школі. Автори просять на це 118 531 грн. Але подача ідеї, погодьтеся, класна.
І це лише частина з того, що прагнуть втілити франківці та мешканці приміських сіл. Вибирати є з чого. Проголосувати можна до 20 травня.
Comments are closed.