Які проблеми найбільше турбують франківців та чи дають електронні звернення хоч якісь результати.
З листопада минулого року на сайті франківського виконкому працює сервіс електронних петицій. Механізм простий – кожен може написати про проблему, яка його турбує у рідному місті. Якщо протягом 90 днів петиція набере 250 підписів, влада повинна дати відповідь – як вона планує чи не планує вирішувати цю проблему. Сама ідея наче й непогана, адже з’явився механізм, де, з одного боку, люди мають можливість висловитися, а з іншого – влада може зорієнтуватися, що найбільше турбує містян. Ідея ідеєю, а що маємо на практиці?
Комуналка та політика
Отож за весь час існування цього сервісу франківці написали 287 петицій. Проблеми – найрізноманітніші, але все ж їх можна розділити на певні групи. Перша і чи не найчисельніша – це вимоги відремонтувати ту чи іншу вулицю. Друга стосується маршруток, відколи у січні в Франківську змінили транспорту мережу, відтоді народ не втомлюється писати-вимагати додати якусь зупинку, продовжити маршрут, врешті, примусити перевізників дотримуватися графіків. Є й петиції про відміну пільгового проїзду для пенсіонерів, і про пільговий проїзд для студентів і т. д.
Наступна група – це ринки. Виявляється, народу вже добряче допік той бардак: «звільнити територію перед критим ринком від торгування джинсами та іншим хламом», «навести лад на п’ятачку», «ліквідувати стихійну торгівлю». Буває, що по одному й тому ж ринку є кілька петицій, часом абсолютно протилежних. Ще франківці кілька разів просили забрати рекламу з історичного центру і додати освітлення на вулицях. Є й глобальніші ідеї – для прикладу, зробити РАЦС у Ратуші чи збудувати у Франківську крематорій. А до річниці смерті Кузьми Скрябіна пропонували назвати в його честь вулицю, варіантів було аж два – перейменувати вулицю Чайковського або ж Північний і Південний бульвари.
Ще одна велика категорія – політична, до виконання абсолютно не реальна. Як от, заборонити на території Франківська діяльність партії «Свобода», почати боротьбу з корупцією чи петиція про запровадження тесту на рівень IQ для депутатів міської ради, мера та інших новопризначених чиновників…
Бурхливо реагував народ і на скандали у міськраді. Наприклад, коли з’явилася інформація про надбавки меру, на сайті зарясніли петиції про скасування тих надбавок, про недовіру міськраді, яка це підтримала, і т. д. Але варто сказати, що є й одна петиція з вимогою заборонити у соцмережах критику мера і його команди. Правда, набрала вона лише три голоси.
Неможливо, бо ж
З усіх цих петицій влада дала відповіді на 30, саме стільки з них набрали не менше 250 голосів. У більшості випадків ці відповіді – інформація про те, чому петиція не можлива для виконання, або ж обіцянка – колись це, можливо, буде зроблено. Для прикладу, перша відповідь, з підписом уже колишнього першого заступника мера Зіновія Фітеля про облаштування зеленої зони замість ринку на Тринітарській. Він пише, що ту ділянку вже викупили для обслуговування торгового комплексу. Зараз є розроблена документація про спорудження там громадського центру, але до коригування генплану нічого конкретного про цю ділянку сказати не можуть…
Чи про встановлення у місті паркоматів – у відповіді йдеться, що якраз триває робота з облаштування у місті паркувальної зони № 1. Коли ця буде зроблена, тоді облаштовуватимуть й інші паркувальні зони. І працюють над тим ще з минулого літа.
На петицію з вимогою забрати з центру «професійних» жебраків, у виконкомі дали розлогу відповідь про роботу будинку нічного перебування для безхатьків. А щодо ліквідації стихійної торгівлі, проінформували, що за 2015 рік «Муніципальна інспекція з благоустрою» спільно з дільничними провела аж 82 рейди і склала 142 адмінпротоколи. Й додали, що стихійна торгівля – взагалі-то робота міліції.
Щодо нічних маршруток – заявили, що за новою схемою і так аж чотири маршрутки працюють до 23:30. Якщо там буде пасажиропотік, то над нічними, можливо, подумають.
«Землі в місті немає, хай громада пропонує», – так коротко можна перефразувати відповідь на петицію щодо виділення землі під будинок для безпритульних тварин.
Хоча не все аж так сумно. Принаймні частина тих відповідей дала людям інформацію про реальний стан справ – у чиїй оренді та чи інша ділянка, які суди місто виграло-програло щодо певних об’єктів і т. д. Знайшли ми, до речі, й доволі позитивну відповідь – це одна з останніх, щодо облаштування скверу на Галицькій-Витвицького: кошти у бюджеті передбачені, сквер буде до жовтня 2016 року.
Ліквідувати сайт
Додамо, що є на сайті ще три петиції, які набрали понад 250 голосів, але так і не дочекалися відповіді. Дві з них з’явилися на сайті найпершими – про додаткове освітлення пішохідних переходів у вечірній та нічний час, а також про безбар’єрний Івано-Франківськ. Можлива причина – писали їх якраз під час виборів, тож старій владі було просто все одно, а нова подумала, що то не до неї.
Третя петиція стосується перейменування вулиці Сєченова на Стефана Терлецького. Ну, тут усе просто – вулиця в Угорниках, тож перейменування – у компетенції сільради. Хоча відповідь таки могли б дати.
Зрештою, по сайту дуже добре видно, що інтерес народу до тих електронних петицій добряче змілів. Ще на початках, за кількістю підписів, виглядало, що народ не надто вірить у дієвість петицій, мало яка набирала з сотню голосів, тепер же взагалі – рахунок на десятки.
І нарешті, там же з’явилася петиція – ліквідувати сайт електронних петицій за непотрібність. «Оскільки на петиції, які набрали потрібну кількість голосів, влада відповідає в стилі радянських часів відписками або просто відмовляється виконувати – волю громадян, цей сайт – «показуха».
Але й вона набрала лише 14 голосів.
Comments are closed.