Соціум

Проблема покоління Z. Як захиститися від кіберцькування

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Вони виросли зі смартфоном в одній руці і планшетом в іншій. Ці молоді люди об’єднані павутиною «Інтернет», але ізольовані один від одного фізично. Знають що таке Direct, хейтити, хайп, реклама по бартеру. Однак, сучасна молодь все частіше звертаються за допомогою через низьку самооцінку, депресії та душевні розлади.

Ба більше, з приходом пандемії їхній екранний час збільшився вдвічі, а проблема кібербулінгу загострилась, пише Репортер. То що ж відбувається та як від цього вберегтись?

У книзі «Zкономіка» американський дослідник Дорсі сказав, що технологія стала ключовим маркером ідентичності покоління Z. Хто це такі?

Зумери – хто вони

Ці люди народилися в період 1997-2010 років. Покоління відрізняється способом сприйняття інформації: для зетів відео в Tik Tok буде нести більше сенсу, ніж прочитана книга. Вони не питають дорогу у перехожих, бо мають Google Maps. У них є програми обміну повідомленнями, які «не залишають паперового сліду». А ще, можуть робити покупки в Інтернеті, причому не завжди в тій країні, у якій живуть.

Але вони страждають від низької самооцінки і не тільки. І все тому, що живуть в епоху гонки за кількістю «лайків» під «постами» і образливих анонімних коментарів та повідомлень.

Натрапити на агресію в соцмережах дуже легко. Її метою є кривда, збитки і незручності іншим. А особливості Інтернет-середовища – жирний «бонус» для кібер-переслідувача. Бо тут все анонімно, можна підмінити ідентичність, охопити велику аудиторію одночасно, тероризувати і тримати у напрузі будь-де і будь-коли.

Instagram включений до списку трьох мереж з найвищим відсотком користувачів, які повідомляють про досвід кіберзалякування. Тут кіберцькування відбувається по-різному: розміщення образливого зображення когось іншого, ненависних коментарів, агресивних підписів, або створення підроблених профілів, які роблять вигляд, що то хтось інший.

Також у рейтингу форм кібербулінгу перше місце має розповсюдження неправдивої інформації, з чим стикався кожен п’ятий підліток.

Таке залякування має негативні наслідки для людини та провокує стрес у всіх його видах. ЮНІСЕФ повідомляє, що жертва буде почувати себе сумною, самотньою та нездатною спати і їсти, або поступово втратить інтерес до діяльності. Знущання може призвести до постійних думок про самогубство.

Наскільки значною є проблема в Україні?

 «За даними Єдиного реєстру судових рішень, в Україні понад 18% рішень щодо булінгу стосуються дій, які завдали психологічних страждань і були вчинені в інтернеті за допомогою гаджетів.

Найбільше протоколів стосовно кібербулінгу складено в Київській області. Частіше ображають хлопці – 70%, а от страждають від кібербулінгу переважно дівчата – близько 80%.

Такі дані нового аналітичного дослідження «Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі України», – пише Докудейз.

Представниця Уповноваженої ВР України з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина розповіла, що ще 6 років тому в офіс Уповноваженої не надходило звернень щодо булінгу, а за останні 3 роки їхня кількість зросла в десятки разів.

Куди можна звернутись, у разі онлайн-булінгу?

Національна поліція України за номером 102 (цілодобово).

Безкоштовна правова допомога УГСПЛ за номером (044) 383 9519, (094) 928 6519.

Координаційний центр правової допомоги за номером 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України).

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини фейсбук-сторінка, телефони: 8 800 501 720, (044) 253 7589.

В період, коли діти особливо багато часу перебувають вдома, батькам важливо пам’ятати, що сім’я є основним джерелом, який визначає поведінку дитини в колективі. Саме розрив між батьками та дітьми формує безконтрольність, безавторитетність та жорстокість молодшого покоління.

Якщо ви знаєте людину, яка зіткнулась з інтернетцькуванням – обов’язково допоможіть їй.

Авторка: Валентина Бойчук

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.