У 2010 році в Івано-Франківську всерйоз заговорили про геотермальну котельню. Через два роки тисячі мешканців уже мали грітися теплою водою з-під землі, а міський голова Віктор Анушкевичус заявляв, що проект на фінішній прямій. З огляду на високу вартість опалення франківських квартир проект геотермального обігріву виглядає ледь не казковим. Але ж яка його доля?
Умілі руки
Ідея користуватися теплом землі не нова й успішно впроваджується у багатьох країнах. Кілька років тому серед іванофранківців поширили думку, що на території міста на глибині 3,5 км є геотермальний водоносний горизонт, температура якого сягає 85-87 градусів.
«При наявності відповідних мереж тепло, добуте з термальних вод, можна використовувати для комунальних потреб (собівартість однієї гігакалорії буде втричі нижчою від тієї, що, приміром, нині продукує «Івано-Франківськтеплокомуненерго»), або з допомогою парової турбіни, підігрівши воду до +130 градусів – для виробництва електроенергії», – розповідав тоді директор Інституту проблем надійності газонафтопроводів Академії геологічних наук і підприємства «Геотермал» Віктор Шевчук.
Науковець зазначив: для реалізації проекту мерія Івано-Франківська вже виділила майже 1,5 гектара землі в мікрорайоні «Позитрон» (біля будівельного гіпермаркету «Епіцентр») і надала письмову гарантію купівлі «підземного» тепла упродовж 15-20 років.
Ще у 2010 році Шевчук повідомив, що документація геотермальної котельні вже має позитивні експертні висновки територіального управління Держінспекції з енергозбереження. Проект установки мала розробити німецька компанія «Пасивні технології», оскільки в Україні немає досвіду проектування. Обладнання очікували від компанії «Siemens».
«Установка дозволить місту заощаджувати 20 млн. кубічних метрів газу на рік і зменшити викиди СО2 в атмосферу, а також забезпечить теплом понад 50 тисяч городян», – не міг натішитися міський голова Віктор Анушкевичус.
Проте із нібито «виділеною» під установку ділянкою щось пішло не так. Схоже, що про неї просто забули, бо вже у 2012 році «Геотермал» для реалізації свого задуму знову просив у міської ради в трирічну оренду два гектари землі на вулиці Стуса. Обіцяли вкласти у свердловину та її облаштування понад 10 млн. євро, проте депутати не повірили. Мовляв, на виділеній території може з’явитися не геотермальна установка, а комерційна чи житлова нерухомість.
«В Івано-Франківську це була б перша в Україні експериментальна установка», – зацікавлював депутатів Івано-Франківської міськради Віктор Шевчук.
Він додав: п’ять геотермальних установок можуть повністю забезпечити теплом споживачів Івано-Франківська.
Під час обговорення проекту тодішній в.о. директора КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Руслан Гайда висловив зацікавленість в його реалізації і запропонував для облаштування геотермальної установки ділянку землі поблизу котельні на вулиці Симоненка. Депутати доручили Гайді опрацювати можливість реалізації ідеї та надати свої пропозиції на чергову сесію міськради.
У 2013 році Івано-Франківська міська рада вирішила звернутися до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу з проханням надати роз’яснення технічної доцільності та ефективності впровадження в Івано-Франківську проекту «Геотермал». Науковці ІФНТУНГ зазначили: проект треба доопрацювати.
Під час чергового обговорення Анушкевичус підтримував ідею.
«Ми ж не втрачаємо свої гроші?», – звернувся тоді міський голова додепутатів.
«Ми ризикуємо тим, що даємо землю. Якщо цей проект не буде успішним, її нам ніхто не поверне», – апелював депутат Ярослав Бачкур.
Землю для будівництва геотермальної котельні депутати так і не виділили, цим самим поховавши ідею чи то альтернативного тепла, чи то заволодіння двома гектарами землі.
Умили руки
«Вся історія тоді й закінчилась, – розповідає Олексій Лозовий, заступник начальника управління земельних відносин міської ради. – Депутати не передали землю під будівництво котельні тоді і більше це питання в нашому управлінні не піднімалось».
Лозовий не стверджує цього однозначно, бо каже, що працює в управлінні не так давно, проте «якби щось було, то ми би щось знали».
Відхрещується від геотермальних інновацій і начальник відділу енергозбереження та екології Іван Дмитрученко.
«То були ідеї й інтереси окремих людей. Відділ енергозбереження ніколи не пропагував таку ідею і навіть зараз не підтримує проект добування теплої води з-під землі», – каже Дмитрученко.
Чиновник упевнений, що ніхто не знає, «скільки там є тієї теплої води». Мовляв, навіть якщо під містом і є геотермальні води, то вони дуже глибоко, а сам процес буріння свердловин є надзвичайно дорогим.
Проте треба зауважити, що член виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Сергій Федорців згадав про забуту котельну і цьогоріч. Під час одного з круглих столів він зазначив, що проект котельні «вже у розробці», а побудувати її можуть…де б ви думали? Так, неподалік «Епіцентру».
«Наразі ми взагалі не розглядаємо проект будівництва геотермальної котельні, – стверджує директор департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак. – Можливо, колись і повернемось до цієї ідеї, але нині вона не стоїть на порядку денному у комунальників».
І багато води утекло…
Директор інженерно-екологічного інституту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Мирослав Мазур пригадує, що науковці обговорювали проект «Геотермал».
«Ще колись фахівці наголошували на недостатньому вивченні економічних, техногенних та екологічних ризиків будівництва котельні. Проте пройшло багато часу і щоб про щось говорити, треба бачити проект. Потрібно сідати за стіл, показувати проект екологам і геологам, які зможуть оцінити його переваги й недоліки», – каже Мазур.
За словами науковця, дослідження наявності геотермальних вод під Івано-Франківськом, як і будь-які інші дослідження, вимагають постійного моніторингу.
…і слід пропав
Мало того, складається враження, що разом з ідеєю геотермальної котельні помер (чи затих) і її генератор – підприємство «Геотермал». Ми навіть знайшли інформацію, що у «Геотермалі» змінилося керівництво, проте зв’язатися з ним не вдалося. Мовчать і службові телефони, які вказані в офіційних документах. Схоже, що до ідеї використання підземних вод для обігріву квартир в Івано-Франківську повернуться ще не скоро, якщо повернуться.
Comments are closed.