Соціум

Підопічні «Оселі» для людей з інвалідністю судяться з департаментом соцзахисту ІФ ОВА

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У будинку підтриманого проживання для людей з інвалідністю «Оселя віри, надії та любові» з 2019 року живуть троє підопічних. Щороку фінансування будинку з боку влади зменшувалося. А цьогоріч від департаменту соцзахисту ОДА підопічні будинку ще не отримали жодної гривні, пише Репортер.

Підопічні «Оселі» для людей з інвалідністю судяться з департаментом_1

Наразі у судах відкриті дві справи за позовом підопічних «Оселі». Черговий розгляд однієї з них відбудеться 2 листопада.

Керівник проєкту Василь Футерко розповідає, що будиночок підтриманого проживання «Оселя віри, надії та любові» був відкритий в Обертині у 2019 році. Такий заклад дозволяє людям з інвалідністю проживати не в інтернатах, а в умовах, наближених до домашнього житла. Нині оселя змушена судитися з владою, яка обіцяла підтримку, але не дотримала слова.

Читайте: В своїй хаті. Як війна змінила життя оселі для людей з інвалідністю в Обертині

Це починалося як спільна ініціатива волонтерів та місцевої влади. Ми не підписали, на жаль, жодних меморандумів, але попередньо йшлося про оплату базових потреб на утримання життя в будиночку. Нині грошей не вистачає. Ми вимушені відстоювати наших підопічних в судах і шукаємо підтримки, – говорить Василь Футерко.

На цей рік на тендерні закупівлі для «Оселі» було передбачене фінансування в 300 тис грн проти 400 тисяч, передбачених у 2020 році.

Ми просили збільшити нам фінансування хоча б на 130 тис, аби покрити зарплату трьох асистентів, які позмінно працюють в будинку, і комунальні послуги, – каже Футерко. – У нашому випадку гроші виділяються через обласну програму соціального фінансування, бюджет якої склав цього року 10 млн. Але ми отримали лише відписки, що нам фінансування збільшити не можуть. Хоча фінансування інтернатних закладів щороку збільшується.

Підопічні «Оселі» для людей з інвалідністю судяться з департаментом_2

Цього року «Оселя» має чотири судові спори.

Два – на стадії розгляду. Зокрема один позов про те, що фінансування у 300 тис грн не покриває потреби будиночка. Інший, розгляд якого передбачений на 2 листопада, полягає в тому, що департамент мав би проводити фінансування наперед, аби забезпечити функціонування будинку.

Зазвичай закупівлі проводять таким чином, що перші чотири місяці року випадають з фінансування. Тож у цьому судовому позові просять відшкодувати витрати на утримання будинку в перші місяці року.

Якщо буде позитивне рішення, може бути сформована практика такого відшкодування в судовому порядку, – говорить Василь Футерко. – Такі справи ще не розглядалися в Україні. Але ми судову боротьбу продовжуємо, аби наші колеги розуміли, наскільки це реально.

Каже, у 2020 році спілкування з департаментом було конструктивним. Труднощі почалися у 2021 році.

З теперішнім керівництвом департаменту вийти на конструктивний діалог не вдається. Можливо, тому, що будиночок – недержавний. Але нині, коли Україна є кандидатом на вступ до ЄС, мають бути виконані вимоги з деінституціалізації інтернатних закладів, які будуть поставлені з ймовірністю 90%.

Одного дня бюджетне фінансування будинку може закінчитися взагалі. Тому «Оселя» обрала курс повністю перейти на благодійні кошти. За словами Футерка, наразі будиночку має вистачити благодійних внесків на зарплату асистентів. Якщо буде додаткова допомога, то вдасться покрити й витрати на продукти та світло.

Читайте: Дожити до травня: “Оселя віри, надії, любові” в Обертині просить допомоги (ФОТО, ВІДЕО)

Підопічні «Оселі» для людей з інвалідністю судяться з департаментом_3

Наразі в будинку живуть троє постійних мешканців з інвалідністю і тимчасовий переселенець із Запоріжжя, який проживав у схожому будинку, – його прихистили на певний час.

Підопічна будинку «Оселя» Уляна Белей з 10 років малює картини ротом, а віднедавна почала складати картини-мозаїки з каменю.

Підопічні «Оселі» для людей з інвалідністю судяться з департаментом_4

В Оселі я почуваюся вільно, можу бути з друзями, здзвонюватися, гуляти. Тут – як вдома, – говорить Уляна. – Я дружу з Ігорем – він з мого інтернату. І з Яною теж дуже дружимо. Приходять до нас і сусіди, з якими дружимо теж.

Через відсутність фінансування будиночок для сиріт з інвалідністю існує лише завдяки допомозі благодійників. В «Оселі» розраховують на 1000 волонтерів-благодійників, які щомісячно жертвуватимуть по 100 грн. Також, аби залучити додаткову підтримку, планують поїздку Уляни Белей до Європи з її картинами. Така поїздка має привернути увагу Європи до ситуації в «Оселі».

Ми продовжуємо боротьбу за бюджетне фінансування, аби можна було продовжити створення таких будиночків. Це має відбуватися за чіткими схемами та з визначеними сумами, – впевнений Василь Футерко.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.