Соціум

Пам’ятники пішли на війну

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наприкінці минулого тижня Західною Україною прокотилася хвиля погромів пам’ятників провідникам ОУН-УПА. На Прикарпатті за одну ніч з 6 на 7 березня пошкодили погруддя Шухевича у селі Тюдів (Косівщина) та Бандери — у Грабівці Калуського району.

«Погруддя Бандери встановили у Грабівці біля школи у 2008 році, до 100-ліття з дня його народження, — розповідає Анастасія Василів, секретар Завійської сільради, до складу якої входить і Грабівка. — Зранку 7 березня люди побачили, що пам’ятник пошкоджено. Побили обличчя, відбили вухо, ніс, ще й вилили банку зеленої фарби».

Між собою селяни говорять, що свої того зробити не могли, каже пані Анастасія, певно, когось підкупили та підіслали. Але тих чужих ніхто не бачив.

Аналогічна ситуація і в Тюдові. Погруддя головнокомандувача УПА Романа Шухевича перед тутешнім народним домом стоїть з 2007 року, його також ставили до 100-річчя з дня народження героя.

«Зранку 7 числа люди побачили, що погруддя облите синьою фарбою, — говорить голова місцевої сільради Оксана Довганюк. — Повністю збили ліве плече, пошкодили обличчя, понищили».

І тут місцеві нічого не чули. Найближчі сусіди живуть далеко, каже голова. Міліція відреагувала одразу, із Франківська й собак привезли. Пси дійшли до могили за мостом, а потім сліди зникли. Певно, там вандали сіли в машину.

За словами начальника цент­ру зв’язків з громадськістю УМВС області Костянтина Кулака, повідомлення про ці два випадки надійшли з різницею у дві години — спершу з Грабівки, потім з Тюдова. На місце виїхала міліція. Обидві справи порушені за частиною першою статті 296 Кримінального кодексу — хуліганство. Покарання — штраф від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-1700 грн.) або арешт до шести місяців, або обмеження волі до п’яти років. Інформації про порушників поки що немає. Ведеться слідство.

Погроми пам’ятників провідникам ОУН-УПА цілком передбачувано викликали цілу хвилю обурення як серед простих людей, так і серед політиків. Наприклад, громадська організація «Молодіжний націоналістичний конгрес» оголосила грошову винагороду за інформацію, яка допоможе затримати вандалів. Львівська «Свобода» заявила, що ночами охоронятиме пам’ятники героям національно-визвольної боротьби. В Івано-Франківську в соцмережах також організувалася група з ідентичною метою.

Чи надовго вистачить завзяття? Чи знайдуть колись таки винуватців? Питання відкриті й виглядає, що риторичні.

А нині у Грабівці та Тюдові думають, як відновити скульптури. «Погруддя ремонту підлягає, — каже Завійський сільський голова Роман Василів. — Думаємо, до Великодня відреставрувати. У скільки то обійдеться, сказати ще не можемо, бо треба скласти кошторис. Може, громада сама зробить, а може, й спонсорів доведеться шукати. Церковна громада Грабівка вже почала збирати гроші».

А от тюдівське погруддя Шухевича відновити не вдасться, треба замовляти нове. «Ми вже підготували звернення до голів райради та РДА, аби помогли коштами, — говорить Оксана Довганюк. — Балансова вартість — 30 900 грн. Ми звернення на 20 тисяч написали, бо будемо замовляти тільки саме погруддя».

Хроніка подій

15 лютого — Охтирка (Сумщина) депутат-свободівець Ігор Мірошниченко з групою однодумців звалюють пам’ятник Леніну.

Ніч з 16 на 17 лютого — Ізюм (Харківщина), пам’ятник Леніну розмальовано свастикою.

Ніч з 23 на 24 лютого — Жовтневе (Полтавщина), обезголовлено пам’ятник Леніну та Крупській.

Ніч з 1 на 2 березня — Єнакієво (Донеччина), пам’ятник Леніну облито фарбою та яйцями.

6 березня — село Воля-Задеревацька (Львівщина), пошкоджено погруддя та меморіальну дошку Степана Бандери.

Ніч з 6 на 7 березня:

Тюдів (Прикарпаття) — пошкоджено погруддя Шухевича.

Грабівка (Прикарпаття) — пошкоджено погруддя Бандери.

Білогорща (Львіщина) — пошкоджено пам’ятник та меморіальну дошку Шухевича.

Здолбунів (Рівненщина) — пошкоджено меморіальну дошку Бандери.

Про причини й перспективи

Тарас Возняк, політолог (Львів):

«Тут можна вибудовувати різні конструкції, чому розгорілася ця війна пам’ятників, але є два прості факти. Перший — депутат-свободівець Михайло Блавацький дає подання, аби регіонала Анд­рія Веревського позбавили мандата за те, що він суміщає підприємницьку діяльність і депутатство. У результаті позбавляють депутатства і Веревського, і захисника Тимошенко Сергія Власенка.

Факт другий: депутат від «Свободи» Ігор Мірошниченко стягує пам’ятник Леніну на Східній Україні, у результаті руйнують пам’ятники на Західній.

Виглядає так, ніби Партія регіонів і «Свобода» грають у чотири руки на одному піаніно. Ця гра задля того, щоб у майбутньому розшматувати опозиційний електорат на крайньо націоналістичний, який буде голосувати за «Свободу», і такий більш-менш демократичний, який голосуватиме за УДАР, Фронт змін, БЮТ. Аби не утворився єдиний загальнонаціональний фронт, який міг би скинути цей режим».

Олександр Солонтай, політичний експерт (Ужгород):

«Є різні думки з цього приводу. Перша, за допомогою таких акцій намагаються відволікти нашу увагу від економічних проблем. Друга — намагаються знову зіштовхнути Схід і Захід. Третя — це випадкове співпадіння. Четверте — це якісь заїжджі провокатори. Особисто я не схильний дотримуватись і розробляти якусь із версій. Вважаю, що потрібно поновити ці пам’ятники, поставити камери відеоспо­стереження, зробити освітлення, аби у майбутньому таких вандалів можна було зловити.

Чи буде продовження? Звісно, чим гіршою буде економічна ситуація, тим більше будуть намагатися відволікти увагу народу такими речами. Але я думаю, що українці достатньо культурні та освічені люди, аби шанувати свою пам’ять і героїв з відповідною морально-етичною поведінкою. А в той час не забувати головне — при владі люди, які знищують нашу державу в першу чергу з точки зору економіки».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.