Громадські активісти спільноти Автомайдан Долина оприлюднили в інтернеті відео про те, як після глобальної реконструкції виглядає дитячий садочок у селі Рахиня Долинського району. Вартість робіт становила майже 1,5 млн грн. Офіційно його відкрили місяць тому – стрічку перерізали обласні та районні чиновники. Зовні наче все добре, але чомусь ніхто не цікавився питанням безпеки, гігієни, грошей тощо. Ну, майже як завжди…
Рахинянський каламбур
З дороги видно обшитий дошкою двоповерховий будинок, око милують білі нові вікна. Брукована доріжка, обабіч яскраво пофарбовані жирафи з автомобільних шин та кілька свіжих клумб. Всередині дві показові групи, щоправда, діти різного віку спатимуть поруч, передбаченої у проекті другої спальні нема. Та це не єдине зауваження до нового садочка.
«У вас є графин, вода?» – запитує виховательку в. о. директора Рахинянського НВК Надія Попович (директор зараз на лікарняному). Вихователька каже, що є електрочайник. Жінка з дому принесла горня і з нього дає пити усім дітям.
У садочку сформовані дві групи по 15 дітей. Та скільки їх є насправді, ніхто точно сказати не може.
«Сьогодні було п’ятеро, які адаптуються, – каже Надія Попович про молодшу групу. – Тобто вихователька сказала, що, згідно з методикою, кожного дня має приходити одна нова дитина. Швидше не розпочали у зв’язку з тим, що не була проведена вода. Тепер вода є. Як буде на місці директор школи, надіємося, що він укладе договір про харчування, тоді вони працюватимуть повний робочий день».
Заняття в садочку – це така собі прелюдія навчального процесу – малеча ніби вчиться. Попри відсутність тарілок і горнят їх начебто навіть годують – у шкільній їдальні, перебудованій із колишньої бібліотеки, бо теперішній садочок розташували у колишній шкільній їдальні – отакий рахинянський каламбур.
Зона небезпеки
Новий садочок розміщений у дерев’яному будинку, він з минулого століття. Документи про те, що легкозаймисті стіни обробили спеціальним розчином, нам не показали. Не видно жодного пожежного датчика. Тоді як у проекті йдеться про необхідність встановлення автоматичної пожежної сигналізації, системи сповіщення про пожежу та захисту від удару блискавки.
Пройти через другий вхід та піднятися на другий поверх журналісту не дозволили. Василь Хом’як, сільський голова, у шкільного виконроба забрав ключі. Мовляв – це власність громади села Рахиня, тож на території садочка робить що хоче.
Згідно з проектом реконструкції, на другий поверх мали вести металеві сходи. Тут повинна бути кімната для занять фізкультурою, музична зала та медкабінет. Сьогодні половина дитсадка виглядає наче суцільна руїна. В якому стані перекриття – невідомо. Як і невідомо, хто гарантуватиме безпеку дітям, коли садочок запрацює на повну.
«Медична кімната повинна бути, але хіба це основне?» – питає сільський голова. Натомість, запевняє, що усе робили – на благо громади. До прикладу, саме об’єднати дві спальні в одну – захотіли місцеві жителі.
«Ми купляли, ми робили малюнки на стінах, тому що хотіли, щоб було гарно і зручно діткам, – емоційно пояснює Світлана Озгович, одна із матерів, які прийшли підтримати сільського голову. – Ми прибирали, садили квіти, робили клумби. Я думаю, що ми дуже багато зробили».
Батьки не менше стривожені увагою до їхнього садочка, ніж війт і вчителі. Кажуть, раніше в селі був дошкільний заклад, діти ходили до старого приміщення лісництва. А там умови жахливі. В новому садочку і справді усе затишне, гарно пофарбовані стіни з великими малюнками, яскраві столики та ліжечка. І байдуже, що якось випадково діти спатимуть і хворітимуть в одному приміщенні. Посуду немає, кухня не готова й невідомо коли працюватиме. Бо обіцяних стільниць і шаф для посуду не закупили, грошей вистачило лише на холодильник, плиту та бойлер. Решту, за словами сільського голови, мав би забезпечити підприємець. Утім годувати дітей та витрачатися на обладнання ніхто не поспішає.
Справді без конфлікту інтересів?
У Долинському районному відділі освіти про приїзд журналіста знали. Та зайти всередину неможливо, двері на замку. Уже на другий день чиновники запевнили, що проекту реконструкції дитячого садочку, як і рішення комісії, яка б мала прийняти в експлуатацію реконструйоване приміщення, не мають. Мовляв, документ – у відділі капітального будівництва. Але знайти його там теж не вдалося – усі у відрядженні, поїхали в район. З-поміж як мінімум трьох офіційних копій проектів реконструкції дошкільного закладу не вдалося побачити жодного.
Саме Долинська РДА лобіювала реконструкцію садочка в селі Рахиня. Генпідрядником стала фірма Віталія Скрипника – члена колегії райдержадміністрації і радника голови РДА Юрія Мазура. Сам чиновник у такому збігу обставин жодного конфлікту інтересів не бачить.
«Що йому заважає робити підрядні роботи в нас в районі? – питає Мазур. – Член колегії і мій радник – це не означає, що було упереджене ставлення, або навпаки – допомога у вирішенні будь-яких питань. Це вирішується на рівні управління освіти молоді та спорту».
При цьому голова РДА не пояснює, чому під його тиском два тижні тому заяву про звільнення написав начальник цього ж таки управління.
На реконструкцію Рахинянського навчально-виховного комплексу, тобто двоповерхової споруди, де на першому поверсі розташований садочок, а поверхом вище залишили руїну, витратили 1 млн 400 тис гривень.
«Поміняно вікна, було утеплено приміщення мінеральною ватою, зовнішні стіни оббито сендвіч-панелями. Ну і внутрішнє устаткування, починаючи із санвузлів, кухонного приладдя і так далі і так далі», – обґрунтовує витрати Юрій Мазур.
Хто дозволив навчатися у дитсадку, який не має необхідних заходів безпеки – невідомо. Голова РДА підтвердив, що оновлений садочок в експлуатацію не здали до цих пір. Жодної експертизи, технічного висновку спеціальної комісії нема. Не існує і відповіді на те, чому замість запланованих двох поверхів в дитсадку відремонтували лише перший.
Та головне – щоб дітям було зручно.
Comments are closed.